بیگ بنگ: اخترشناسان دانشگاه جانز هاپکینز نقشه جدیدی از کیهان، تهیه کردند. این اولین‌باری است که گستره‌ی کیهان شناخته شده با دقت بالا و زیبایی نشان داده شده است. این نقشه به شما کمک می‌کند تا در سراسر این جهان گسترده از کهکشان، حرکت کنید.

map of universe

به گزارش بیگ بنگ، برای تهیه‌ی نقشه، اخترشناسان بیش از دو دهه از طریق نقشه‌برداری آسمانی دیجیتال اسلون، تصاویر را استخراج کردند. نقشه‌برداری آسمانی دیجیتال اسلون(SDSS) یک تلاش پیشگامانه برای تصویربرداری از آسمان شب از طریق تلسکوپ مستقر در نیومکزیکو است.

این نقشه‌ی تعاملی موقعیت حقیقی و رنگ‌های واقعی 200 هزار کهکشان را نشان می‌دهد. هر نقطه روی نقشه یک کهکشان است و هر کهکشان حاوی میلیاردها ستاره و سیاره است. کهکشان راه شیری یکی از این نقاط در پایین نقشه است.

انبساط کیهان باعث شده این نقشه رنگارنگ‌تر شود. هرچه یک شی دورتر باشد، قرمزتر به نظر می‌رسد. بالای نقشه اولین تلالوی تشعشع را نشان می‌دهد که بلافاصله پس از بیگ بنگ در 13.7 میلیارد سال پیش، منتشر شد. این نقشه که بخش کوچکی از جهان را نشان می‌دهد در طی 15 سال رصد شده است.

Universe D

“بریس منارد” سازنده‌ی این نقشه و استاد دانشگاه جانز هاپکینز گفت: «در این نقشه، ما فقط یک ذره در پایین نقشه، یعنی فقط یک پیکسل هستیم. و وقتی می‌گویم ما، منظورمان کل کهکشان راه شیری است که میلیاردها ستاره و سیاره دارد. ما به تماشای تصاویر نجومی عادت کرده‌ایم؛ تصاویری که تک تک کهکشان‌ها یا شاید گروهی از کهکشان‌ها را در جای جای آسمان نشان می‌دهند. اما آنچه این نقشه نشان می‌دهد مقیاس بسیار بسیار متفاوتی است.»

«مردم زیبایی غیرقابل انکار و مقیاس الهام‌بخش نقشه را تجربه خواهند کرد. از این ذره در پایین نقشه، می‌توانیم کهکشان‌ها را در سراسر جهان ترسیم کنیم و این “قدرت علم” را نشان می‌دهد.»

ترجمه: سحر الله‌وردی/ سایت علمی بیگ بنگ

منبع: techexplorist.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

4 دیدگاه

  1. با درود و مهر و ابراز نزاکت.از تلاش و تکاپوی ارزشمند شما به سبب این کار سترگ و بسیار اندیشمندانه و دانش افزای فروتنانه سپاسگذاری میکنم.امید فراوان دارم هم میهنان،بویژه دانش پژوهان ارج و قدردانی شایان و بایسته از این تارنمای ارجمند و زیبا و پربها را بجای آورده و در شناساندن آن به سایر دوستان و آشنایان علم و اختر پژوه تلاش نمایند.چاکرم.پایا و مانا و تندرست و پیروز باشید🕊🌷💫💫💫💫💫

  2. نجوم آنقدر گستردس که آدم زیاد در موردش فکر میکنه دچار دیوانگی میشه!