مکانیزم ناشناخته فیزیکی در سطح خورشید

بیگ بنگ: لکه های بزرگ و معروف روی سطح خورشید نتیجه فعالیتهای میادین قدرتمند مغناطیسی بوده و تعداد آنها، شاخص مهمی جهت شناسایی وضعیت فعالیت های خورشید میباشد.

90976_web-682x540به گزارش بیگ بنگ، در انستیتو فیزیک هسته ای آکادمی علوم لهستان (INP PAS) محققان در حال تحلیل چندفراکتالی (Multifractal analysis) روی تغییر تعداد این لکه ها، به نمودارهایی نامتقارن رسیدند که نشان دهنده ی فرایندهای فیزیکی ناشناخته ی خورشید می باشد. تحلیل ریاضی این چند فراکتال ها، اطلاعات ارزشمندی در خصوص پدیده های متنوع، پیچیده و پویا از جمله لکه های خورشیدی در اختیار محققان می گذارد.


استاد دانشگاه فنی کراکوف، استانیسلاو دروژد گفت: « نمودارهای حاصل از تحلیل چندفراکتالی، عدم تقارن قطعی را نشان داده، که تاکنون بعنوان محصول فرعی روش محاسباتی محسوب می شد. ما نشان دادیم که عدم تقارن، حامل اطلاعات ارزشمندی درباره ماهیت فرایندهای تحلیل شده است. به کمک این رویکرد، با بررسی برخی نمودارها همچون آنها که تعداد لکه های خورشیدی را مد نظر دارند، به نتایج بسیار جالب توجهی دست یافته ایم.»

sun__برخی از این فراکتال ها چنان مشخص اند که در فرهنگ عامه نیز شهرت یافته اند؛ مثل مثلث سرپینسکی (Sierpinski triangle) که در ۱۹۱۵ شناخته شد. در واقع چند فراکتال ها، فراکتال در فراکتال می باشند. آنها صرفاً مجموعه ای از فراکتالها نبوده و قابل تقسیم به اجزای اولیه خود نیستند. این شکل به هم پیچیدن باعث می شود تا هر بخش در یک چندفراکتال با نرخ متفاوتی رشد یابد. جزئیات این پژوهش در Physical Review E منتشر شده است.

ترجمه: حامد احدی / سایت علمی بیگ بنگ

منبع: technology

(7 نفر , میانگین : 4٫86 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=28202
تحریریه‌ی بیگ بنگ

تحریریه‌ی بیگ بنگ

وب سایت بیگ بنگ یک سایت علمی، تحقیقاتی میباشد که توسط تعدادی از علاقمندان به علم و دانش اداره می شود. این سایت از اواخر سال 1391 تاکنون به فعالیت خود در این حوزه ادامه داده است.

شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.