“نقطه ی آبی کمرنگ” ۲۵ ساله شد!

0
432

بیگ بنگ: تاریخی ترین عکس فضایی زمین که فضاپیمای ویجر ۱ در مسیر حرکت به سمت لبه منظومه شمسی گرفته بود، ۲۵ ساله شد.

این عکس کره زمین از فاصله نزدیک به ۶٫۴ میلیارد کیلومتری توسط فضاپیمای ویجر ۱ در ۱۴ فوریه ۱۹۹۰ منتشر شد.
این عکس کره زمین از فاصله نزدیک به ۶٫۴ میلیارد کیلومتری توسط فضاپیمای ویجر ۱ در ۱۴ فوریه ۱۹۹۰ منتشر شد.

در نگاه اول، این تصویر چیزی نیست، جز پس‌ زمینه‌ای تیره با نوارهایی با رنگ‌های کدر و مات و دیگر هیچ. اما با کمی دقت می‌توان در نهایت ناباوری نقطه‌ای کوچک را در سمت راست تصویر مشاهده کرد که زادگاه و گورستان تمامی انسان‌هایی بوده که تاکنون زاده شده و از دنیا رفته‌ اند و نا خودآگاه به یاد سخنان زیبای کارل سیگن درباره ی نقطه ی آبی کمرنگ(Pale Blue Dot) می افتیم که گفته بود:

« دوباره به این نقطه نگاه کنید. همین جاست. خانه اینجاست. ما اینجاییم. تمام کسانی که دوستشان دارید٬ تمام کسانی که می شناسید٬ تمام کسانی که تابحال چیزی در موردشان شنیده اید٬ تمام کسانی که وجود داشته اند٬ زندگی شان را در اینجا سپری کرده اند. برآیند تمام خوشی ها و رنج های ما در همین نقطه جمع شده است. هزاران مذهب٬ ایدئولوژی و دکترین اقتصادی که آفرینندگانشان از صحت آنها کاملا مطمئن بوده اند٬ تمامی شکارچیان و صیادان٬ تمامی قهرمانان و بزدلان٬ تمامی آفرینندگان و ویران کنندگان تمدن٬ تمامی پادشاهان و رعایا٬ تمامی زوج های جوان عاشق٬ تمامی پدران و مادران٬ کودکان امیدوار٬ مخترعان و مکتشفان٬ تمامی معلمان اخلاق٬ تمامی سیاستمداران فاسد٬ تمامی «ابرستاره ها»٬ تمامی رهبران کبیر٬ تمامی قدیسان و گناهکاران در تاریخِ گونه ما٬ آنجا زیسته اند٬ در این ذره غبار که در فضای بیکران در مقابل اشعه خورشید شناور است.» ادامه سخن را در اینجا بخوانید

در زمانی که این تصویر ثبت شد ویجر۱ در فاصله ۴۰ واحد نجومی از خورشید قرار داشت یعنی جایی در نزدیکی مدار نپتون. (هر واحد نجومی معادل فاصله زمین تا خورشید است) اکنون که ۲۵ سال از آن روز می گذرد ویجر۱ به فاصله ۱۳۰ واحد نجومی از خورشید رسیده است و این یعنی دورترین فاصله ای که تاکنون یک شی دست ساز بشر به آن رسیده است. همین فاصله باورنکردنی است که به عکس مشهور نقطه آبی کمرنگ معنایی عمیق بخشیده‌ است، زیرا تلنگری آرام به نوع بشر است تا به یاد آورد در برابر کهکشان راه شیری و در برابر عظمت جهان هستی هیچ نیست.

ویجر ۱ و تصاویری که از سیارات منظومه شمسی ثبت کرده را مشاهده می کنید، این فضاپیما منظومه شمسی را به مقصد فضای بین ستاره ای ترک کرده است.

در ابتدا ثبت این عکس در برنامه ویجر۱ قرار نداشت، در حقیقت عکس به درخواست یکی از اعضای عکسبرداری فضاپیما، کارل‌ ساگان به ثبت رسید. وی پیشنهاد داد تا دوربین ویجر پیش از اینکه عازم اعماق فضا شود،‌ پرتره‌ای از دوردست از سامانه خورشیدی به ثبت برساند. عکس در ۱۴ فوریه سال ۱۹۹۰ و از فاصله ۶٫۴ میلیارد کیلومتری به ثبت رسید و یکی از آخرین تصاویری است که ویجر پیش از خاموش کردن دوربین‌هایش به منظور کاهش مصرف انرژی و گنجایش حافظه سیستم‌هایش، به ثبت رسانید. در این عکس زمین کوچکتر از یک پیکسل دیده می‌شود، نقطه‌ای کوچک و کم‌فروغ، سرگردان در میان تشعشعات نور خورشید بر پهنه‌ای عظیم و بیکران فضا.

این فضاپیما در حال حاضر در قلمرو ناشناخته میان‌ستاره‌ای در سفر است. ویجر۱ در سپتامبر ۱۹۷۷ ماجراجویی بی‌پایان خود را آغاز کرد و در ۱۵ آگوست ۲۰۱۲ از مرز میان سامانه خورشیدی زمین و فضای میان‌ستاره‌ای عبور کرده‌ است و همچنان تنها دست‌ ساز بشر است که توانسته تا این اندازه از زمین فاصله بگیرد.

سایت علمی بیگ بنگ/ منابع بیشتر: space , NASA


دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.