مشاهده قوس مرموز ابرها در اتمسفر سیاره ناهید

بیگ بنگ: رد قوسی غول‌پیکر بر لایه بیرونی اتمسفر سیاره ناهید باعث شگفتی اخترشناسان شده‌ است زیرا توضیح اینکه این قوس چگونه می‌تواند در هجوم ابرهای اسید سولفوریک که با سرعتی بیشتر از سرعت سیاره در حرکتند ثابت باقی بماند برای آنها به یک معما تبدیل شده‌ است.

Massive-Mystery-Structure-Spotted-On-Venus-1براساس گزارش بیگ بنگ به نقل از همشهری، بهترین توضیحی که تاکنون به ذهن دانشمندان راه یافته این است که از ساختار عجیب و ۱۰ هزار کیلومتری نتیجه بزرگترین موج گرانشی باشد که تاکنون در سامانه خورشیدی مشاهده شده‌ است. اما این توضیح نیز دچار یک نقص است، دانشمندان معتقدند موج گرانشی نمی‌تواند در چنین ارتفاعی از اتمسفر ایجاد شود.

venus-bulgesاین موج بزرگ که در تصویر مادون قرمز جدیدی که از ناهید گرفته شده به خوبی واضح است، و از قطب شمال تا قطب جنوب این سیاره امتداد یافته‌است،‌ در ماه دسامبر توسط کاوشگر کاتسوکی ژاپن کشف شد. این قوس برای چهار روز پی در پی در ارتفاع ۶۵ کیلومتری از سطح سیاره در اتمسفر دیده می‌شد و به شکل عجیبی بدون تغییر باقی ماند، حتی با وجود وزش بادهای شدید و افسانه‌ای با سرعت ۳۵۹ کیلومتر بر ساعت. اما این سازه با همان سرعتی که روی ابرهای اتمسفر ظاهر شده‌ بود، ناپدید شد.

gravity-janاکنون کاوشگر صبورانه در انتظار ظهور دوباره این قوس بزرگ است و همزمان دانشمندان در تلاشند با استفاده از داده‌های فضاپیمای ونوس اکسپرس که طی ماموریت ۱۰ ساله‌اش چندین مورد از این پدیده را رصد کرده‌است، دلیل وقوع آن را توضیح دهند. محققان ژاپنی معتقدند این قوس یک موج گرانشی است، پدیده‌ای که به واسطه از موازنه خارج شدن ماده‌ای جاری، گاز،‌مایع یا پلاسما، رخ می‌دهد. به گفته دانشمندان با توجه به سرعت بادها و شکل بادهای اسید سولفوریکی در ونوس، تنها پدیده‌ای که می‌تواند در برابر این بادها مقاومت کند یک موج بزرگ گرانشی است، با وجود اینکه کسی تا به امروز احتمال نداده بود یک موج گرانشی می‌تواندتا این اندازه بزرگ باشد. جزئیات بیشتر این پژوهش در نشریۀ Nature Geoscience منتشر شده است.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: sciencealert.com

(7 نفر , میانگین : 4٫57 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=61370
تحریریه‌ی بیگ بنگ

تحریریه‌ی بیگ بنگ

وب سایت بیگ بنگ یک سایت علمی، تحقیقاتی میباشد که توسط تعدادی از علاقمندان به علم و دانش اداره می شود. این سایت از اواخر سال 1391 تاکنون به فعالیت خود در این حوزه ادامه داده است.

شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.