هابل قدیمی ترین کهکشان های شناخته شده را آشکار ساخت!

بیگ بنگ: ستاره شناسان با استفاده از مشاهداتِ تلسکوپ فضایی هابل بیش از ۲۵۰ کهکشانِ کوتوله ی فوق کم نور را در سه خوشه ی کهکشانِ بسیار دور به نام های Abell 2744، MACS0416 و MACS0717 کشف کردند. بعضی از این کهکشان ها فقط ۶۰۰ میلیون سال پس از بیگ بنگ تشکیل شدند.

تصاویر جدید از تلسکوپ فضایی هابل ناسا کم نورترین کهکشان های شناخته شده را در جهان نخستین نشان می دهد. در این تصویر خوشه ی کهکشانی MACSJ0717.5+3745 -MACS0717 را مشاهده می کنید.

تصاویر جدید از تلسکوپ فضایی هابل ناسا کم نورترین کهکشان های شناخته شده را در جهان نخستین نشان می دهد. در این تصویر خوشه ی کهکشانی MACSJ0717.5+3745 -MACS0717- را مشاهده می کنید.

به گزارش بیگ بنگ، این گروه به سرپرستیِ دکتر حکیم آتک از دانشکده پلی تکنیک اکول در لوزان، سوئیس تصاویرِ خوشه های کهکشانی Abell 2744، MACS0416 و MACS0717 را که به عنوان بخشی از برنامه ی میدان های مرزیِ هابل گرفته شده اند مطالعه کردند – برنامه ای سه ساله که دورترین مناطقِ فضا را از طریق اثرات همگراییِ گرانشی حول خوشه های کهکشانیِ مختلف بررسی می کند.

دکتر جین “پل نیب” از دانشکده پلی تکنیک اکول در لوزان گفت: «خوشه ها در میدان های مرزی بصورت عدسی های طبیعیِ قدرتمند عمل می کنند و این کهکشان های کوتوله ی کم نور را برایمان نمایان می کنند که در غیر این صورت غیر قابل رویت هستند.» عضو تیم دکتر یوهان ریچارد از رصدخانه ی لیون در فرانسه افزود: «این کهکشان ها کم نورترین کهکشان هایی هستند که در عمیق ترین مشاهداتِ تلسکوپ هابل کشف شده اند.»

تصویری از خوشه کهکشانی آبل 2744، دانشمندان با استفاده از اثرات همگراییِ گرانشی کم نورترین و دورترین کهکشان ها را شکار کردند.

تصویری از خوشه کهکشانی آبل ۲۷۴۴، دانشمندان با استفاده از اثرات همگراییِ گرانشی کم نورترین و دورترین کهکشان ها را شکار کردند.

ستاره شناسان با مشاهده ی نوری که از کهکشان های فوق کم نور ساتع می شود دریافتند که این نورِ انباشته شده، باید نقشی اساسی در عصر باز یونیده‌ شدن ایفا کرده باشد. بازیونیده‌شدن، زمانی شروع شد که مه غلیظِ گاز هیدروژن که کیهان اولیه را پوشش داده بود شروع به محو شدن کرد. نور ماوراء بنفش در این حالت می توانست فواصل دورتری را طی کند، بدون اینکه مسدود شود و جهان برای عبورِ نور ماوراء بنفش شفاف شد.

دانشمندان برای اولین بار با اطمینان متوجه شدند که کوچکترین و فراوان ترین کهکشان ها در این مطالعه می توانند عاملان اصلی در حفظِ شفافیتِ جهان باشند. با انجام این کار، آنها متوجه شدند که عصر بازیونیده‌ شدن، تقریبأ ۷۰۰ میلیون سال پس از بیگ بنگ تشکیل شد. دکتر آتک گفت: «اگر فقط سهمِ کهکشان های درخشان و حجیم را توضیح دهیم، درمی یابیم که این کهکشان ها برای یونیزه کردن مجدد جهان کافی بودند. همچنین باید سهمِ جمعیتِ فراوان تر کهکشان های کوتوله ی کم نور را هم بیفزاییم.» جزئیات بیشتر این پژوهش در Astrophysical Journal منتشر شده است.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: sci-news.com

(7 نفر , میانگین : 5٫00 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=38033
سحر الله وردی

سحر الله وردی

کارشناس مترجمی زبان انگلیسی و کارشناس ارشد آموزش زبان انگلیسی. علاقمند به علوم مختلف از جمله نجوم، کیهان شناسی و فیزیک می باشد و به عنوان نویسنده و مترجم متون تخصصی در وب سایت بیگ بنگ فعالیت می کند.

شما ممکن است این را هم بپسندید

۳ پاسخ‌ها

 1. امیرعلی اختری گفت:

  ایا کهکشان ها در کل جهان بی نهایت هستند؟ منظورم تعدادشان است

 2. امیرعلی اختری گفت:

  ایا تعداد کهکشان ها در جهان بی نهایت است؟

  • change the world گفت:

   نه جهان ما محدود است ولی چون ما نمی توانیم آنرا در کنیم بنابراین می گوییم بی نهایت است یعنی غیر ممکن است مانند انکه شخصی بخواهد به آنسوی کهکشان راه شیری پیاده رود این غیر ممکن است زیرا اگر حتی با سرعت نور بدود نمی تواند با آنجا برسد ۱۰۰/۰۰۰ سال طول خواهد کشید در حالی که حداکثر ۱۰۰ سال زنده است یعنی غیر ممکن است و یا در بی نهایت ممکن است . خخخ . فیزیک یعنی بیای توش و دیونش بشی ..

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.