“هلیکوپتر نبوغ” آمادۀ رهاسازی در مریخ است

0
613

بیگ بنگ: هلیکوپتر نبوغ رفته رفته به روز ماموریت و پرواز در جو مریخ نزدیک می‌شود. در تازه‌ترین خبر از سیاره سرخ،  بست‌های نگه‌دارنده‌ی پایه‌های هلیکوپتر نبوغ در زیر مریخ‌نورد استقامت باز شد تا نبوغ آماده‌ی رهاسازی و پرواز در مریخ شود.

yZAAzBVAQacTRWsPPدر سال ۱۹۰۳ اولین هواپیما توسط برادران رایت ساخته شد. حالا پس از گذشت ۱۱۸ سال برای اولین‌بار یک بالگرد قصد دارد در یک سیاره به غیر از زمین پرواز کند. جالب است بدانید هلیکوپتر نبوغ بخشی از تاریخ هواپیمایی را با خود حمل می‌کند؛ پارچه‌ای کوچک که یک بار بال هواپیمای Flyer برادران رایت بوده، زیر بالگرد قرار گرفته است.

caeacadeedabdebbc.jpg xناسا سعی دارد بالگرد مریخی “نبوغ” را در تاریخ هشت آوریل( ۱۹ فروردین) یا پس از آن به پرواز در آورد. مریخ‌نورد “استقامت”، بالگرد “نبوغ” را در ناحیه‌ای واقع در دهانه “جیزرو” مریخ مستقر خواهد کرد که به خاطر مسطح بودن آن انتخاب شده است.

بال‌های “نبوغ” با سرعت ۲۴۰۰ دور در دقیقه می‌چرخند تا پرواز در جو نازک مریخ را امکان‌پذیر کنند. جو مریخ از ۹۵.۳۲ درصد دی اکسید کربن، ۲.۷ درصد نیتروژن، ۱.۶ درصد آرگون و ۰.۴ درصد اکسیژن، مونوکسید کربن و دیگر گازها تشکیل شده‌ است. در حالی که مریخ‌نورد “استقامت” مملو از ابزار علمی است، بالگرد “نبوغ” به عنوان یک آزمایش جداگانه و خودمختار طراحی شده است.

از آنجا که مریخ برای مخابره رادیویی بی‌نقص بسیار دور است، کنترل کننده‌های پرواز “نبوغ” در ناسا نمی‌توانند آن را در حالی که در مریخ در حالت پرواز است، کنترل کنند. این بدان معناست که دستورات مربوط به دستورالعمل‌های پروازی از قبل به آن ارسال می‌شود و تیم عملیات باید همانند فرود “استقامت” یک بار دیگر “هفت دقیقه وحشت” را تا دریافت گزارش از پرواز “نبوغ” تجربه کند.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: space.com , Ingenuity helicopter


ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.