بیگ بنگ: «تلسکوپ فضایی هابل» از کهکشان‌هایی عکس گرفته است که با یکدیگر تعامل دارند و طوری به نظر می‌رسند که گویی در حال رقص هستند.

hubble ngc potwa

به گزارش بیگ بنگ به نقل از ایسنا، این کهکشان‌های در حال ادغام Arp-Madore ۲۳۳۹-۶۶۱ که نام دارند 500 میلیون سال نوری با زمین فاصله دارند. کاتالوگ Arp-Madore مجموعه‌ای از کهکشان‌های عجیب و غریب را در بر دارد و ویژگی خاص این گروه ممکن است عجیب‌تر از آن چیزی باشد که در ابتدا به چشم می‌آید زیرا اینجا سه کهکشان در حال تعامل هستند؛ نه فقط دو کهکشان.

دو کهکشان کاملا مشخص، NGC ۷۷۳۳ در قسمت پایین سمت راست و NGC ۷۷۳۴ در قسمت بالا سمت چپ هستند. کهکشان سوم که NGC ۷۷۳۳N نام دارد، با دقت کردن به بازوی بالای ان‌جی‌سی ۷۷۳۳ قابل مشاهده است. در آنجا می‌توانید ساختار گره‌مانندی را مشاهده کنید که با یک رنگ متفاوت از بازوی کهکشان می‌درخشد و با غبار تیره پوشانده شده است.

این ساختار می‌تواند به راحتی به عنوان بخشی از ان‌جی‌سی ۷۷۳۳ در نظر گرفته شود اما تجزیه و تحلیل سرعت‌ها نشان می‌دهد که این گره دارای یک پدیده «انتقال به سرخ» قابل توجه است. این بدان معناست که ساختار مورد نظر به احتمال زیاد موجودیت خود را دارد و بخشی از ان‌جی‌سی ۷۷۳۳ نیست. این گروه کهکشانی یکی از چالش‌های متعددی را ارائه می‌کند که ستاره‌شناسان رصدی با آن روبه‌رو هستند. چالش مورد نظر، بررسی این موضوع است که آیا یک جرم نجومی واقعا فقط یک جرم است یا چند جرم هستند که یکی از آنها در مقابل دیگران قرار دارد و از منظر زمین دیده می‌شود.

هر سه کهکشان کاملا نزدیک به هم قرار دارند، با فاصله تقریبا ۵۰۰ میلیون سال نوری از زمین در صورت فلکی «توکان» قرار گرفته‌اند و همان طور که این عکس نشان می‌دهد، آنها به صورت گرانشی با یکدیگر تعامل دارند. برخی از پژوهش‌های علمی از آنها به عنوان «گروه در حال ادغام» یاد می‌کنند؛ به این معنی که آنها در نهایت به یک کهکشان بیضوی عظیم تبدیل خواهند شد.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: NASA

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.