نقشه ی سه بعدی جدید از ساختارهای بزرگ مقیاس جهان

بیگ بنگ: نقشه ی سه بعدی جدید، ساختارهای با مقیاس بزرگ در جهان را در ۹ میلیارد سال پیش نشان می دهد، بخاطر دارم وقتی که فیلم ایمکس سه بعدی هابل را در سال ۲۰۱۰ تماشا کردم و زمانی که دوربین ستاره ها و کهکشانهای دور دست را بزرگنمایی میکرد تا خوشه ها و سوپر خوشه های کهکشان ها را مثل یک تار که ساختار بزرگ مقیاس جهان را تشکیل می داد نشان دهد، نفسم در سینه حبس می شد. در تصویر سه بعدی، ساختار بیشتر شبیه مارپیچ یا رشته ی بلند DNA است.

FastSound projects 3-D map

این تصویر نقشه سه بعدی پروژه FastSound است که ساختار منطقه ای در جهان را در مقیاس بزرگ نشان می دهد، این نقشه ۴٫۷ میلیارد سال پس از بیگ بنگ را نشان می دهد، پوشش این منطقه ۲٫۵ برابر ۳ درجه از آسمان ، با فاصله شعاعی و سرعتی برابر ۱۲ الی۱۴٫۵ میلیارد سال نوری در مقیاس مسافت «comoving» و در حال حرکت سرعتی  برابر ۸الی ۹٫۶ میلیارد سال نوری مسافت حرکت نور نشان می دهد.

به گزارش بیگ بنگ: اکنون، پروژه ی جدیدی با هدف نقشه برداری از ساختار جهان، به زمان گذشته بر می گردد تا نقشه ای سه بعدی را ایجاد کند که بخشی از جهان را همانند ۹ میلیارد سال پیش نشان دهد. این نقشه، کهکشان ها و به طور قابل توجهی ساختار بزرگ مقیاسی از فیلامان ها (رشته ها) و فضاهای خالی را نشان می دهد که از قبل پیشرفت کرده اند و از گروه های کهکشانی تشکیل شده اند. این نقشه از پروژه ی FastSoundایجاد شده که با استفاده از طیف نگار چند شی فیبر جدید در تلسکوپ سوبارو (FMOS) می تواند کهکشان ها را در جهان، نقشه برداری کند.

گروهی که بر روی این نقشه کار می کنند از دانشگاه Kyoto، توکیو و آکسفورد هستند. اعضای این گروه بیان کردند که اگرچه می توانستند ببینند خوشه ی کهکشان ها در ۴٫۷ میلیارد سال پیش به اندازه ی امروز مستحکم نیستند، اما فعل و انفعال گرانشی در نهایت موجب خوشه بندی می شود که تا سطح فعلی پیش می رود. نقشه ی جدید، ۶۰۰ میلیون سال نوری را در طول جهت زاویه دار و دو میلیون سال نوری را در جهت شعاعی پوشش می دهد. این گروه در نهایت ناحیه ای را تقریبأ برابر با ۳۰ درجه ی مربع در آسمان برآورد می کند و سپس مسافت دقیقی را تا حدود ۵۰۰۰ کهکشان اندازه گیری می کند که بیش از ۱۰ میلیارد سال نوری فاصله دارند. اما پروژه ی FastSound امیدوار است با پوشش کیهان در حجم دورتر از ۱۰ میلیارد سال نوری، نقشه ای سه بعدی از کیهان بسیار دور دست ایجاد کند.

مشاهده ویدئوی نقشه سه بعدی جدید کیهان

FMOS سیستم طیف سنجی با میدان وسیع است که موجب طیف سنجی مادون قرمز بیش از ۱۰۰ شی در یک زمان می شود و وقتی با قدرت جمع آوری نور ۸٫۲ متر ترکیب شود، استثناعأ دارای میدان وسیعی می شود. نقشه ای که امروزه منتشر شده در واقع فقط اولین نقشه از FastSound است. نقشه ی سه بعدی نهایی از کیهان دور دست، حرکت کهکشانها را با دقت اندازه گیری می کند و سپس میزان رشد ساختار بزرگ مقیاس را بصورت تست نظریه ی کلی نسبیت انیشتین اندازه می گیرد. این گروه اعلام کرد که نقشه ی سه بعدی اش که به جای استفاده از مسافت حرکت نور، از مقیاس مسافت «comoving» استفاده می کند.

این گروه توضیح داد: مسافت حرکت نور به زمانی اشاره دارد که از مبدآ تاریخی کهکشان دور دست عبور کرده و به زمان حال رسیده و ضربدر سرعت نور شده است. از آنجاییکه سرعت نور همیشه برای هر مشاهده کننده ای ثابت است، مسافتی را که که یک فوتون طی کرده توصیف می کند. هرچند، توسعه جهان، طول مسیری را که فوتون در گذشته طی کرده افزایش می دهد.

در اینجا هم میتوانید نقشه سه بعدی جهان را که اولین بار تهیه شد را ببینید، پروژه اسلون برای نقشه‌برداری دیجیتالی از آسمان از بزرگ‌ترین تصویر رنگی تمام آسمان که با ترکیب میلیون‌ها قطعه عکس ۲٫۸ مگاپیکسلی ساخته شده در سال ۲۰۰۶ با پوشش تا پنج میلیارد سال نوری فاصله از ما ایجاد شد و در سال گذشته به روز شد،  این دستاورد علمی عظیم که حداقل تا نیم‌قرن دیگر قابل استفاده خواهد بود، با استفاده از دوربین پیشرفته پروژه اسلون و طی ده سال گذشته بدست آمد. برای تهیه این تصویر، ۷ میلیون قطعه عکس ۲٫۸ مگاپیکسلی ترکیب شده تا ۱۴هزار درجه‌مربع از آسمان نیم‌کره شمالی و جنوبی به تصویر کشیده شود. حجم این تصویر بیش‌از یک هزار میلیارد پیکسل (۱ تراپیکسل) است و برای تماشای تصویر در ابعاد اصلی به پانصدهزار دستگاه تلویزیون فول‌.اچ.دی نیاز خواهد بود. 

همچنین، در اوایل سال جاری در دانشگاه هاوایی یک نقشه سه بعدی از ساختارهای بزرگ کیهانی از کهکشان های اطراف ما در فاصله ۳۰۰ میلیون سال نوری تهیه شد.

Read More : http://www.universetoday.com/103986/new-3-d-map-shows-large-scale-structures-in-the-universe-9-billion-years-ago/#more-103986

(15 نفر , میانگین : 4٫20 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=4312
سحر الله وردی

سحر الله وردی

کارشناس مترجمی زبان انگلیسی و کارشناس ارشد آموزش زبان انگلیسی. علاقمند به علوم مختلف از جمله نجوم، کیهان شناسی و فیزیک می باشد و به عنوان نویسنده و مترجم متون تخصصی در وب سایت بیگ بنگ فعالیت می کند.

شما ممکن است این را هم بپسندید

۳ پاسخ‌ها

 1. aida گفت:

  با سلام
  لطفا از منابع استفاده شده در مقالات مطمئن شوید تا از کپی برداری
  بی اجازه جلوگیری شود.

 2. سمیر الله وردی گفت:

  با درود ، منبع این خبر ذکر شده است، که توسط نویسندگان بیگ بنگ ترجمه شده است. و اگر توجه کرده باشید اگر خبرهایی هم از سایت های دیگر برداشته شده باشد حتما منابع را ذکر می کنیم.

 3. samira گفت:

  با عرض سلام و تشکر بخاطر مطالب زیبا.من دانشجوی ارشد کیهان شناسی می باشم و پایان نامه ی من درباره ی ماده تاریک و انرژی تاریک می باشد.از شما می خواهم درباره ی ساختار بزرگ مقیاس و ناحیه ی قطع GZKمطلب بگذارید.ممنون می شوم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.