بیگ بنگ: تلسکوپ فضايي هابل ناسا چشم انداز قابل توجه ای از کهکشان مارپيچي NGC 7714 و همدم کوچکش NGC 7715 را شکار کرده است. این کهکشان ها در گذشته شاهد ادغام کیهانی بودند، کهکشان کوچکتر بازوهایی پیچ خورده ای به کهکشان بزرگتر داده که باعث انفجارهاي درخشان و در نتیجه شکل گيري ستارگان شده است.

تصویری از کهکشان NGC 7714 که تلسکوپ هابل به ثبت رسانده است.
تصویری از کهکشان NGC 7714 که تلسکوپ هابل به ثبت رسانده است.

به گزارش بیگ بنگ، NGC 7714 يک کهکشان مارپيچي در فاصله ی 100 ميليون سال نوري از زمين است. این کهشان شاهد حوادث خشن کیهانی در گذشته نزديک بوده است، نشانه هايي از آن را می توان در بازوهاي شگفت انگيز NGC 7714 و در دود طلايي رنگش که از محور کهکشان خم شده مشاهده کرد. بنابراين چه چيزي می تواند باعث اين فرم دهی شده باشد؟ مقصر يک همدم کوچکتر بنام NGC 7715 است که بيرون از چهار چوب تصوير بالا قرار دارد-اما در تصوير عريض پایین قابل مشاهده است. فاصله توده های دو کهکشان بسیار نزدیک به همدیگر و بین 100 تا 200 میلیون سال نوری است و بر اثر این برخورد کیهانی تغییر شکل داده است.

تصویری با زاویه دید باز از ادغام دو کهکشان NGC 7714 و NGC 7715
تصویری با زاویه دید باز از ادغام دو کهکشان NGC 7714 و NGC 7715

در نتيجه يک حلقه و دو دم طولاني از ستاره هايي که از NGC 7714 ادغام شده، پلي بين دو کهکشان ايجاد کرده است. اين پل مانند يک لوله عمل مي کند، بصورتی که ماده را از NGC 7715 به همدم بزرگتر انتقال مي دهد و شکل گيري انفجار هاي ستاره اي را تغذيه مي کند. بيشتر فعاليت ستاره اي در مرکز درخشان کهکشاني متمرکز شده است، ستاره شناسان NGC 7714 را بعنوان کهکشاني با ستاره هاي انفجاري طبقه بندي مي کنند. اين به دليل وجود تعداد زيادي از ستاره هاي جديد در کهکشان نوع ولف رايه است-بسيار داغ و ستاره هاي درخشاني که زندگي شان را با جرمي معادل دهها برابر خورشيد آغاز نموده اند، اما بيشتر آن را با بادهاي قدرتمند از دست مي دهند. در ویدئوی زیر می توانید موقعیت و نحوه ی ادغام دو کهکشان را مشاهده کنید:

دانلود ویدئو با حجم 5 مگابایت

تصوير هابل ترکيبي از داده هاي شکار شده در طول موج گسترده است که ارتباط بين ابرهاي گازي و ستارگان را در کهکشان آشکار مي کند. اين تصوير جديد نه تنها ساختار پيچيده NGC 7714 را نمايش مي دهد بلکه بسياري از اجرام دورتر را نمايش مي دهد.

ترجمه: رامین فخاری/ سایت علمی بیگ بنگ – منبع: spacetelescope

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

1 دیدگاه