بیگ بنگ: ذرات پرانرژی که از فضای دوردست می‌ آیند، می‌توانند در شناسایی منشأ آذرخش مؤثر باشند.

Lightningبه گزارش بیگ بنگ به نقل از انجمن فیزیک ایران، پژوهشگران هلندی موفق شدند تا میدان‌های الکتریکی شدید درون ابرهای مولد آذرخش را با استفاده از یک رصدخانه‌ی رادیویی اندازه‌گیری کنند. اگر چه قبلاً هم با روش‌هایی دیگر چنین اندازه‌گیری‌ هایی صورت گرفته است اما مزیت روش جدید آن است که می‌تواند ابزار مناسب‌تری برای شناسایی منشأ آذرخش باشد.

آنها این کار را با استفاده از شبکه‌ای از آنتن‌های رادیویی و آشکارکننده‌های ذرات که در پنج کشور اروپایی مستقر شده بودند، انجام داده‌اند. هنگامی که یک ذره‌ی پرانرژی پرتوی کیهانی نظیر پروتون یا هسته‌های اتمی سنگین‌تر با مولکول هوا برخورد می‌کنند، یک واکنش زنجیره‌ای را آغاز می‌کنند که طی آن ذرات باردار الکتریکی (عمدتاً الکترون) به سمت زمین جاری می‌شوند. آنتن‌های مذکور امواج رادیویی منتشر شده توسط این ذرات را در حین سقوط آشکارسازی می‌کنند.

این گروه 762 زنجیره‌ی پرانرژی در بین سال‌های 2011 تا 2014 اندازه‌گیری کرده‌اند. در آب‌ و‌ هوای خوب الگوی فرود آنها منظم بوده است اما هنگام حضور ابر‌های مولد آذرخش دچار آشفتگی شده است. آنها در چنین مواقعی مدل خود را با میدان‌های الکتریکی شدید درون این ابرها بازطراحی کرده‌اند و سپس با باز محاسبه بر مبنای روش قبلی بین نتایج به همپوشانی دست یافته‌اند.

اندازه‌گیری میدان‌های الکتریکی درون ابرها می‌تواند به حل یکی از سوالات بی‌پاسخ در علم جوشناسی کمک کند: اینکه آذرخش چگونه آغاز می‌شود. چرا که میدان‌های الکتریکی به اندازه‌ای قوی نیستند که هوا را از یک عایق الکتریسیته به یک هادی تبدیل کنند. بعضی از پژوهشگران معتقدند که شاید پرتوهای کیهانی شروع‌کننده‌ی این جریان باشند. و این پژوهش جدید می‌تواند نقطه‌ی آغاز مناسبی برای آزمایش این فرضیه باشد.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: nature / ترجمه: مونا عجمی

 

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.