پرتاب کاوشگر جدید ناسا به “ماه”

یک فضاپیمای روباتیک که وظیفه بررسی گرد و غبار سطح ماه و اتمسفر نازک آن را به عهده دارد، قرار است روز جمعه این هفته از پایگاه ویرجینیا به فضا پرتاب شود.

به گزارش ایرنا از پایگاه خبری اسپیس، کاوشگر اتمسفر ماه و گرد و غبار سطح آن که به اختصار ( LADEE) نام دارد، سفر خود را در روز جمعه ۱۵ شهریور (۶ سپتامبر) و در ساعت یازده و بیست و هفت دقیقه بعد از ظهر به وقت محلی ( سه و بیست و هفت دقیقه ۷ سپتامبر به وقت گرینویچ) آغاز خواهد کرد.

ladee-fairing-minotaur-stack
به گزارش ناسا در صورت مناسب بودن شرایط جوی، ساکنین سواحل شرقی آمریکا می توانند لحظه پرتاب را مشاهده نمایند.(LADEE) ماموریت دارد اتمسفر ماه را برای پیدا کردن گرد و غباری که سبب به وجود آمدن درخششی آشکار در افق ماه پیش از طلوع آفتاب است و پیش از این توسط فضانوزان آپولو رصد شده، کاوش نماید. دانشمندان معتقدند این درخشش مرموز توسط گرد و غبار بالای سطح ماه به وجود می آید.کاوشگر (LADEEٍ) همچنین از ابزار دقیق خود برای بررسی جو نازک ماه که به آن محدوده خارجی جو گفته می شود، استفاده خواهد کرد.

سارا نوبل یکی از دانشمندان این برنامه گفت: بسیاری از اقمار، سیاره ها و برخی از سیارک های بزرگ، این نوع جو را دارند و می توان آن را شایع ترین نوع جو در منظومه شمسی نامید. بنابراین بررسی اتمسفر ماه می تواند به دانشمندان در درک بیشتر ماهیت اتمسفر بسیاری از اجرام منظومه شمسی، از جمله عطارد که نزدیک ترین سیاره به خورشید است، کمک نماید. گفتنی است این کاوشگر سی روز پس از پرتاب، به مدار نهایی خود به دور ماه خواهد رسید و سوخت مورد نیاز (LADEE) به منظور کاوش ۱۰۰ روزه برنامه ریزی شده است.

دانشمندان علوم فضایی تا کنون به اطلاعات زیادی در مورد سطح داخلی ماه دست یافته اند و اکنون با پرتاب این کاوشگر به مدار ماه، به اطلاعاتی در مورد اتمسفر ماه که مرموزتر و هیجان انگیز تر از سطح داخلی است، دست خواهند یافت.

Read More : http://www.space.com/22621-nasa-moon-probe-launches-friday.html

(10 نفر , میانگین : 4٫30 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=4771

سمیر الله‌وردی

کارشناس عمران، علاقمند به نجوم، کیهان شناسی، فیزیک و تکنولوژی های جدید می باشد و بعنوان نویسنده علمی- نجومی در وب سایت بیگ بنگ فعالیت می کند.

شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.