هابل لحظه انفجار یک ستاره را به ثبت رساند!

1368695965

بیگ بنگ: وقتی یک ستاره‌ی سنگین‌تر از خورشید ما تمام سوخت هسته‌ای خود را مصرف کرده و به آخر عمرش می رسد، با یک انفجار دراماتیک ابرنواختری به کار خود پایان می دهد و گاز و غبار حاصل از انفجار را به فضا پرتاب می کند. چند روز پیش ستاره‌شناسان ناسا با استفاده از تلسکوپ قدرتمند فضایی هابل لحظه مرگ یک ستاره در کهکشان مارپیچی NGC 6984 را شکار کرد.

tumblr_mvqwyyx2NW1qzyhb5o1_1280ثبت لحظه انفجار ابرنواختری در کهکشان NGC 6984

جمعه ۱۷ آبان‌ماه جاری درخشش خیره‌کننده شیئی نورانی در کهکشان NGC 6984 توجه ستاره‌شناسان را به خود جلب کرد و مرکز این کهکشان میزبان این رویداد شگرف بود. تلسکوپ هابل توانسته تصویری از یک انفجار ستاره‌ای را ثبت کند که به شکل‌گیری ابرنواختر SN 2013ek در کهکشان مارپیچی NGC 6984 منجر شده است. ابرنواختر SN 2013ek یک نوع ابرنواختر زیر گروه Ib بوده که با فروپاشی هسته ستارگان عظیمی ایجاد می‌شود که لایه‌های بیرونی هیدروژن آنها از دست رفته یا منتشر شده است.

نور آبی کمرنگ در بخش‌های مرکزی و اطراف کهکشان حاکی از انفجاری عظیم و گرد وغبار حاصل از آن است. پرحجم‌ترین ستاره‌های فضای کیهانی با انفجاری بزرگ تحت عنوان ابرنواختر به کارشان پایان می‌دهند که بازتاب این انفجار چندین روز کل کهکشان را دربر می‌گیرد. مواد و ذرات بنیادین حاصل از انفجار در اطراف کهکشان پخش می‌شوند و بار دیگر با ترکیب این ذرات ستارگان نوظهور به‌وجود می‌آیند.

community_image_1377203945
تصویری از ابرنواختر۱۹۸۷A ، این انفجار ستاره ای در سال ۱۹۸۷ میلادی رخ داد واکنون با نام باقیمانده ابر نواختری ۱۹۸۷A بعنوان نزدیک ترین ابرنواختر ۴۰۰ سال اخیر شناخته می شود. نزدیکی این انفجار به دانشمندان اجازه داده تا چگونگی تحول آن را پیگیری نمایند.

انفجار ابرنواختری وقتی اتفاق می‌افتد که ستاره‌ای سنگین‌تر از ۱٫۴ برابر خورشید تمام سوخت هسته‌ای موجود در هسته خود را مصرف کرده و به آخر عمرش برسد. در این مرحله، ستاره با با آزادسازی انرژی عظیمی معادل میلیاردها برابر درخشندگی خورشید منفجر می‌شود و یک ستاره نوترونی یا سیاهچاله برجا می‎گذارد. انفجار ابرنواختر به قدری عظیم است که درخشندگی کهکشان را تحت تاثیر قرار می‎دهد و به همین دلیل از فواصل بسیار دور نیز قابل مشاهده است.

تعداد ابرنواخترها در کهکشان راه شیری بسیار محدودند، از این‌رو هنوز دانشمندان و محققان در حال بررسی این رویداد شگرف هستند. آخرین ابرنواختر رصد شده در راه شیری «کپلر» نام داشت که در سال ۱۶۰۴ میلادی توسط ستاره‌شناسان ثبت شد.

Read More : nasa , phys , dailygalaxy

(14 نفر , میانگین : 5٫00 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=6005

سمیر الله‌وردی

کارشناس عمران، علاقمند به نجوم، کیهان شناسی، فیزیک و تکنولوژی های جدید می باشد و بعنوان نویسنده علمی- نجومی در وب سایت بیگ بنگ فعالیت می کند.

شما ممکن است این را هم بپسندید

۲ پاسخ‌ها

  1. seyedmajid masharian گفت:

    فتبارک الله احسن الخالقین

  2. فردین گفت:

    اگر میشه در مورد دلیل انفجار ابر نواختر بیشتر توضیح دهید.
    با سپاس فراوان

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.