نمایش ِشفق قطبی بر فراز نروژ+ویدئو

بیگ بنگ: گاهی آنچه در آسمان می بینیم بسیار حیرت آور است، در این ویدئو به مدت ۴ دقیقه می توانید شاهد رقص شفق های قطبی بر فراز شهر ترومسو- نروژ باشید که در فوریه ۲۰۱۴ به ثبت رسیده است.

طوفانهای خورشیدی ذراتی از جنس الکترون و پروتون و یونهای سنگین هستند که در پی انفجارات سطحی خورشید از آن جدا شده و به سوی فضا از جمله زمین می آیند. برخورد این ذرات باردار پلاسمای خورشیدی با میدان مغناطیسی زمین در لایه یونسفر جو موجب پدید آمدن شفق های قطبی رنگارنگ می شود. معمولا شفق های قطبی در ارتفاع ۸۰ تا ۱۰۰ کیلومتری بالای زمین (بیشتر اوقات در ارتفاع ۱۰۰ کیلومتر) ظاهر می شوند.

طوفان‌های خورشیدی در دورهٔ تناوب ۱۱ سالهٔ یا ۳ سال بعد از این دورهٔ به تناوب، بیشتر اتفاق می‌افتند. در این دورهٔ تناوب ۱۱ ساله که هم اکنون نیز ما در آن هستیم میزان فعالیت‌های خورشیدی بالا رفته و انرژی حاصل نیز از طریق بادهای خورشیدی به جو زمین برخورد می کند و پدیدۀ طوفان خورشیدی تبدیل به رخدادی زیبا به نام شفق قطبی می شود.

دانلود ویدئو

اطلاعات بیشتر در: Aurora

(7 نفر , میانگین : 4٫57 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=18871

سمیر الله‌وردی

کارشناس عمران، علاقمند به نجوم، کیهان شناسی، فیزیک و تکنولوژی های جدید می باشد و بعنوان نویسنده علمی- نجومی در وب سایت بیگ بنگ فعالیت می کند.

شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.