کشف قمر جدید نپتون

ناسا تایید کرد تلسکوپ فضایی هابل موفق به کشف قمری جدید در مدار سیاره نپتون شده‌است.

براساس گزارش BBC، قمر S/2004 N 1 چهاردهمین قمر شناخته‌شده‌ای است که در مدار این سیاره غول‌پیکر در گردش است. این قمر همچنین کوچکترین قمر در سیستم نپتون است و وسعتی برابر ۲۰ کیلومتر دارد و هر ۲۳ ساعت یک گردش را به دور این سیاره کامل می‌کند.

new-neptune-moon-orbit

این کشف جدید توسط اخترشناسی به نام مارک شووالتر انجام گرفته است. وی درحال مطالعه برروی بخش‌های مختلف حلقه‌های نپتونی متوجه لکه‌ای ریز در یکی از حلقه‌ها شد. به گفته ناسا این قمر ۱۰۰ میلیون بار کم‌رنگ‌تر از کم‌نورترین ستاره‌ای است که بتوان آن را با چشم غیر‌مسلح دید. این جرم به اندازه‌ای کوچک است که ویه‌جر نیز در سال ۱۹۸۹ نتوانست حین عبور نزدیک از کنار نپتون و بررسی سیستم حلقه‌ای و قمرهای این سیاره،‌ آن را ردیابی کند.

شووالتر برای اطمینان از کشفش حرکات نقطه‌ای سفید رنگ موجود در بیش از ۱۵۰ عکسی که بین سال‌های ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۹ هابل از نپتون به ثبت رسانده‌بود مورد بررسی قرار داد. به گفته وی قمرها و حلقه‌ها سرعت بسیار بالایی دارند و برای اینکه بتوان حرکات آنها را دنبال کرده و جزئیات سیستم را مشخص کرد باید راهکاری ویژه یافت، درست مانند عکاسان ورزشی که دونده‌ها را دنبال می‌کنند،‌دونده در عکس واضح می‌ماند اما مسیر دویدن او ناواضح و غیرشفاف است.

Read More : http://www.bbc.co.uk/news/science-environment-23318301

(5 نفر , میانگین : 5٫00 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=3839

سمیر الله‌وردی

کارشناس عمران، علاقمند به نجوم، کیهان شناسی، فیزیک و تکنولوژی های جدید می باشد و بعنوان نویسنده علمی- نجومی در وب سایت بیگ بنگ فعالیت می کند.

شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.