بیگ بنگ: ناسا اعلام کرد که کاوشگر «ویجر ۱» پس از پنج ماه خاموشی، دوباره با مرکز کنترل زمینی ارتباط برقرار کرده است.

NASA Voyager

به گزارش بیگ بنگ به نقل از ایسنا، کاوشگر میان‌ستاره‌ای «ویجر ۱» ناسا بالاخره با مرکز کنترل زمینی ارتباط برقرار کرد. ویجر ۱ روز شنبه ۲۰ آوریل، مرکز کنترل زمینی را در مورد وضعیت سلامت خود برای اولین بار در پنج ماه گذشته با خبر کرد. اگرچه ویجر ۱ هنوز داده‌های علمی معتبری را به زمین نمی‌فرستد اما اطلاعات آن درباره وضعیت سلامت و عملکرد سیستم‌های مهندسی خود قابل استفاده هستند.

۳۵ سال پس از پرتاب در سال ۱۹۷۷، ویجر ۱ به اولین شیء ساخت بشر تبدیل شد که منظومه شمسی را ترک کرده و به فضای میان‌ستاره‌ای وارد شده بود. شش سال بعد در سال ۲۰۱۸، کاوشگر ویجر ۲ از محله کیهانی ما بیرون رفت. ویجر ۲ هنوز در حال فعالیت است و به خوبی با زمین ارتباط برقرار می‌کند.

این دو فضاپیما تنها اشیای ساخت بشر هستند که فراتر از تأثیر خورشید در فضا کاوش می‌کنند. ویجر ۱ در ۱۴ نوامبر ۲۰۲۳ پس از ۱۱ سال کاوش در فضای میان‌ستاره‌ای و در حالی که در فاصله خیره‌کننده ۲۴ میلیارد کیلومتری از زمین قرار داشت، اطلاعات بی‌معنی به زمین فرستاد. درواقع، زبان کامپیوتری متشکل از ۰ و ۱ ویجر ۱ که از آن برای برقراری ارتباط با زمین استفاده می‌کند، منطقی نبود.

گروه عملیاتی ویجر ۱ در ماه مارس، یک پیام دیجیتالی را به آن فرستادند که باعث شد «زیرسیستم داده پرواز»(FDS) کاوشگر، بازخوانی کامل حافظه را به خانه بفرستد. این بازخوانی حافظه فاش کرد که مشکل ویجر ۱ به خاطر وجود یک کد خراب در یک تراشه است که حدود سه درصد از حافظه زیرسیستم داده پرواز را نشان می‌دهد. از دست دادن این کد، داده‌های علمی و مهندسی ویجر ۱ را غیر قابل استفاده کرد.

گروه ناسا نمی‌توانند این تراشه را به صورت فیزیکی تعمیر یا جایگزین کنند اما می‌توانند کد آسیب‌دیده را از راه دور در جای دیگری در حافظه زیرسیستم داده پرواز قرار دهند. اگرچه هیچ بخشی از حافظه به اندازه کافی بزرگ نیست که این کد را به طور کامل نگه دارد اما گروه می‌توانند آن را به بخش‌هایی تقسیم کنند و ذخیره آنها را به صورت جداگانه انجام دهند. برای انجام دادن این کار، گروه باید بخش‌های ذخیره‌سازی مربوطه را تنظیم کنند تا اطمینان حاصل شود که افزودن این کد خراب باعث نمی‌شود آنها به‌ صورت جداگانه کارآیی نداشته باشند یا به صورت گروهی کار نکنند.

wyLZXKeHAWZavaiD
خوشحالی اعضای ماموریت ویجر ۱

گروه ماموریت در ۱۸ آوریل ۲۰۲۴، فرستادن کد را به مکان جدیدی در حافظه زیرسیستم داده پرواز آغاز کردند. این یک فرآیند پرزحمت بود زیرا ۲۲.۵ ساعت طول می‌کشد تا یک سیگنال رادیویی بتواند فاصله بین زمین و ویجر ۱ را طی کند و سپس، ۲۲.۵ ساعت دیگر طول می‌کشد تا سیگنال از کاوشگر بازگردد.

گروه ماموریت در روز ۲۰ آوریل تأیید کردند که اصلاحات آنها کارآمد بوده‌اند. برای اولین‌بار در پنج ماه گذشته، دانشمندان توانستند با ویجر ۱ ارتباط برقرار کنند و سلامت آن را مورد بررسی قرار دهند. طی چند هفته آینده، گروه روی تنظیم بقیه نرم‌افزار زیرسیستم داده پرواز کار خواهند کرد. هدف از این کار، بازیابی قسمت‌هایی از سیستم است که مسئولیت جمع‌آوری و بازگرداندن داده‌های علمی حیاتی را از بیرون محدوده منظومه شمسی بر عهده دارد.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: space.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.