بیگ بنگ: این عکس که توسط تلسکوپ فضایی هابل ثبت شده، کهکشان JO204 را نشان می‌دهد. این کهکشان به خاطر پیچک‌های درخشان گازی که دارد به «عروس دریایی» معروف است.

hubble j potwa

به گزارش بیگ بنگ، این کهکشان حدود 600 میلیون سال نوری با زمین فاصله دارد و در صورت فلکی سدس واقع شده است. هابل این کهکشان را در پروژه‌ای برای درک بهتر تشکیل ستاره در شرایط شدید رصد کرد. در حالی که نوارهای ظریف گاز در زیر کهکشان JO204 ممکن است شبیه شاخک‌های عروس دریایی شناور به نظر برسند، اما در واقع نتیجه‌ی یک فرآیند نجومی شدید پدید آمده‌اند که به عنوان «فشار رَم» شناخته می‌شود. فشار رَم(Ram pressure) نوع خاصی از فشار است که وقتی جسم نسبت به یک سیال حرکت می‌کند، به آن وارد می‌شود.

یک مثال شهودی، احساس فشاری است که هنگام ایستادن در برابر یک تند باد شدید تجربه می‌کنید – باد یک سیال متحرک است و بدن شما فشار ناشی از آن را احساس می‌کند. در این وضعیت، بدن شما یکپارچه و منسجم باقی می‌ماند، اما چیزهایی مانند موها و لباس‌هایتان در باد تکان می‌خورند. همین امر در مورد کهکشان‌ عروس دریایی نیز صدق می‌کند.

این کهکشان به دلیل حرکتش در فضای بین کهکشانی «فشار رَم» را تجربه می‌کند. کهکشان‌ها فشار شدیدی را از این حرکت تجربه می‌کنند و در نتیجه گاز محدودتر و سست‌ترِ آنها از بین می‌رود. این گاز عمدتاً گاز سردتر و متراکم‌تر در کهکشان است – گازی که وقتی تحت “فشار رَم” قرار می‌گیرد و فشرده می‌شود، فرو می‌ریزد و ستاره‌های جدیدی را در پیچک‌های زیبای عروس دریایی تشکیل می‌دهد.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: NASA

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

1 دیدگاه