میراندا قمر اورانوس از نگاه ویجر ۲

بیگ بنگ: ۳۱ سال پیش در روز ۲۴ ژانویه‌ی سال ۱۹۸۶، کاوشگر فضایی ویجر ۲ ناسا، در نزدیکی یکی از سیارات دور افتادۀ منظومه‌ی شمسی ما، یعنی اورانوس، پرواز می کرد موفق شد، تصویری موزاییکی و خیره‌کننده‌ای از “میراندا” قمر اورانوس ثبت کند.

به گزارش بیگ بنگ، این تصویر موزاییکی مونتاژ شده از میراندا شامل فریم‌هایی با وضوح بالا است که در روز ۲۴ ژانویه‌ی سال ۱۹۸۶، توسط ویجر ۲ در طول گذر از نزدیکی ماه اورانوس، به دست آمده است. دانشمندان ۹ تصویر را ترکیب کردند تا این نمای جنوبی فول‌ دیسک خیره‌کننده به دست آید؛ که بخش‌های زمین‌شناسی مختلف میراندا را نشان می‌دهد. بخش عمده‌ای از عکس متشکل از هفت تصویر با وضوح بالا است. داده‌های تصاویر دورتر و با وضوح پایین‌تر برای پر کردن شکاف‌ها و لبه‌ها مورد استفاده قرار گرفت. در روز ۲۴ ژانویه‌، این سفینه در ۸۱۵۰۰ کیلومتری اورانوس قرار گرفت؛ یعنی در نردیک‌ترین فاصله با آن.

از بین پنج قمر اورانوس، میراندا کوچکترین و درونی‌ترین قمر آن است و قطر آن تنها ۴۸۰ کیلومتر است. تصاویر ویجر ۲ از این پنج قمر بزرگ‌تر اورانوس، سطوح پیچیده‌ای را نشان داد که بیانگر گذشته‌های پر برخورد و متفاوت آنها را نشان می دهد. دوربین‌ها همچنین ۱۰ قمری را شناسایی کردند که قبلا دیده نشده بود. چند آزمایش، سیستم حلقه را مورد مطالعه قرار دادند و جزئیات دقیق حلقه‌های قبلا شناخته‌شده و دو حلقه‌ی به تازگی شناخته‌شده را آشکار ساختند. اورانوس هفتمین سیاره از خورشید و سومین سیاره‌ی قطور در منظومه‌ی شمسی ما است.

ترجمه:زهرا جهانبانی/ سایت علمی بیگ بنگ

منبع: zeenews.com

(13 نفر , میانگین : 4٫54 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=61954
تحریریه‌ی بیگ بنگ

تحریریه‌ی بیگ بنگ

وب سایت بیگ بنگ یک سایت علمی، تحقیقاتی میباشد که توسط تعدادی از علاقمندان به علم و دانش اداره می شود. این سایت از اواخر سال 1391 تاکنون به فعالیت خود در این حوزه ادامه داده است.

شما ممکن است این را هم بپسندید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.