مشاهدۀ تغییرات ِ جوی بر روی یک اَبر زمین!

تصویری هنری از سیاره ی 55 Cancri e که تصور می شود از آتشفشان های فعال برخوردار باشد.

تصویری هنری از سیاره ی ۵۵ Cancri e که تصور می شود از آتشفشان های فعال برخوردار باشد.

به گزارش بیگ بنگ به نقل از ایسنا، دانشمندان دانشگاه کمبریج معتقدند این تغییرات جوی می‌تواند به دلیل وجود فعالیت آتشفشانی بالا بر روی سطح سیاره ۵۵ Cancri e باشد. تیم علمی، تغییر جوی سه‌برابری را طی بازه زمانی دو ساله بر روی این سیاره صخره‌ای مشاهده کرده است. آنها با استفاده از تلسکوپ فضایی اسپیتزر ناسا، انتشارات گرمایی ناشی از سیاره مزبور را مشاهده کردند. این برای نخستین بار است که شرایط جوی به سرعت در حال تغییر با دمای بین ۱۰۰۰ تا ۲۷۰۰ درجه سانتی‌گراد بر روی چنین سیاره‌ای رصد شده‌اند.

این جرم کیهانی در فاصله ۳۰ سال نوری، حول ستاره‌ای خورشید‌مانند می‌چرخد و در صورت فلکی خرچنگ واقع شده است. دانشمندان معتقدند این تغییرپذیری در دمای آن احتمالا به دلیل توده‌های عظیم گاز و غبار ناشی از فعالیت آتشفشانی باشد که گاهی سطح سیاره را می‌پوشانند. فعالیت‌های آتشفشانی بر روی این سیاره بسیار بالاتر از فعالیت‌هایی از این دست بر روی یکی از قمرهای مشتری به نام آیو است.

اَبرزمین ۵۵ Cancri e یک سیاره فراخورشیدی صخره‌ای است که جرم آن هشت برابر جرم زمین است. این صخره کیهانی یکی از پنج سیاره‌ای است که حول یک ستاره‌ خورشید مانند می‌چرخد. این سیاره به اندازه‌ای به سیاره والد خود نزدیک است که هر سال آن فقط ۱۸ ساعت طول می‌کشد. توانایی بررسی جو اَبرزمین‌های صخره‌ای و مشاهده شرایط موجود بر روی سطح آنها، پیشرفت مهمی در راستای شناسایی سیارات زیست‌پذیر خارج از منظومه شمسی است. جزئیات بیشتر این پژوهش در arxiv منتشر شده است.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: space

(6 نفر , میانگین : 4٫50 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=28556
تحریریه‌ی بیگ بنگ

تحریریه‌ی بیگ بنگ

وب سایت بیگ بنگ یک سایت علمی، تحقیقاتی میباشد که توسط تعدادی از علاقمندان به علم و دانش اداره می شود. این سایت از اواخر سال 1391 تاکنون به فعالیت خود در این حوزه ادامه داده است.

شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.