بیگ بنگ: کهکشان های بزرگتر تمایل دارند تا با سایر کهکشان های اطراف خود برخورد و ادغام داشته باشند، این کار باعث انباشت آنها با انواعی از ستاره های بزرگ و کوچک با ترکیب شیمیایی مختلف می شود.

این تصویر توسط دوربین مرئی و مادون قرمز پیشرفته هابل از کهکشان DDO 68 گرفته شده است.
این تصویر توسط دوربین مرئی و مادون قرمز پیشرفته هابل از کهکشان DDO 68 گرفته شده است.

کهکشان های تازه شکل گرفته شبیه ماده اولیه بیگ بنگ (هیدروژن و هلیم و مقداری لیتیم) را دارند در حالی که کهکشان های پیرتر از عناصر سنگین که در کوره های چندین نسل از ستاره های غنی شده، ساخته شده اند. کهکشان کوتوله DDO 68 که توسط تلسکوپ فضایی هابل شکار شده، یکی از بهترین کاندیدهای شکل گیری کهکشان های جدید در همسایگی ماست که تاکنون مشاهده شده است. این کهکشان در فاصله 39 میلیون سال نوری از ما قرار دارد، به نظر می رسد این فاصله بسیار دور است، اما این فاصله 50 برابر نزدیک تر از فاصله معمولی این قبیل کهکشان ها است.

ستاره شناسان معمولا به اجرام خیلی دور نگاه می کنند تا گذشته و زمانی که جهان جوان بود را ببینند. تصویر جدید هابل بنام کهکشان DDO 68 که بنام UGC 5340 نیز شناخته می شود. یک ایده است که این مجموعه کهنه از ستارگان و ابرهای گازی در اولین نگاه مانند یک کهکشان تازه شکل گرفته شده در همسایگی ما است ولی آیا واقعا این کهکشان جوان است؟ ستاره شناسان تکامل کهکشان ها را برای چندین دهه مطالعه کرده اند که به تدریج دانش ما را در خصوص شکل گیری کهکشان ها در طول تاریخ کیهان تغییر داد و آن را بهبود بخشید. تلسکوپ فضایی هابل ناسا نقش بزرگی را در این مورد بازی می کند و به ستاره شناسان بیشتر از هر تلسکوپ دیگری اجازه می دهد که فضای دورتری را بینند و بیشتر به گذشته کیهان نگاه بندازد و نور به دام افتاده میلیاردها سال گذشته جهان را آشکار سازد.

با مشاهده فاصله دورتر، گذشته کهکشان های جوان و جوانتر بسیار با ارزش است ولی برای ستاره شناسان بدون مشکل نیست. همه کهکشان های جدید از ما بسیار دور هستند و بسیار کوچک و کم نور به نظر می رسند. در مقابل کهکشان های نزدیک به ما به نظر می رسد که پیر باشند. با مطالعه کهکشان ها در سن های مختف ستاره شناسان دریافتند که کهکشان هایی در ابتدای زندگی خود هستند اساسا با کهکشان های پیر متفاوت هستند. ساختار و ترکیب کهکشان DDO 68 به نسبت جوان به نظر می رسد. دانشمندان با مطالعات خود روی کهکشان DDO 68 که با استفاده از مشاهدات هابل صورت گرفت دریافتند، خواص نور ستارگان این کهکشان تایید می کند که این کهکشان دارای یک طبیعت منحصر به فرد است. این کهکشان بطور کامل از ستاره های جوان ساخته نشده و ترکیبی از ستارگان جوان و پیر میباشدکه به نسبت جوان است و در حال شکل گیری است.

ترجمه: رامین فخاری/ بیگ بنگ – منبع: dailygalaxy

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.