مخزن یخ در مریخ

2
1949

بیگ بنگ: آژانس فضایی اروپا با استفاده از داده های دوربین مدارگرد «مارس اکسپرس» کلیپی از دهانه برخوردی «کارالیوف» واقع در نیمکره شمالی مریخ منتشر کرد.

Mars Korolev Craterبه گزارش بیگ بنگ، در این ویدئوی جذاب دهانه برخوردی کارالیوف‌(Korolev) را مشاهده می‌کنید که ۸۲ کیلومتر طول دارد و در محدوده‌ی شمالی مریخ قرار دارد. این دهانه نه با برف بلکه با یخ پوشیده شده که عمقی حدود ۱.۸ کیلومتر دارد و یک مخزن بزرگ یخ غیرقطبی در مریخ است.


یخ آب به طور دائمی در داخل دهانه پایدار است، زیرا عمیق‌ترین قسمت دهانه بعنوان یک دام طبیعی عمل می‌کند. هوای بالای یخ خنک می‌شود و بنابراین در مقایسه با هوای اطراف سنگین‌تر است: از آنجا که جریان هوای گرم در این ناحیه ضعیف است‌، دهانه‌ی یخ آب به طور موثر از گرم شدن و تصعید محافظت می‌شود.

Korolev Crater x
نام این دهانه را به افتخار “سرگئی پاولوویچ کارالیوف” رئیس و مهندس ارشد پروژه‌های فضایی شوروی، کارالیوف نام‌گذاری کرده‌اند. این ویدئو از کنار هم قرار گرفتن تصاویر واقعی گرفته شده از سطح سیاره سرخ توسط دوربین رزولوشن بالا و مخصوص مدارگرد «مارس اکسپرس»(Mars Express) متعلق به آژانس فضایی اروپا ساخته شده است.

سایت علمی بیگ بنگ / منابع: ESA , scitechdaily.com

‌‌‌
Copyright: ESA/DLR/FU Berlin, CC BY-SA 3.0 IGO

Music: Björn Schreinerارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

2 دیدگاه‌ها