مشتری و هابل چشم در چشم شدند!

بیگ بنگ: در تصویر جدید هابل به نظر می رسد که سیاره ی غول پیکر مشتری، با چشمی در مرکز خود که قطری حدود ۱۰ هزار مایل دارد، با تلسکوپ فضایی هابل چشم در چشم شده است. اما در حقیقت این ترفند هابل برای گرفتن این عکس فضایی بوده!

تلسکوپ هابل در روز 21 آوریل 2014 هنگام نظارت بر تغییرات طوفان سرخ مشتری لحظه ی عبور سایه ی قمر گانیمد از مقابل آن را بصورت یک چشم بزرگ مشاهده کرد.

تلسکوپ هابل در روز ۲۱ آوریل ۲۰۱۴ هنگام نظارت بر تغییرات طوفان سرخ مشتری لحظه ی عبور سایه ی قمر گانیمد از مقابل آن را بصورت یک چشم بزرگ مشاهده کرد.

به گزارش بیگ بنگ، این تصویر که درست همانند غول یک چشم افسانه های یونان به نظر می رسد، در واقع عکسی است که تلسکوپ فضایی هابل به ثبت رسانده است. هابل در ۲۱ آوریل ۲۰۱۴ در حال بررسی تغییرات لکه ی طوفانی مشتری (GRS) بود که در همین هنگام لحظه ی عبور سایه ی قمر گانیمد از مقابل این طوفان را رصد کرد.

هابل لکه طوفانی سیارۀ مشتری را که سایۀ قمر گانیمد روی آن افتاده بود شکل یک چشم عظیم دید.

هابل لکه طوفانی سیارۀ مشتری را که سایۀ قمر گانیمد روی آن افتاده بود شکل یک چشم عظیم دید.

در تصاویر هابل، سایه گانیمد، یکی از چهار قمر گالیله‌ای مشتری دقیقا روی لکه سرخ غول پیکر، افتاده است. طوفان عظیم و دائمی مشتری دقیقا شبیه یک مردمک چشم به نظر می رسد. طوفان بزرگ مشتری موسوم به “چشم مشتری” قطری سه برابر زمین دارد و مدت زمان طولانی است که به دور مشتری در حال حرکت است. سرعت این توفان به ۳۵۰ مایل بر ساعت می رسد و ابعاد آن ۲۴ هزار تا ۴۰ هزار کیلومتر در جهت شرق به غرب و ۱۲هزار تا ۱۴ هزار کیلومتر در جهت شمال به جنوب است. طوفان عظیم مشتری عملکردی همانند تندباد دارد و حدود ۴۰۰ سال است که وجود دارد.

منابع بیشتر: phys , Great Red Spot , dailymail  , NASA

مشاهده تصاویر بیشتر: hubblesite

(9 نفر , میانگین : 5٫00 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=20116

سمیر الله‌وردی

کارشناس عمران، علاقمند به نجوم، کیهان شناسی، فیزیک و تکنولوژی های جدید می باشد و بعنوان نویسنده علمی- نجومی در وب سایت بیگ بنگ فعالیت می کند.

شما ممکن است این را هم بپسندید

۲ پاسخ‌ها

  1. خلیل نسب گفت:

    با درود: اگر سایه قمر گانیمد روی طوفان بزرگ مشتری افتاده است ترفند تلسکوب هابل برای شکار همزمان ان صحنه بوده ویا منظور از ترفند مفهوم دیگری دارد؟ قبلا از راهنمائیتان سپاسگزارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.