کشف قمر جدید نپتون

0
353

ناسا تایید کرد تلسکوپ فضایی هابل موفق به کشف قمری جدید در مدار سیاره نپتون شده‌است.

براساس گزارش BBC، قمر S/2004 N 1 چهاردهمین قمر شناخته‌شده‌ای است که در مدار این سیاره غول‌پیکر در گردش است. این قمر همچنین کوچکترین قمر در سیستم نپتون است و وسعتی برابر ۲۰ کیلومتر دارد و هر ۲۳ ساعت یک گردش را به دور این سیاره کامل می‌کند.

new-neptune-moon-orbit

این کشف جدید توسط اخترشناسی به نام مارک شووالتر انجام گرفته است. وی درحال مطالعه برروی بخش‌های مختلف حلقه‌های نپتونی متوجه لکه‌ای ریز در یکی از حلقه‌ها شد. به گفته ناسا این قمر ۱۰۰ میلیون بار کم‌رنگ‌تر از کم‌نورترین ستاره‌ای است که بتوان آن را با چشم غیر‌مسلح دید. این جرم به اندازه‌ای کوچک است که ویه‌جر نیز در سال ۱۹۸۹ نتوانست حین عبور نزدیک از کنار نپتون و بررسی سیستم حلقه‌ای و قمرهای این سیاره،‌ آن را ردیابی کند.

شووالتر برای اطمینان از کشفش حرکات نقطه‌ای سفید رنگ موجود در بیش از ۱۵۰ عکسی که بین سال‌های ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۹ هابل از نپتون به ثبت رسانده‌بود مورد بررسی قرار داد. به گفته وی قمرها و حلقه‌ها سرعت بسیار بالایی دارند و برای اینکه بتوان حرکات آنها را دنبال کرده و جزئیات سیستم را مشخص کرد باید راهکاری ویژه یافت، درست مانند عکاسان ورزشی که دونده‌ها را دنبال می‌کنند،‌دونده در عکس واضح می‌ماند اما مسیر دویدن او ناواضح و غیرشفاف است.

Read More : http://www.bbc.co.uk/news/science-environment-23318301ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.