بیگ بنگ: ما انسانها و هر آنچه در اطراف ماست از موجودات زنده گرفته تا زمین، سیارات ، خورشید و دیگر ستارگان ، همه از ماده ساخته شده‌ایم. اما با تصور وجود یك جهان دیگر كه مانند تصویر آینه‌ای جهان كنونی ما باشد، چه احساسی به شما دست میدهد؟ اگر پاد ماده وجود دارد، آیا پاد جهان هم وجود دارد؟

11-23-2013-7-01-01-PM-MATTER-ANTIMATTER-COLLISION-LARGE

به گزارش بیگ بنگ، البته وجود چنین جهانی بطور عام پذیرفته نیست. اما، جهان ذرات زیر اتمی (الكترون ، پروتون ، نوترون ، …) چنین همتایی دارند و هر یك از این ذرات برای خود همتایی در آن جهان دارند كه به اصطلاح پاد ذره آن ذرات نامیده می شوند.

بنیان گذار پاد ماده

قبل از تعریف معیار برای پاد ماده، نخستین بار پل دیراك فیزیكدان معروف در سال 1928 چنین استنباط كرد كه همه مواد می توانند در دو حالت وجود داشته باشند. وی در آغاز نظریه خود را در مورد الكترون بیان كرد و اظهار داشت كه باید ذراتی به نام پاد الكترون هم وجود داشته باشند، که نام آن را پوزیترون نهاده بود. وی معادله برای پاسخ چگونگی پاد ماده نوشت، به بیان دیگر پاد ماده به این دلیل وجود دارد که معادلۀ دیراک دو جواب داشت، یکی برای ماده و یکی برای پاد ماده. معادله وی نه تنها وجود پاد ماده را پیش بینی می کرد، بلکه « اسپین »* الکترون را هم پیش بینی می نمود و از این نظر جالب است که ذرات زیر اتمی می توانند مانند فرفره اسپین داشته باشند.

این گفته تحقق یافت و فیزیكدان آمریكایی كارل اندرسون در سال 1932 پاد الكترون و یا پوزیترون را كشف كرد و دیراک به همین خاطر در سال 1933 جایزۀ نوبل را برد. پس از اكتشاف دیراك و اندرسون، این نظریه عمومی تر شد و نه تنها الکترون بلکه همه ی ذرات را نیز در بر گرفت. هر ذره یک دو قلو با جرم، اسپین، مقدار بار الکتریکی و خواص دیگر یکسان دارد، با این تفاوت که علامت بسیاری از این خواص معکوس و یک پاد به آن اضافه می شود. در اكتبر 1955 اییلو گسلر ، فیزیكدان اهل ایتالیا توانست در شتاب دهنده بیوترون در آزمایشگاهی در كالیفورنیا پاد پروتون و یك سال بعد پاد نوترون را آشكار كند.

مکانیزم پاد ماده

اما دانشمندان پا را فراتر گذاشته و در پی ساخت پاد اتم و پاد مولكول برآمدند. مكانیزم اینكه اصلا پاد ذرات چیستند ، چه خواصی دارند و در قیاس با همتای ماده‌ای خود چگونه رفتار میكنند، مدتی فیزیكدان را به خود مشغول كرد! ابتدا این تصور وجود داشت كه پاد ماده در واقع تصویری از ماده در آینه است. این بدان مناست كه پاد ذرات ، باید باری مخالف و هم اندازه و جرمی قرینه جرم تصویری خود در دنیای ماده داشته باشند. بحث بار الكتریكی كاملا پذیرفته شده بود. اما جرم منفی بسیار دشوار می نماید. ویژگی دیگر پاد ذرات، ویژگی نابودی در صورت برخورد و تماس با پاد ماده خود است. در این انهدام مشترك هر دو نابود میشوند، و به مقدار قابل توجهی انرژی كه بیشتر به صورت پرتوهای گاما ظاهر میشود، در می آیند. البته اگر این انرژی به اندازه كافی زیاد باشد، میتواند به جفت ماده و پاد ماده دیگری نیز تبدیل شود كه این تصویر خوبی از تبدیل ماده و انرژی به یكدیگر و بیان فرمول معروف اینشتن یعنی E= mc2 است.

پاد ذرات از برخورد شدید ذرات دیگر در شتاب دهنده‌ها به وجود می آیند. این ذرات در خارج از آزمایش های فیزیک جایی ندارد ، هنگامی که ماده و پاد ماده را در شتاب دهنده به هم برخورد می دهند با فوران انرژی ناپدید می شود، به این فرایند نابودی گفته می شود که باعث ار بین رفتن هر دو ذره می شود و جای آن ها را فوتون های بسیار پر انرژی الکترومغناطیسی می گیرند.

در توضیح اینکه چرا ما بیشتر ماده را می بینیم تا پاد ماده ، در تاریخ کیهان آمده است. در مرحله دوم از هشت مرحله یا مقطع تاریخ کیهان آمده است که اولین سنگ بناهای ماده (مثلا کوارک و الکترون و پاد ذرات آنها) از برخورد پرتوها ، با یکدیگر به وجود می آیند. قسمتی از این سنگ بناها دوباره با یکدیگر برخورد میکنند و به صورت تشعشع فرو می پاشند. در لحظه های اولیه کیهان ، ذرات فوق سنگین نیز میتوانستند به وجود آمده باشند. این ذرات دارای این ویژگی هستند که هنگام فروپاشی ، ماده بیشتری نسبت پاد ماده (مثلا کوارک‌های بیشتری نسبت به آنتی کوارکها) ایجاد کنند. ذراتی که فقط در میان اولین اجزای بسیار کوچک ثانیه‌ها وجود داشتند، برای ما میراث مهمی به جا گذاردند که عبارت از فزونی ماده در برابر پاد ماده بود.

6

پاد ماده و پاد گیتی ها

حال به پرسش نخست باز می گردیم، آیا پاد گیتی های وارونی می توانند وجود داشته باشند؟ در صورت وجود، قوانین آنها چگونه است؟ قوانین پاد شیمی این جهان ها همانند قوانین شیمی است. غیر از بارهای وارون، مردمانی که در چنین جهانی به سر می برند هرگز نمی فهمند که از پاد ماده ساخته شده اند. فیزیکدان ها این را وارون یا C- وارون می نامند، زیرا در این پاد جهان تمام بارهای الکتریکی وارون است، اما چیز دیگری دست نمی خورد. البته فیزیکدان ها پرسشهایی دربارۀ گیتی های دو قلو را بسیار جدی می گیرند، چون هنگامی که تنها بارها را در ذرات زیر اتمی جا به جا کنیم یا جهت گیری چپ – راست را وارون نماییم، معادله های نیوتن و اینشتین دست نخورده می مانند. بنابراین جهان های C- وارون یا p- وارون در اصل امکان پذیرند.

برنده نوبل ریچارد فاینمن پرسشی جالب درباره این جهان ها پیش کشید. فرض کنید روزی تماسی رادیویی با فضاییها در سیاره ای دور دست بر قرار می کنیم ولی نمی توانیم آنها را ببینیم. او می پرسد آیا می توانیم با رادیو تفاوت چپ و راست را بگوییم؟ اگر قوانین فیزیک، جهان p- وارون را مجاز بدارند، آنگاه بیان این مفاهیم باید امکان ناپذیر باشد. او استدالال کرد که گفتن بعضی چیزها آسان است، مثلا بدن ما یا تعداد انگشتانمان ، دست ها و پاها. ما حتی به فضاییان درباره ی قوانین شیمی و زیست شناسی هم توضیح بدهیم، اما اگر بخواهیم برای آنها مفهوم چپ و راست ( یا ساعتگرد و پاد ساعتگرد ) را تشریح کنیم، راه به جایی نخواهیم برد. ما هیچگاه نمی توانیم برای آنان قرار داشتن قلبمان در سمت چپ بدن، جهت چرخش زمین، یا نحوه ی پیچ خوردگی مولکول DNA را توضیح دهیم.

ادامه »»»

*اسپین: همه ذرات داری ویژگی بنام اسپین هستند که مربوط می شود به اینکه ذره از جهت های مختلف به چه شکلی و شمایلی بنظر می رسد.

منابع: Physics Of The Impossible , Antimatter , Paul Dirac

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

22 دیدگاه

 1. هیچ گروه علمی ندارین که من بتونم عضوش بشم تو تلگرام؟خسته شدم از بس راجع به این چیزا حرف زدم تو گروها و بقیه یا مسخره کردن یا هیچی نمیفهمن از حرفام.

 2. درود ..
  تشکر میکنم از زحمتتون گرامی .. واقعا مباحث علمی اینچنین سنگین و فشرده رو به زبان ساده , و قابل فهم ترجمه و بیان کردن کار بسیار دشوار و طاقت فرساییه , بی نهایت ممنونم

 3. ممنونم از ایم مقاله مفید…من نتیجه گرفتم که خود بنده هم ماده هستم و پاد ماده من هم دور از امکان نیست و تمام موجودات مثل مار و گاو و… و موجودات بیجان مثل سنگ ماده اند و پادماده دارند.
  آیا این نتیجه درست است؟چرا آری چرا نه؟
  ممنون میشم کسی پاسخ بده.

  1. بله ، ما نسبت به خودمان ماده ایم و برای پادگیتی مان ،پادماده هستیم.
   با تعریف شدن پاد ذره، مفهوم پادماده بوجود میآید که ترکیباتی درست شبیه به اتم ها و مولکول ها را درست میکنند وبه تناظر پادگیتی ها شکل میگیرند.

 4. خیلی ممنونم از نظرتون ولی چیزی که شما میگید از نظر تئوری ریسمان هستش که ذرات بنیادین را ذرات مادی نمیداند بلکه ارتعاشاتی در امواج میداند ولی من از نظر تئوری کوانتوم صحبت میکنم که ذرات بنیادین را ذراتی مادی و کروی شکل میداند. رنگهای کوارکهاهم ب اساس جایگاه اونا هستش مثل کوارک بالا و کوارک پایین وگرنه ساختار این ذرات از نظر تئوری کوانتوم همه ذرات یک شکل و کروی شکل هستند. این ساختار سه لایه ای که عرض کردم برای تمامی ذرات بنیادین صدق میکنه از جمله الکترون. پوزیترون.کوارک.و ضد کوارک که همه ذراتی بنیادین هستند که در امواج انرژی محصورند

 5. آقای چرمهینی اولا خسته نباشید بابت این کشف فقط دوست عزیز دقت کنید 1- کوارک ها جنس سه لایه ای ندارند بلکه ارتعاشات امواج… هستند2- کلمه پوسته در جایی که حتی ابعاد بزرگترش جز ابعاد فیزیکی نیستند معنی ندارد3- این بار الکترومغناطیس که قرار است ایندو را جدا نگه دارد بار نیست بار رنگ است آنهم نه کامل بلکه 1/3 یا 2/3 4- تمامی این ذرات نیمه عمر کوتاه دارند و همیشه این شکل فرضی شما را حفظ نمیکنند 5- کوارکها انواع مختلف بارها ی مختلف رنگهایی مختلف… دارند نه یک شکل فرضی که شما عنوان نمودید

 6. نظریه ای از سیدعلیرضا حسینی چرمهینی.
  ضد ماده گمشده کجاست.
  امیدوارم که منظورم رو درست درک کنید.
  اگر کوارک را کوچکترین ذره ی سازنده ی ماده در نظر بگیریم نیمی از جرم کوارک را ماده ی منفی یا همان ضدماده تشکیل داده است.
  اما چگونه ممکن است که نیمی از جرم کوارک از ضد ماده تشکیل شده باشد و کوارک در آنی به یک فوتون گاما تبدیل نشود؟
  جواب در نوع ساختار کوارک است. برای مثال
  اگر کوارک را یک تخم مرغ کروی شکل فرض کنیم. “همان گونه و به همان ترتیب که تخم مرغ از سه قسمت پوسته.سفیده و هسته تشکیل شده است کوارک هم از سه قسمت پوسته ی ماده میدان الکترومغناطیسی میانی و هسته ی ضد ماده تشکیل شده است. این میدان الکترومغناطیسی منشا تولید سه نیروی هسته ای قوی.هسته ای ضعیف. الکترومغناطیس و تا حدودی گرانش نیز میباشد. منشا های این میدان نیرو همان پوسته ی ماده و هسته ی ضد ماده ی کوارک مذکور هستند و این میدان انرژی خود را از این پوسته و هسته ی ماده و ضد ماده میگیرد. این میدان الکترومغناطیسی داخلی مانع از برخورد پوسته و هسته ی مذکور به یکدیگر میشود. علاوه بر ان این میدان باعث چرخش شدید پوسته و هسته به دور خود میشود”این موضوع دلیل چرخش و ارتعاش ذرات زیر اتمی نیز است.” چرخش هسته ی ضدماده برعکس جهت چرخش پوسته به دور خود است. این چرخشها هم به دلایلی نمیگذارند که هسته ضد ماده به پوسته ماده برخورد کندو…
  پاسخ راز چگونگی جرم دار شدن ماده هم در همین پاسخ بالانهفته است و بنده سیدعلیرضاحسینی چرمهینی اینهاراکشف کردم. این پست در تاریخ ۱۳۹۵/۳/۱ شمسی شب نیمه شعبان قمری توسط سید علیرضاحسینی چرمهینی فرزند اسماعیل گذاشته شده است.با تشکر .ضمنایادم رفت بنویسم که فقط زمانی که پوسته ی کوارک شکافته شود برخورد بین پوسته ی ماده و هسته ی ضد ماده صورت گرفته و کوارک به یک فوتون گاما تبدیل میشود. نتیجه ی نفوذ فضای نسبیتی یا میدان هیگز به درون فوتون گاما جرم دار شدن کوارک است زیرا انرژی فوتون گامادر هجمی بزرگتر شکل گرفته یا قرار گرفته است. بنا براین این نظریه کامل کننده ی نظریه ی پل دیراک است که به زبان ساده میگوید در لحظه ی انفجار بزرگ مقادیر یکسانی از ماده و پاد ماده بوجود امده است ولی به دلایلی نامعلوم پاد ماده نابود شده ولی ماده پابرجا مانده است. ولی ازدیدگاه این نظریه پادماده ازبین نرفته و دقیقا به همین مقدار که ماده درجهان موجود است پاد ماده هم درجهان وجود دارد و اینگه ما ان را نمیبینیم ئلیل بر نبودنش نیست و پاد ماده ی واقعی درون ریز ترین ذرات سازنده ی جهان ما یعنی الکترونها که به نوعی همان کوارکها هستند فقط با بار منفی و جا به جایی پوسته و هسته و درون هر کوارک سازنده ی جهان هستی. پس در نتیجه اگر نیمی از جرم کوارکها و الکترونها از ضد ماده باشد نیمی از جرم کل جهان از پادماده است و این نظریه ی پل دیراک را کامل میکند. اصلا جهان ما بدون این مقدار پاد ماده پا برجا نمیماند.

 7. نظریه ای از سیدعلیرضا حسینی چرمهینی.
  ضد ماده گمشده کجاست.
  امیدوارم که منظورم رو درست درک کنید.
  اگر کوارک را کوچکترین ذره ی سازنده ی ماده در نظر بگیریم نیمی از جرم کوارک را ماده ی منفی یا همان ضدماده تشکیل داده است.
  اما چگونه ممکن است که نیمی از جرم کوارک از ضد ماده تشکیل شده باشد و کوارک در آنی به یک فوتون گاما تبدیل نشود؟
  جواب در نوع ساختار کوارک است. برای مثال
  اگر کوارک را یک تخم مرغ کروی شکل فرض کنیم. “همان گونه و به همان ترتیب که تخم مرغ از سه قسمت پوسته.سفیده و هسته تشکیل شده است کوارک هم از سه قسمت پوسته ی ماده میدان الکترومغناطیسی میانی و هسته ی ضد ماده تشکیل شده است. این میدان الکترومغناطیسی منشا تولید سه نیروی هسته ای قوی.هسته ای ضعیف. الکترومغناطیس و تا حدودی گرانش نیز میباشد. منشا های این میدان نیرو همان پوسته ی ماده و هسته ی ضد ماده ی کوارک مذکور هستند و این میدان انرژی خود را از این پوسته و هسته ی ماده و ضد ماده میگیرد. این میدان الکترومغناطیسی داخلی مانع از برخورد پوسته و هسته ی مذکور به یکدیگر میشود. علاوه بر ان این میدان باعث چرخش شدید پوسته و هسته به دور خود میشود”این موضوع دلیل چرخش و ارتعاش ذرات زیر اتمی نیز است.” چرخش هسته ی ضدماده برعکس جهت چرخش پوسته به دور خود است. این چرخشها هم به دلایلی نمیگذارند که هسته ضد ماده به پوسته ماده برخورد کندو…
  پاسخ راز چگونگی جرم دار شدن ماده هم در همین پاسخ بالانهفته است و بنده سیدعلیرضاحسینی چرمهینی اینهاراکشف کردم. این پست در تاریخ ۱۳۹۵/۳/۱ شمسی شب نیمه شعبان قمری توسط سید علیرضاحسینی چرمهینی فرزند اسماعیل گذاشته شده است.با تشکر .ضمنایادم رفت بنویسم که فقط زمانی که پوسته ی کوارک شکافته شود برخورد بین پوسته ی ماده و هسته ی ضد ماده صورت گرفته و کوارک به یک فوتون گاما تبدیل میشود. نتیجه ی نفوذ فضای نسبیتی یا میدان هیگز به درون فوتون گاما جرم دار شدن کوارک است زیرا انرژی فوتون گامادر هجمی بزرگتر شکل گرفته یا قرار گرفته است. توضیحات بهتر و بیشتر در آینده

 8. یعنی این ماده و پاد ماده یه چیزه نسبی هس دیگه اگه ی جهان از پاد ماده ی ماها باشه جهان ما هم پاد ماده ی اوناس دیگه؟
  این منفی و مثبتا همش قرارداده دیگه پس در اصل نباید گفت که ما ماده هستیم و اون چیزی که کشف کردن پاد مادس در اصل اون پاد ه ما هست حالا ما از نظر خودمون ماده ایم و از نظر اون یکی جهان پاد ماده!
  شایدم دارم چرت میگم !
  اگه هم چرت نگفته باشم خوب این چه فایده ای داره؟!
  اصلا چی میگم من؟!
  ولی دمتون گرم سایتتون عالیه

  1. خخخخخخ
   نه چرت نمیگین دقیقا درسته اونا هم به ما میگن پادماده و جهان ما رو پادگیتی واس خودشون تعریف میکنن

 9. ممنون از سایت فوق العاده تون
  می خواستم بدونم قسمت های بعدی طرح بزرگ رو ارائه نمی دین؟

 10. خیلی خوب بود ادمین فقط یک سول
  فوتون چطوری به وجود میاد؟
  ببین فرض کن فضایی خالی داریم که فقط یک الکترون و یک پوزیترون در اون وجود داره،این دو به هم برخورد میکنن و به هیچ تبدیل میشن.
  خب این برخورد نور تولید میکنه ولی فوتون چطوری تولید میشه؟هم فوتون هم الکترون ذرات بنیادی هستن.
  مثلا یک کوارک بالا با پادکوارک بالا برخورد کنه،فوتون هم گسیل میشه؟اگه این طور باشه یعنی ذرات بنیادی میتونن به هم تبدیل بشن.تاجایی که من میدونستم این امکان پذیر نیست

  1. در مورد برخورد فوتون های دو ذره، فرایند نابودی آنها و سپس تبدیل فوتون های بسیار پر انرژی الکترومغناطیسی باید گفت که، فوتون ها فوق العاده انعطاف پذیرند و ویژگی شگفت انگیزی دارند، فوتون ها با انرژی کافی می توانند به یک جفت ذره – پاد ذره نیز تبدیل شوند، که فرایندی بنام تولید ماده – پاد ماده محسوب می شود. فیزیکدانان عقیده دارند که پاد ذره فوتون یک فوتون است، به بیان دیگر ، فوتون ها پاد ذره های خودشان هستند.

   نابودی ماده و پاد ماده به نظر می رسد قانون بقای جرم را نقض کند که مقدار جرم در برابر واکنش شیمیایی تغییر نمی کند. در نابودی ماده – پاد ماده تبدیل مشابهی از جرم به انرژی ، ولی در مقیاس باز هم بزرگتر ، رخ می دهد. واکنش های هسته ای معمولا کمتر از 1 درصد ماده ی درگیر را تبدیل می کنند، ولی نابودی ذره و پاد ذره اش اغلب کل جرم هر دو را به انرژی تبدیل می کند.
   در فرآيند توليد زوج الكترون – پوزيترون ، اصولي بايد محفوظ بماند تا اين پديده روي دهد. اين اصول عبارت است از بقاي انرژي نسبيتي كل ، بقاي اندازه حركت و بقاي بار الكتريكي ، زيرا فوتون از نظر الكتريكي خنثي است و مجموع بارهاي الكتريكي بعد از توليد نيز بايد صفر باشد. بقاي اندازه حركت نيز نشان مي‌دهد كه يك فوتون نمي‌تواند در فضاي تهي محو شود و زوج توليد كند. چنين فرآيندي با حضور يك هسته‌ سنگين امكان پذير است تا بقاي اندازه حركت و بقاي انرژي نسبيتي نقض نشود. در ارتباط با توليد زوج ، فرآيند معكوسي وجود دارد كه نابودي زوج ناميده مي‌شود. يك الكترون و يك پوزيترون مجاور يكديگر ، در هم ادغام مي‌شوند و به جاي آن انرژي تابشي به وجود مي‌آيد. امروزه مشاهده توليد و واپاشي زوج الكترون – پوزيترون در آزمايشگاه يك پديده عادي بشمار مي‌رود.

   بعنوان مثال، از برخورد پروتون‌ها و پادپروتون‌ها در شتاب دهنده ها، به جای تولید تعداد مساوی زوج ذره میون و پادمیون، میون‌ها اندکی بیشتر از پادمیون‌ها تولید می‌شوند که موجب می‌شود دنیای مینیاتوری درون شتاب‌دهنده از حالت خنثی به این سمت برود که یک درصد ماده بیشتر به جای پادماده داشته باشد.

 11. پس طبق این قسمت از مقاله که میگه: “هنگامی که ماده و پاد ماده را در شتاب دهنده به هم برخورد می دهند با فوران انرژی ناپدید می شود، به این فرایند نابودی گفته می شود که باعث ار بین رفتن هر دو ذره می شود و جای آن ها را فوتون های بسیار پر انرژی الکترومغناطیسی می گیرند”، با برخورد ماده و پادماده با یکدیگر از بین نمی روند، بلکه به ذره ای دیگر تبدیل می شوند. آخه قبلاً تو یه مطلب دیگه نوشته بودید که با برخورد ماده و پادماده با یکدیگر هر دو از بین می روند. حتی تاکید کرده بودید که به نیستی (به معنای واقعی کلمه) تبدیل می شوند.

  1. تو این مطلب هم نوشتیم به این فرایند، فرایند نابودی گفته میشه، که ذرات ماده و پاد ماده به هم برخورد می کنند. و بعدش در ادامه نوشتم که نابودی به معنای نابود شدن آن ذرات نیست بلکه به وجود آمدن ذرات جدید هست، حتما در اون مطلب بعد از فرایند نابودی رو توضیح ندادیم.

 12. ممنون
  تنها کاری که میتوانم درحال حاظر انجام بدهم ،در صورت نیاز برای هزینه تمدید دامین یا هاست کمک مالی به تیم بیگ بنگ انجام بدهم.

 13. با سلام و درود
  من هم می خواستم از زحمات شما دوست عزیز تشکر کنم سایت خیلی خوبی دارید مطالبتان بسیار مفید بوده و هست هر روز به سایتتون سر می زنم
  با تشکر

 14. با سلام و درود،
  از تمامی شما که در ترجمه و نوشتن این مقالات
  و افزایش سطح دانش عمومی از علم تلاش میکنید نهات تشکر و سپاس گذاری را دارم.
  به نوبه خود چند پیشنهاد به شما ارائه میدهم:
  ۱- با اینکه سایت داره طبقه بندی است ولی خیلی کلی و گنگ، میتوانید مقالات را از سطح ذرات زیر بنیادی تا مسایل کیهان شناسی دسته بندی کرده تاذهن خواننده را پرورش داده و با خود به صورت داستان وار همراه کنید.
  ۲- میتوانید در سایت ها وانجمن های علمی دعوت به فراخوان مترجم و نویسنده مستقل و البته بدون چشمداشت مالی کنید.بی شک افراد زیادی بدون چشم داشت خود را وقف گسترش دانش و علم میکنند.
  ۳-از خود ریاضیات نه، ولی سعی کنید از فلسفه و منطق ریاضی بنویسید.
  ۴-بنده به عنوان یک زیست شناس تمایل به همکاری با شما را دارم، ولی تا چند ماه اینده به علت مسایلی قادر به انجام این کار نیستم.
  ۵-چرا بخش معرفی کتاب سایت فراموش شده?
  سربلند و موفق باشید
  بدرود

  1. درود بر شما، ممنون از نظراتتون، 1) سعی میکنیم یه تغییراتی تو دسته بندی بدیم که بهتر بشه. 2) این کار رو چندین بار در پیج فیسبوک انجام دادیم ، دوستانی با ما همکاری کردن اما بیشتر شبیه به یک جرقه بوده تا یک همکاری ، یه دوستی هم به من گفت، ما مصرف کننده هستیم. 3) سعی میکنیم در این زمینه بیشتر بنویسیم. 4) باعث خوشحالی هست، ما استقبال میکنیم. 5) چشم کتاب های بیشتری معرفی میکنیم.
   موفق باشید