بیگ بنگ: دانشمندان “دانشگاه واریک” بتازگی توانستند با استفاده از یک الگوریتم یادگیری هوش مصنوعی ۵۰ سیاره فراخورشیدی را شناسایی و تأیید کنند.

exoplanetsبه گزارش بیگ بنگ به نقل از ایسنا، اخترشناسان برای اولین‌بار از یک فرآیند مبتنی بر یادگیری ماشین(شکلی از هوش مصنوعی) استفاده کردند تا نمونه‌ای از سیارات را مورد تجزیه و تحلیل قرار دهند و تعیین کنند که کدام یک واقعی هستند و کدام یک مثبت کاذب هستند و سپس احتمال واقعی بودن یک سیاره را محاسبه کنند. محققان طی این مطالعه با استفاده از تکنیک‌های اعتبار سنجی چندگانه، از جمله الگوریتم یادگیری ماشین موفق به شناسایی ۵۰ سیاره جدید شدند.

محققان دانشکده فیزیک و علوم کامپیوتر دانشگاه “واریک” و همچنین موسسه آلن تورینگ، الگوریتمی مبتنی بر یادگیری ماشینی را ساختند که می‌تواند سیارات واقعی را از سیارات غیرواقعی در نمونه‌های بزرگ مانند حضور هزاران جرم آسمانی که توسط مأموریت‌هایی مانند کپلر ناسا و تس کشف شده‌اند تشخیص دهد.

به این الگوریتم آموزش داده شده تا سیارات واقعی را با استفاده از دو نمونه بزرگ سیارات تأیید شده و مثبت کاذب توسط ماموریت “کپلر” تشخیص دهد. فضاپیمای “کپلر” یک تلسکوپ فضایی ساخت ناسا است که با هدف کشف سیارات فراخورشیدی مشابه زمین به فضا پرتاب شده‌است. این ۵۰ سیاره از جهان به بزرگی نپتون تا کوچکتر از زمین متغیر هستند، با مدارهای مختلف تا ۲۰۰ روز تا کمتر از یک روز. اخترشناسان با تأیید اینکه این ۵۰ سیاره واقعی هستند، اکنون می توانند برای مشاهده‌های بیشتر با تلسکوپ‌های اختصاصی این موارد را در اولویت قرار دهند.

دکتر “دیوید آرمسترانگ” از دانشکده فیزیک دانشگاه واریک گفت: الگوریتمی که ما ایجاد کرده‌ایم به ما امکان داد تا ۵۰ سیاره فراخورشیدی را شناسایی کنیم. سیاره فراخورشیدی، سیاره‌ای است که خارج از منظومه شمسی قرار دارد و به دور یک ستاره(غیر از خورشید) در حال گردش‌ است. یافته‌های این مطالعۀ جدید در مجله “Monthly Notices of the Royal Astronomical Society” منتشر شده است.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: phys.org

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.