بیگ بنگ: سیستم ستاره‌ای دوتایی با سرعت دو میلیون کیلومتر بر ساعت در حال فرار از کهکشان راه شیری است و اخترشناسان هنوز نتوانسته‌اند دلیل این پدیده را کشف کنند.

052816_notebook_bizarre_feat-REVبراساس گزارش ساینس به نقل از همشهری، به نظر می‌آید سیستم ستاره‌ای دوتایی PB 3877 در فاصله ی حدود ۱۸،۰۰۰ سال نوری فاصله در صورت فلکی کما در تلاش است تا به تنهایی از قوانین جهان هستی سرپیچی کرده و با وجود نیروی قدرتمند گرانشی کهکشان راه‌شیری از مدار این کهکشان خارج شود و اخترشناسان هنوز نمی‌دانند چرا. نکته جالب‌توجه‌تر این است که با چنین سرعتی، این سیستم ستاره‌ای در واقع به شتاب فرار کیهانی رسیده و به درون فضای میان‌ کهکشانی پرتاب می‌شود.

به گفته گروهی از فیزیک‌اخترشناسان دانشگاه ارلانگن-نورمبرگ در آلمان، درک کنونی بشر از فیزیک نمی‌تواند دلیل فرار این سیستم ستاره‌ای را در چنین وضعیتی توضیح دهد. معمولا زمانی که یک سیستم ستاره‌ای چنین رفتاری از خود نشان می‌دهد، به این دلیل است که به تازگی از کنار ابرسیاهچاله کهکشان راه شیری عبور کرده‌ است و به واسطه شدت بالای گرانش این ابرسیاهچاله، اجرام به خارج از کهکشان پرتاب می‌شوند. اما این توضیح در مورد سیستم PB 3877 صادق نیست زیرا مسیر حرکت آن با مسیر مرکز کهکشانی هم‌خوانی ندارد. هنوز توضیح‌های قابل قبولی برای این فرار بزرگ ارائه نشده‌ اما دانشمندان براین باورند که این رفتار عجیب می‌تواند ناشی از برخورد کهکشان راه شیری با کهکشانی کوچکتر باشد.

این به آن معنی است که احتمالا ستاره‌های دیگری نیز وجود دارند که در جهت‌های غیرعادی در حرکتند. در عین‌حال، یک انفجار ستاره‌ای یا ابرنواختر نیز می‌تواند باعث رانده شدن این سیستم ستاره‌ای از کهکشان شده‌ باشد،‌ اگرچه احتمال واقعی بودن این فرضیه نیز کم است زیرا در صورت وقوع چنین انفجاری، این سیستم ستاره‌ای نابود شده‌ بود. از این رو دانشمندان قصد دارند بررسی‌های خود را با استفاده از رصد‌های طیف‌سنجی با استفاده از رصد‌خانه کک دو در هاوایی ادامه دهند تا شاید به مرور زمان بتوانند پاسخی مناسب برای این معما بیابند. جزئیات بیشتر این پژوهش در Astrophysical Journal Letters منتشر شده است.

سایت علمی بیگ بنگ / منابع: sciencenews.org , sciencealert.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

2 دیدگاه

  1. با سلام من یک احتمال برای این نوع سیتم ستاره به ذهنم رسیده که شاید درست باشد زمانی یک ستاره از مرکز گرانش یک کهکشان خارج میشود که یک سیتم دو ستاره ای به دام گرانش یک سیاهچاله بیفتد ویکی از آنها توسط سیاهچاله بلعیده مشود . دومین ستاره با انرژی زیاد حاصل از چرخش به دور هم با سرعت زیاد ی از گرانش کهکشان خارج میش.د مثل یک قلاب سنگ که سنک را با انرژی زیادی پرتاب میکند واین اتفاق فقط برای یکی از ستارگان می افتد حال فرض کنیم در یک اتفاق نادر دو عدد از این سیستم دو ستاره ای به دام سیاهچاله افتاده و چهار ستاره دو عدد هم زمان انرژی فرار از کهکشان را بدست آورده اند و در مسیر فرار بر جاذبه یکدیگر اثر گذاشته و یک سیتم دو ستاره ای جدید را با این ویژگی غیر معمول به وجود آورده باشند با تشکر لطفا نظر بدهید با تشکر غلامرضا اسدی

    1. سلام
      دوست عزیز همچین عملی غیر ممکن است اگر حتی پای سیاه چاله ای هم در میان باشد خود سیاه چاله هم به درون دیسک راه شیری کشیده میشود و حتی یک سیاه چاله فوق پرجرم هم نمیتواند چنین نیرویی به یک ستاره بدهد تا از گرانش ۲۰۰ ملیارد ستاره آزاد شود. اگر این گونه بود ستاره هر چقدر هم دور شود باز در جایی متوقف شده و به درون راه شیری سقوت میکند. و حتی انرژی تاریک هم نمیتواند این پدیده را توجیه کند زیرا نیروی تاریک در ابعاد بسیار بسیار بزرگ اثر دارد. حتی بزرگ تر از فاصله راه شیری تا اندرومدا.