بیگ بنگ: اخترشناسان و آسیب‌ شناسان شاید در نگاه اول هیچ شباهتی به هم نداشته‌ باشند، اما دو دانشمند متخصص در این دو دانش، با یافتن نقاط اشتراک حوزه‌های فعالیت خود، کتابی را در مورد منشا مواد سازنده جهان هستی، از جمله بدن انسان منتشر کرده‌ اند.

در این تصویر مادون قرمز، باد و گرد و غبار ستاره ی غول پیکر "زتا مارافسای" را مشاهده می کنید. این غبار ستاره ای شامل اکسیژن، کربن، آهن، نیکل و تمامی عناصر موجود در بدن ما می باشد.
در این تصویر مادون قرمز، باد و گرد و غبار ستاره ی غول پیکر “زتا مارافسای” را مشاهده می کنید. این غبار ستاره ای شامل اکسیژن، کربن، آهن، نیکل و تمامی عناصر موجود در بدن ما می باشد.

به گزارش بیگ بنگ به نقل از همشهری، كارل شريژور اختر فیزیکدان ارشد لابراتوار خورشيدي لاكهيد مارتين و همسرش آيريس شريژور استاد آسيب‌ شناسي دانشگاه استنفورد كتابي مشترك منتشر کردند با اين عنوان« زندگي با ستارگان» : چگونه بدن انسان با چرخه حيات زمين، سياره‌ها و ستاره‌ها در ارتباط است.

اين زوج در كتاب خود شرح داده‌اند كه منشا تمامي مواد روي زمين انفجارهاي كيهاني بوده‌ است كه ميلياردها سال پيش رخ داده و بدن انسان همواره در چرخه‌اي از فروپاشي و نوسازي قرار گرفته‌ است. به گفته اين دو دانشمند، جمله ی مشهور “ما از گرد و غبار ستارگان ساخته شده ایم”، كاملا براساس واقعيت گفته شده،‌ زيرا هر چيزي كه در جهان هستي و زمين وجود دارد از غبارهاي ستارگان ايجاد شده‌اند، غبارهايي كه هنوز هم در همه‌ جا شناور هستند. اين غبارها انسان‌ها را مستقيما به جهان وصل مي‌كنند و دوره‌هاي مختلف زندگي بدن انسان را بازسازي مي‌كنند.

تصویری از صفحۀ روی جلد کتاب "زندگی با ستارگان"
تصویری از صفحۀ روی جلد کتاب “زندگی با ستارگان”

نويسندگان اين كتاب مي‌گويند اينكه انسان تا اين اندازه فاني است و اينكه بدن انسان از بقاياي ستارگان و انفجارهاي بزرگ كيهاني ايجاد شده،‌بسيار شگفت‌ انگيز است. به گفته آنها تمامي موادي كه درون بدن انسان وجود دارد،‌از بقاياي غبارهاي ستارگان ايجاد شده‌است،‌ غبار و خاكستري كه مسير خود به سوي زمين را يافته و سپس به درون مواد غذايي كه انسان براي فكر كردن،‌راه‌رفتن، رشد كردن و همه فعاليت‌هاي حياتي‌اش به آنها نياز دارد نيز راه يافته‌است.

به گفته كارل شريژور زماني كه جهان آغاز شد،‌تنها هيدروژن و كمي هليوم و مقادير ناچيزي از ديگر گازها در آن وجود داشت. هليوم در بدن انسان جايي ندارد، اما هيدروژن را مي‌توان درون بدن يافت، اما نه به اندازه زياد. به گفته وي ستاره‌ ها مانند رآكتورهاي هسته‌اي عمل مي‌كنند، سوخت را دريافت كرده و آن را به ماده‌اي ديگر تبديل مي‌كنند. هيدروژن را به هليوم و هليوم را به كربن،‌نيتروژن، اكسيژن،‌آهن و سولفور تبديل مي‌كنند، يعني تمامي موادي كه بدن ما از آنها ساخته شده‌است.

به گفته وي زماني كه ستاره‌ ها به پايان عمر خود مي‌ رسند، متورم شده و فرو مي‌ پاشند و لايه خارجي آنها متلاشي مي‌شود و اگر ستاره‌اي به اندازه كافي سنگين باشد، انفجار ابرنواختري رخ مي‌دهد. از اين رو مي‌توان گفت تمامي موادي كه سازنده بدن انسان هستند از ستاره‌هاي درحال مرگ يا ستاره‌هايي كه طي يك انفجار مهيب نابود شده‌اند به وجود آمده‌اند. اين انفجارهاي ستاره‌اي همواره ادامه دارند. انسان در بدن خود موادي به قدمت سن كل جهان دارد و همچنين موادي كه تنها چند صد سال قدمت دارند. تمامي اين مواد بخشي از بدن انسان را تشكيل مي‌دهد.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: nationalgeographic

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

8 دیدگاه

 1. بله در فواصل بین کهکشانی ستارگان وجود دارند که بیشتر به خاطر ادغام کهکشان ها از کهکشان میزبان خود به بیرون پرتاب شدند
  البته شناسایی ان ها بسیار مشکل است چه برسه به شناسایی سیارات بین کهکشانی
  نکته جالب اینه که احتمالا چنین سیارات در اسمان شب خود ستاره ای نمی بینند
  به هر حال شناسایی چنین سیارات با تلکسوپ های کنونی و حتی جیمز وب میسر نیست و احتمالا در قرن های بعد مطالعاتشان اسان تر میشه

 2. سلام
  آیا در فواصل بین کهکشان ها ستارگان یا سیاره های سرگردان وجود دارند؟
  یا احتمال این وجود دارد که ستارگانی که در لبه بیرونی کهکشان قرار دارند از گرانش کهکشان مادر خود خارج شوند و به فضای خالی پرتاب شوند؟و اینکه همچین پدیده ایی در کهکشان ما هم ممکن هست که رخ بدهد؟