بیگ بنگ: رد قوسی غول‌پیکر بر لایه بیرونی اتمسفر سیاره ناهید باعث شگفتی اخترشناسان شده‌ است زیرا توضیح اینکه این قوس چگونه می‌تواند در هجوم ابرهای اسید سولفوریک که با سرعتی بیشتر از سرعت سیاره در حرکتند ثابت باقی بماند برای آنها به یک معما تبدیل شده‌ است.

Massive-Mystery-Structure-Spotted-On-Venus-1براساس گزارش بیگ بنگ به نقل از همشهری، بهترين توضيحي كه تاكنون به ذهن دانشمندان راه يافته اين است كه از ساختار عجيب و 10 هزار كيلومتري نتيجه بزرگترين موج گرانشي باشد كه تاكنون در سامانه خورشيدي مشاهده شده‌ است. اما اين توضيح نيز دچار يك نقص است، دانشمندان معتقدند موج گرانشي نمي‌تواند در چنين ارتفاعي از اتمسفر ايجاد شود.

venus-bulgesاين موج بزرگ كه در تصوير مادون قرمز جديدي كه از ناهيد گرفته شده به خوبي واضح است، و از قطب شمال تا قطب جنوب اين سياره امتداد يافته‌است،‌ در ماه دسامبر توسط كاوشگر كاتسوكي ژاپن كشف شد. اين قوس براي چهار روز پي در پي در ارتفاع 65 كيلومتري از سطح سياره در اتمسفر ديده مي‌شد و به شكل عجيبي بدون تغيير باقي ماند، حتي با وجود وزش بادهاي شديد و افسانه‌اي با سرعت 359 كيلومتر بر ساعت. اما اين سازه با همان سرعتي كه روي ابرهاي اتمسفر ظاهر شده‌ بود، ناپديد شد.

gravity-janاكنون كاوشگر صبورانه در انتظار ظهور دوباره اين قوس بزرگ است و همزمان دانشمندان در تلاشند با استفاده از داده‌هاي فضاپيماي ونوس اكسپرس كه طي ماموريت 10 ساله‌اش چندين مورد از اين پديده را رصد كرده‌است، دليل وقوع آن را توضيح دهند. محققان ژاپني معتقدند اين قوس يك موج گرانشي است، پديده‌اي كه به واسطه از موازنه خارج شدن ماده‌اي جاري، گاز،‌مايع يا پلاسما، رخ مي‌دهد. به گفته دانشمندان با توجه به سرعت بادها و شكل بادهاي اسيد سولفوريكي در ونوس، تنها پديده‌اي كه مي‌تواند در برابر اين بادها مقاومت كند يك موج بزرگ گرانشي است، با وجود اينكه كسي تا به امروز احتمال نداده بود يك موج گرانشي مي‌تواندتا اين اندازه بزرگ باشد. جزئیات بیشتر این پژوهش در نشریۀ Nature Geoscience منتشر شده است.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: sciencealert.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.