ویجر ۱ و فرا زمینی ها

بیگ بنگ: فضاپیمای ویجر ۱ که در سپتامبر سال ۱۹۷۷ به فضا پرتاب شد و هم اکنون در فضای میان ستاره ای قرار دارد، صفحه‌ ی گرامافونی زرینی را با خود حمل می‌کند که حاوی ۱۱۶ تصویر و چندین پیام صوتی به ۵۰ زبان گوناگون دنیا از جمله فارسی برای موجودات فرازمینی روی آن ضبط شده است. آیا موجودات فرازمینی می‌توانند این محموله را دریافت کنند؟ اگر دریافت کنند می‌توانند آن را بازسازی کنند؟ اگر بازسازی کنند می‌توانند معنی پیام‌ها را دریابند؟

GOLDEN RECORD1به گزارش بیگ بنگ، برای مثال آیا می‌توانند پیام فارسی که شعری از سعدی است را دریابند؟ «بنی آدم اعضای یک‌ پیکرند/ که در آفرینش ز یک گوهرند – چو عضوی به درد آورد روزگار/ دگر عضوها را نماند قرار»(این پیام را از اینجا دانلود کنید) موجودات فرازمینی باید بسیار هوشمندتر از انسان‌ها باشند تا بتوانند معنی چنین پیامی را درک کنند زیرا غالب انسان‌ها خود از فهم آن بازمانده‌اند. اما آیا این پیام‌ها فقط برای موجودات فرازمینی طراحی شده است؟

ویجر ۱ با نزدیک‌ترین ستاره‌ای که در نزدیکی مسیرش قرار دارد ۴۰ هزار سال فاصله دارد. به این معنی که محتمل‌ترین شانس رویارویی ویجر با موجودات هوشمند تا کمتر از ۴۰ هزار سال دیگر رخ نمی‌دهد. اگر بسیاری از احتمالات دیگر را هم در کنار یکدیگر قرار دهیم اساساً احتمال پیدا کردن ویجر به دست موجود هوشمند فرازمینی به صورت چشمگیری کاهش می‌یابد. اما این لوح‌های زرین بخشی از تاریخ و تمدن بشر را در خود نهان دارند که آن‌ها را به‌طور بالقوه‌ ارزشمند می‌کند.

GOLDEN RECORDتصور کنید که انسان‌ها در آینده خودنسل‌ کشی نکردند و محیط زیست خود را نابود نکردند و از دست یکدیگر جان سالم به‌در بردند. در این صورت ممکن است طی هزاران سال آینده به‌چنان فناوری دست یابند که فواصل نجومی را بسیار سریع‌تر از آنچه امروز شاهدش هستیم طی کنند. اگر چنین شود شاید نخستین یابنده‌ی ویجر٬ خود انسان‌ها باشند! شما هم دیدگاه خود را بیان کنید…

سایت علمی بیگ بنگ / اطلاعات بیشتر: NASAپیام فارسی در سایت ناسا

(32 نفر , میانگین : 5٫00 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=23596

سمیر الله‌وردی

کارشناس عمران، علاقمند به نجوم، کیهان شناسی، فیزیک و تکنولوژی های جدید می باشد و بعنوان نویسنده علمی- نجومی در وب سایت بیگ بنگ فعالیت می کند.

شما ممکن است این را هم بپسندید

۱۲ پاسخ‌ها

 1. واقعا همینه تاما نتونیم ازمحیط زیستمون .ازخودمون وفرهنگمون محافظت نکنیم به هیج جانمرسیم.

 2. آرش گفت:

  برای رستگاری چشم به آسمان دوختند در حالی که رستگاری درست زیر پایشان است

  • مــهــدی گفت:

   آسمان جایی نیست که در آن نقاط نورانی با شدت و ضعف وجود داشته باشد بلکه جاییست که در آن ناشناخته ها وجود دارد،همانطور که انسان ها از نظر حیوانات موجودات ناشناخته هستند، تلاش برای رسیدن به ناشناخته ها برای انسان از هر رستگاری یی بالاتر است.

 3. محسن گفت:

  سلام
  یک سوال
  با توجه به اینکه مجموعه کهکشان ها هم در حال حرکت هستند. نمیشه ما یک چیزی مثل ویجر رو در فضای بین ستاره ای یا بین کهکشانی ثابت بزاریم تا بقیه به اون برسن؟!؟!

  • سمیر الله وردی گفت:

   با درود، اگر منظور از فاصله گرفتن کهکشان ها، انبساط کیهان یا حرکت خود کهکشان ها در گروه محلی کهکشان هاست، خیر امکان پذیر نیست، چون تنها فضاپیمای ساخته دست بشر یعنی ویجر ۱ در فضای “میان ستاره ای” قرار دارد و این فضا تا نزدیکترین ستاره فاصله ی بسیار دوری دارد و در صورت اعمال این کار تا هزاران و میلیون ها سال طول می کشد تا ستاره ای به این فضاپیما برسد.

 4. مهدی گفت:

  میشه با یه فضا پیما که انرژی منفی تولید میکنه فضا زمان رو خم کرد به جای اینکه ما به نقاط دوردست بریم نقاط دور دست بیان پیش ما

 5. mahyar گفت:

  سلام خدمت سمیر عزیز من بار اوله که سایت شما رو میبینم وازش خوشم اومده پس اگه در روزهای بعد با سوالام خستتون کردم منو ببخشید ممنون

 6. مهدی خشگله گفت:

  درودبرشما/-شایدموجودات فضایی مثل مانباشن ومادارای اینگونه تفکرواحساسات نباشن وبرای اوناجالب نباشه که موجودات دیگه روکشف کنن وحس کنجکاوی که ماداریم رونداشته باشن، یعنی حتی’اگه ویجربهشون برسه نسبت بهش بی تفاوت باشن وبراشون مهم نباشه که این چیه.

 7. masoud گفت:

  سلام. امکان نداره موجود هوشمندی وجود داشته باشه ولی حس کنجکاوی نداشته باشه چون همین حس باعث پیشرفت بشر شده . موجوداتی هستن ک با فاصله تقریبی هزار سال از ما عقب یا جلو هستن بخاطر همینه همدیگرو پیدا نکردیم

 8. R.H گفت:

  در جهش های فرا هوشی که برای جنبندگان زمین درزمان آتی رخ می دهد انسان ها به انتظار رسیدن کاوشگری به نزدیکترین فاصله کیهانی در فاصله زمانی هزاران سال نخواهد نشست بلکه در هر زمان ، مکان و مختصات مجازی قرار گیرد به محض اراده و ضرورت به زمان مکان مد نظر می رسد .

  • نیما گفت:

   دوس داری اینجوری باشه دیگه، منم دوس دارم اینجوری باشه. یه جور نوشتی انگار در آینده زندگی می کنی. زیاد مطلق حرف نزن که ممکنه همین فردا کل بشر هوشمند زمین بر اثر یک اثر یخبندان یا هرچیز دیگه منقرض شه.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.