محاسبه جرم دقیق ِکهکشان راه شیری!

بیگ بنگ: آیا کهکشان راه شیری سنگین تر از کهکشان آندرومدا است؟ خیر، دانشمندان دانشگاه کارنگی ملون آمریکا با محاسبه دقیق جرم این دو کهکشان، مشخص کردند آندرومدای همسایه دو برابر سنگین‌تر از کهکشان راه شیری است.

دانشمندان با یک محاسبه جدید دریافتند که جرم کهکشان راه شیری (تصویری هنری سمت چپ) نیمی از کهکشان آندرومدا میباشد (تصویر سمت راست).

دانشمندان با یک محاسبه جدید دریافتند که جرم کهکشان راه شیری (تصویری هنری سمت چپ) نیمی از کهکشان آندرومدا میباشد (تصویر سمت راست).

بر اساس نتایج حاصله و برخلاف تصورات پیشین، کهکشان های آندرومدا و راه شیری دارای جرم مشابه نیستند در حالی که پیش‌تر تصور می‌شد این دو جرم کیهانی به دلیل اندازه و ساختار مشابه، دارای وزنی مشابه هستند و به نوعی دوقلوهای کیهانی هستند. شبیه‌سازی‌های جدید با استفاده از ابر کامپیوتر نشان می‌دهند کل جرم کهکشان راه شیری درحدود نیمی از جرم کهکشان آندرومدا، همسایه کهکشانی راه‌شیری در فاصله ۲٫۶ میلیون سال نوری است.

 ستاره شناسان براساس مطالعه‌ای جدید دریافتند بخش اعظم وزن این کهکشان‌ها در شکل ماده تاریک نامرئی بوده و آندرومدا دو برابر راه شیری حاوی این ماده است و راه شیری از نظر جرم بسیار کوچکتر از اندرومدا است.اخترشناسان با ترکیب محاسبات اخیر از حرکات نسبی میان این دو کهکشان با گروهی بزرگ از دیگر کهکشان‌های نزدیک و شبیه سازی‌های کامپیوتری توانسته‌اند سبک‌تر بودن راه شیری را کشف کنند.

دانشمندان سرعت، موقعیت و حرکت این کهکشان‌های ماهواره‌ای را برای استنتاج ساختار و جرم کهکشان‌های راه شیری و آندرومدا اندازه‌گیری کردند. محققان امیدوارند در تحقیقات جدید ماده تاریک را در کهکشان راه شیری و با هدف درک بهتر تعامل این ماده ناشناخته و گرانش کهکشانی، مدل بندی کنند.

مطالعه بیشتر در: dailymail , sciencedaily

(10 نفر , میانگین : 4٫60 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=17464

سمیر الله‌وردی

کارشناس عمران، علاقمند به نجوم، کیهان شناسی، فیزیک و تکنولوژی های جدید می باشد و بعنوان نویسنده علمی- نجومی در وب سایت بیگ بنگ فعالیت می کند.

شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.