بیگ بنگ: ناسا اخیرا تائید کرده که نخستین ماژول فضایی باد شونده ی جهان در روز هشتم آوریل (بیستم فروردین) به ایستگاه فضایی بین‌المللی پرتاب خواهد شد. این فضاپیما قرار است به مدت دو سال توسط فضانوردان آزمایشگاه مداری، مورد بررسی قرار بگیرد.

beamبه گزارش بیگ بنگ به نقل از ایسنا، شرکت اسپیس‌ ایکس این فضاپیمای قابل بزرگ شدن را طی یک سفر دو روزه به همراه تجهیزات علمی خاصی به ایستگاه فضایی حمل خواهد کرد. این ماژول فضایی خارق‌العاده توسط شرکت فناوری فضایی Bigelow Aerospace ساخته شده که هدف آن ساخت ایستگاه های فضایی و سکونت گاه های مقرون‌ به صرفه است. به گفته ناسا،‌ یک موشک فالکون 9 اسپیس‌ ایکس در روز بیستم فروردین از پایگاه نیروی هوایی کیپ کارناوال به فضا پرتاب خواهد شد و فضاپیمای باری دراگون نیز آن را دنبال خواهد کرد. این فضاپیما پس از ورود به فضا، آرایه‌های خورشیدی خود را مستقر کرده و کار احتراق موتور را اجرا خواهد کرد.

این فضاپیما که نام رسمی آن ماژول فعالیت قابل گسترش بیگلو است، برای آزمایش به ایستگاه فضایی متصل خواهد شد. پس از اینکه فضانوردان هوا را به درون این فضاپیما تزریق کنند، از یک جسم با عرض 2.5 متر به محفظه‌ای به بزرگی پارکینگی با قابلیت سکنی دادن یک خودرو تبدیل خواهد شد. دو روز پس از پرتاب فضاپیما، بازوی رباتیک ایستگاه فضایی، فضاپیمای دراگون را گرفته و به آرامی آن را به سمت پورت الحاق ایستگاه در سمت ماژول Tranquility خواهد برد که در آنجا به مدارگرد متصل خواهد شد.

Nasa_outlined_the_four_possible_ways_it_might_expand_shownاگرچه شش سکنه ایستگاه تنها به انجام آزمایشاتی بر روی این ماژول باد شونده پرداخته و در آن زندگی نخواهند کرد، اما کارشناسان معتقدند که حضور این ماژول در ایستگاه فضایی یک نقطه عطف چشمگیر است. فضاپیمای دراگون در ماه مه به زمین باز خواهد گشت و به همراه خود نمونه‌های زیستی فضانوردان را نیز خواهد آورد. در سال 2014 ماژول قابل گسترش بیگلو در فضا آزاد شده و طی فرآیند فروپاشی مداری به سمت جو زمین کشیده خواهد شد.

سایت علمی بیگ بنگ / منابع: dailymail , space.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

4 دیدگاه

 1. اگر هم بتونی یه فیلم تهیه کنی از آزمایشت بدون اینکه چگونگی و ابزار کارت لو بره خیلی بیشتر از حرف تاثیرگذار خواهد بود. حتی با یه موبایل برای شروع و جلب نظرات کافی خواهد بود.

  1. ممنون از شما دوست عزیز
   والا اینجا به هرکی میگم بهم میخنده میگه ناسا نتونسته یه همچین کاری کنه حالا تو تونستی ووو حیف زبان انگلیسیم ضعیفه .
   دیشب با یکی از بچه های قابل اطمینان من..و…تو تماس گرفتم قرار شده پپگیر بشه که یه شرکت معتبر رو بهم معرفی کنه .

 2. اگر واقعا تونستی اینکار رو انجام بدی، پشتکار داشته باش و پیگیرش باش برای استفاده ازش. به هر کسی هم راحت اطمینان نکن و رمز و راز کارت رو نگو. سعی کن حتما یه جا ثبتش کنی، ترجیحا بیرون ایران. موفق باشی

 3. سلام
  سرکاری نیست این حرفی که میزنم :
  من یه جوشکار انواع فلزات هستم چند وقت پیش یه ایده عجیب بسرم زد برای پرتاپ فلزات سنگین به هوا و با روشی که در سر داشتم این ایده رو بیرون از شهر عملی کردم و متوجه شدم که باکمترین هزینه موفق به بلند کردن یک شاخه اهن فلزی به وزن 70 کیلو و 8 متر طول (شاخه آهن بصورت ایستاده ) به هوا که تقریبا بدون در نظرگرفتن طول خود آهن 43 متر از زمین بلند شد ( در نظربگیرید با اولین پرتاپ یک شاخه آهن 70 کیلویی 43 متر به هوا پرتاب شد ) . من محاسبه کردم که اگر با حرفه ای کردن این روش مثلا یک موشک چند تنی برای بلند شدن اولیه اش از جاذبه زمین نیاز به هزینه و انرژی زیادی دارد اما اگر با این ایده آن را از جاذبه اولیه زمین حتی به اندازه چند کیلومترمتر هم بلند کرد و بعد آن موشک از از احتراق یا همان روش قدیمی خودش برای بیرون رفتن از زمین استفاده کند چه اندازه بصرفه بوده .آن هم با روشی بسیار کم هزینه بدون احتراق یا انرژی بخصوصی با ایده ای که فقط در تفکرم ایجاد شد .
  حال از شما که به زبان و سایت های خارجی آشنا هستین خواستم بدانم آیا میتوانم این ایده را که روش انجامش را فقط خودم میدانم به شرکتی خارجی درمیان بگذارم .