بیگ بنگ: بیشتر مردم فکر می کنند که سیاهچاله ها جاروبرقی های غول پیکر تمیز کننده ای هستند که هر چیزی را در اطراف خود می بلعند، اما سیاهچاله های غول پیکر مرکز کهکشان ها بیشتر به موتور های کیهانی شباهت دارند که انرژی را از ماده به اشعه ای که می تواند با تمامی ستاره های اطراف ترکیب شود، تبدیل می کنند. بدین صورت اگر سیاهچاله بچرخد می تواند جت های قدرتمندی از ماده به طول هزاران سال نوری را پرتاب کند و به کهکشانها شکل دهد، به این سیاهچاله ها از طریق میدان های مغناطیسی نیرو داده می شود.

eventhorizonبه گزارش بیگ بنگ، مایکل جانسون اختر فیزیکدان دانشگاه هاروارد می گوید: درک این میدان های مغناطیسی دشوار است، هیج کس قادر به حل میدان های مغناطیسی در اطراف ساهچاله ها نشده بود. شیپ دلمن محقق اصلی این پژوهش گفت: « پیش بینی می شد که این میدان های مغناطیسی در اطراف سیاهچاله ها وجود دارند اما کسی تاکنون آنها را ندیده بود، داده های تئوری ما در یک دهه و همچنین مشاهدات وجود این میدانها را تایید می کند.» این شاهکار با استفاده از مشاهدات تلسکوپ افق رویداد که یک شبکه جهانی از تلسکوپ های رادیویی مرتبط به هم میباشد، بدست آمده، تلسکوپ های بزرگتر می توانند جزئیات بالایی را نشان دهند، همچنین این تلسکوپ ها می توانند ویژگی های کوچکتر از 15 میکرو-ثانیه را نظاره کنند.(مانند مشاهده ی یک توپ گلف روی ماه از زمین)

چنین وضوحی مورد نیاز است زیرا یک سیاهچاله فشرده ترین جرم در فضا است، سیاهچاله مرکزی کهکشان راه شیری با نام کمان ای* (Sagittarius A*, Sgr A) وزنی حدود 4 میلیون برابر خورشید ما را دارد و دهانه افق رویداد سیاهچاله ای آن تنها 8 میلیون مایل یعنی کوچکتر از مدار چرخش عطارد به دور خورشید است که در فاصله ی 25 هزار سال نوری از ما واقع شده است؛ این اندازه برای مشاهده، کوچکتر از 10 میکرو-ثانیه قوسی است. گرانش شدید سیاهچاله ها نور را به دام می اندازد و افق رویداد ِ سیاهچاله آن را بزرگ نمایی می کند و بدین ترتیب بزرگ تر به نظر می رسد، این مقدار در حدود 50 میکرو -ثانیه است که توسط مجموعه تلسکوپ های رادیویی قابل مشاهده است.

تصویری از موقعیت سیاهچاله ی کمان ای* در مرکز کهکشان راه شیری
تصویری از موقعیت سیاهچاله ی کمان ای* در مرکز کهکشان راه شیری

تلسکوپ های رادیویی افق رویداد برای مشاهدات طول موج 1.3 میلی متری ساخته شده است، این تیم اندازه گیری کرده که نور خطی و بصورت ِ قطبی بازتاب می کند. دلیل قطبی شدن نور سیاهچاله ی مرکزی کهکشان راه شیری ساطع شدن الکترون های در حال چرخش به دور خطوط میدان مغناطیسی میباشد که نتیجه ی آثار آن انتشار نور مستقیم از میدان مغناطیسی است.

سیاهچاله ی کمان ای* با یک دیسک ماده در حال چرخش به دورش احاطه شده است، دانشمندان میدان های مغناطیسی بی نظمی را در نزدیکی سیاهچاله مشاهده کرده اند که با حلقه های چند تکه و بدون تاثیر شبیه اسپاگتی در هم تنیده شده اند، در مقابل بعضی مناطق از الگوهای بسیار سازمان یافته تری برخوردار میباشند، که احتمالا باعث ایجاد جت با فوران می شوند. همچنین محققان کشف کردند این میدان های مغناطیسی در مقیاس های زمانی کوتاه تر از 15 دقیقه نوسان می کنند، که یک بار دیگر اثبات می شود مرکز کهکشان راه شیری یک مکان پویا و فعال میباشد. جزئیات بیشتر این پژوهش در نشریه science منتشر شده است.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: phys.org

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

8 دیدگاه

 1. به نظر بنده از آنجایی که هر کهکشان سیاه چاله ای را درخود دارد وحتما این سیاه چاله ها باهم در ارتباطند مانند دو طرف یک در برای سفرهای بین کهکشانی بهترین گذینه است . چه بسا با ورود به سیاه چاله کهکشان شیری خودمان از کهکشان آندرومدا سردآورد !!
  هیچ چیزی در این دنیا بعید و باورنکردنی نیست .

   1. فیلم ، آره خیلی زیاد .
    ولی جدی چرا در مرکز تمام کهکشان ها یک سیاه چاله وجود دارد ؟ یکم که نه خیلی زیاد جای فکر نداره ؟

  1. این فعلا یک فرضیست که سیاه چاله ها راهی در آنسو دارند،شایدم سیاه چاله ها پونزهایی هستند روی جهان ما،مثل پنزهای روی یک روزنامه دیواری…

 2. سلام ببخشید گرانش بسیار زیاد سیاه چاله چکونه به وجود می اید؟میتونید لیکشو بدین اگر مقاله ای هست؟