میدان­‌های مغناطیسی: کلیدی برای تشکیل ستارگان

1
397

بیگ بنگ: ستاره‌­شناسان میدان­های مغناطیسی جدیدی را در فضا کشف کردند که می­تواند نحوه تشکیل ستارگان را روشن­‌تر کند و اسرار پشت پرده یکی از مشهورترین تصاویر آسمانی را آشکار نماید.

به گزارش بیگ بنگ، برای اولین بار، میدان­‌های مغناطیسی بسیار ضعیفی در ستون­‌های آفرینش (ساختاری که به لطف عکس تلسکوپ فضایی هابل مشهور گشته است) کشف و به صورت نقشه در آمده است. این ساختار شامل غبارهای کیهانی و گازهای چگال سردی است که ستارگانی در نوک ستون­‌های آن در حال تشکیل شدن هستند. این تحقیق نوآورانه نشان داد که میدان­های مغناطیسی که در امتداد طول ستون­ها هستند، زاویه‌­ای متفاوت با نواحی اطراف ستون­‌ها دارند که این می­تواند آشکار کننده علت آرایش غیرمعمول این ساختار باشد.

این کشف جدید نشان می­دهد که ستون­ها به علت قدرت میدان مغناطیسی تکامل یافته‌­اند و به لطف میدان مغناطیسی تاکنون بجا مانده‌­اند که این امر نشان­ می دهد ستارگان می­توانند توسط فروپاشی توده­‌های گازی که توسط میدان مغناطیسی از سرعت آنها کاسته شده، چنین ساختاری ستون­ مانند را به وجود آوردند.

این کشف توسط تیمی جهانی از محققان که با نام BISTRO شناخته می­شود، صورت گرفته است. اندازه‌­گیری­‌ها توسط تلسکوپ جیمز کلارک ماکسول در هاوایی انجام شد. با استفاده از ابزاری بر روی این تلسکوپ که به عنوان قطب­ سنج شناخته می ­شود، محققان نشان دادند که نور انتشار یافته از ستون­‌ها قطبیده شده که نشان دهندۀ جهت میدان مغناطیسی می­باشد.

پروفسور درک وارد تامسون، رئیس دانشکده علوم فیزیکی و محاسباتی در UCLan اذعان داشت: «تکنولوژی بکار رفته برای مشاهده جزئیات میدان­‌های مغناطیسی واقعاً قابل توجه است، و این واقعیت که ما قادر به مشاهده میدان مغناطیسی فوق­‌العاده ضعیف با استفاده از این ابزار ِ حساس هستیم، به ما کمک خواهد کرد تا اسرار شکل­‌گیری ستارگان را حل نماییم.»

ترجمه: سوران زوراسنا/ سایت علمی بیگ بنگ

منبع: phys.orgارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

یک دیدگاه