بیگ بنگ: دانشمندان رسما اعلام کردند فضاپیمای ویجر ۱ ناسا بالاخره از منظومه شمسی خارج شده است، نخستین ابزار ساخته دست بشر توانست به فضای خارج منظومه شمسی وارد شود. فضاپیمای ویجر 1 پس از 36 سال سفر در فضا به فاصله 19 میلیارد کیلومتر از خانه‌اش رسیده، یعنی وارد قلمروی وحشی و ناشناخته فضای میان ستاره ای شده. سفر به خیر ویجر . . .

voyager-1

به گزارش BBC ، سازمان ملی هوا-فضای آمریکا، ناسا، اعلام کرده است که دانشمندان آن اکنون با قاطعیت نتیجه گرفته اند که فضاپیمای ویجر۱ منظومه شمسی را ترک کرده است. به گفته دانشمندان فضاپیمای ویجر ۱ حدود یک سالی است که منظومه شمسی را ترک کرده و وارد فضای بین ستاره ای شده است. به این ترتیب سفری که ۳۶ سال پیش برای بررسی سیارات گازی منظومه شمسی آغاز شد حالا وارد مرحله تازه ای شده است.

این فضاپیما حاوی صفحه ای طلایی با اطلاعاتی از تمدن زمینی است. محققان ناسا می گویند ویجر۱ اکنون در فضای میان ستارگان و در فاصله ۱۹ میلیارد کیلومتری از خورشید شناور است و تا چهل هزار سال دیگر به هیچ ستاره ای نزدیک نخواهد شد.

154215 ویجر 1 و تصاویری که از سیارات منظومه شمسی ثبت کرده را مشاهده می کنید، این فضاپیما  منظومه شمسی را به مقصد فضای بین ستاره ای ترک کرده است. 36 سال سفر در فضا عجیب به نظر می رسد. سوخت پلوتونیوم آن این اجازه را می دهد که حداقل تا 10 سال دیگر به کار خود ادامه دهد.

دون گارنت، از محققان ناسا با اشاره به ارتباط رادیویی با ویجر ۱ می گوید: ” برای اولین بار است که صدای میان ستارگان را ضبط کرده ایم.”هدف اولیه این فضاپیما مانند دیگر کاوشگر ناسا که ویجر ۲ نام دارد، مطالعه سیاره های مشتری، زحل، اورانوس و نپتون بود، ماموریتی که در سال ۱۹۸۹ کامل شد. دو ویجر بعد از آن به سمت اعماق فضا تغییر مسیر دادند. وقتی ویجر در سال ۱۹۹۰ با نگاهی به عقب از زمین عکس گرفت، یک نقطه آبی رنگ می دید.

به گفته دانشمندان، ویجر ۱ دورترین و سریع‌ترین فضاپیمای ساخته‌ی دست بشر است این فضاپیما با سرعتی بالغ بر ۱۷ کیلومتر بر ثانیه در حالی که بخشی از تاریخ انسان را در سینه‌ی خود دارد منظومه‌ی شمسی را ترک کرده است.این کاوشگر احتمالا دیگر زمین را نمی بیند اما همچنان با امواج رادیویی با زمین در تماس است، تماسی که دانشمندان انتظار دارند تا ده سال دیگر ادامه یابد.

Read More : http://www.bbc.co.uk/news/science-environment-24026153

http://www.universetoday.com/104717/its-official-voyager-1-is-now-in-interstellar-space

مطالب مرتبط:

داستان ویجر

ویجر ۱ : داخل منظومه شمسی است یا خارج ؟

فضاپیمای ویجر از منظومه شمسی ‘خارج شد’

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

5 دیدگاه

  1. پیع از 19 میلیارد کیلومتر هنوز اموجش به زمین مخابره میشه اما این ماهواره ها که نزدیک زمینم هستن تا دوتا بارون میزنه مدام امواجشون پراکنده میشه!

  2. سلام و خسته نباشید به شما و همه دوستانتان
    من علاقمند به تهیه جوعه مستند های شما هستم
    ساکن امریکا هستم چگونه می توانم تهیه کنم ؟

    1. درود بر شما دوست گرامی، فکر نکنم راهی داشته باشه، اگر برای شما مقدور است از طریق یکی از دوستانتان در ایران از فروشگاه خرید کنید.