چرا گاهی اوقات حلقه‌ای به دور ماه می بینیم؟

42
24176

بیگ بنگ: آیا تا به حال برای شما اتفاق افتاده که در حال جستجوی آسمان شب باشید و حلقه‌ای کامل به دور ماه ببینید؟ اگر از نزدیک این حلقه را بررسی‌ کنیم، می بینیم که این حلقه ظاهری شبیه به رنگین کمان دارد و لکه‌های روشنی در اطرافش به چشم می‌‌خورد. چه اتفاقی‌ در ماه و اتمسفر، آشکار شدن این حلقه را به دنبال دارد؟

عکسی از هاله ی اطراف ماه که توسط راب اسپارکس از شهر توسان- آریزونا گرفته شده است.
عکسی از هاله ی اطراف ماه که توسط راب اسپارکس از شهر توسان- آریزونا گرفته شده است.

به گزارش بیگ بنگ، علت ایجاد این حلقه به دور ماه، انکسار یا شکست نور ماه( که در حقیقت بازتابی از نور خورشید است)توسط کریستال‌های یخ معلق در لایه ی بالایی‌ اتمسفر، یعنی‌ در ارتفاع ۵ تا ۱۰ کیلومتری از زمین، می‌‌باشد.

مسیر حرکت پرتو‌های نور در یک منشور شش ضلعی
مسیر حرکت پرتو‌های نور در یک منشور شش ضلعی

برای ایجاد این حلقه لزومی ندارد حتما فصل زمستان باشد، زیرا دمای هوا در ارتفاعات بالا همواره و در هر زمانی‌ از سال، زیر صفر است. معمولاً این کریستال ها به همراه ابرهای سیروس(Cirrus)، ابرهای نازک و باریک در ارتفاعات بالا، دیده می‌‌شوند. کریستال های یخ، به شکل شش ضلعی‌های متقارن هستند به این معنی که پرتو نور با هر زاویه و جهتی‌ که به آن‌ وارد شود، با همان زاویه شکسته و خارج خواهد شد. ابتدا نور ماه از یک ضلع این کریستال یخ وارد شده و سپس با زاویه ۲۲ درجه دوباره شکسته شده و از آن‌ خارج می‌‌شود.

اتمسفر، مملو از تعداد باور نکردنی از این کریستال های یخ است، به طوری که همه ی این کریستال‌ها باعث شکست نور در جهات مختلف می‌‌شوند. اما، تنها تعدادی از این کریستال‌ها ، نور را در جهت یکسان میشکنند و اگر ما در موقعیت مناسبی قرار بگیریم، پرتو‌های نور شکسته شده ی حاصل به چشم ما رسیده و ما قادر به دیدن حلقه به دور ماه خواهیم بود. در واقع، هرکسی حلقه ی اختصاصی خود را به دور ماه می‌بیند، یعنی هرکسی با توجه به مکانی که در آن‌ قرار گرفته، تنها پرتوهای نور شکسته شده در مسیر دید خود را به صورت هاله ای به دور ماه می‌بیند.

حلقه ی نور، ماه و سیاره ی مشتری(سمت چپ ماه) را در بر گرفته است.
حلقه ی نور، ماه و سیاره ی مشتری(سمت چپ ماه) را در بر گرفته است.

اندازه ی این حلقه ی نور به دور ماه معمولاً ۲۲ درجه است. ۲۲ درجه در حقیقت زاویه شکست نور ماه است. این هاله ی نور به شکل رنگین کمان به نظر می‌‌رسد، زیرا رنگ‌های مختلف نور زاویه‌های شکست متفاوتی دارند. دقیقا شبیه به اتفاقی‌ که در مورد تشکیل رنگین کمان می‌‌افتد. نور ماه به رنگ‌های مختلف شکسته شده است چون هر کدام در زاویه‌ای متفاوت انکسار پیدا کرده اند؛ در نتیجه این نورهای رنگی‌ به شکل رنگین کمان ظاهر می‌‌شوند.

هاله ی رنگین کمانی به دور ماه
هاله ی رنگین کمانی به دور ماه

به هاله های روشنی که در هر سمت ماه، در زمانی که ماه کامل و نزدیک به افق است، دیده می‌‌شود؛ ماه‌های ساختگی(ماک مونز) گفته می شود. در شرایط خاص، مخصوصاً در شمالی‌ترین نقطه ی کره ی زمین، جایی‌ که کریستال های یخ به سطح زمین نزدیک هستند، مون پیلار ( ستون ماه) دیده می‌‌شود. نور برگشتی ماه‌ از این کریستال‌های نزدیک به سطح زمین، ستون درخشانی در نزدیک افق ایجاد می‌‌کند.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: universetoday.comارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

42 دیدگاه‌ها

 1. چهارشنبه ۸ بهمن ماه در ساعت ۱۰:۱۰ شب در شهر دزفول
  من شاهد چنین صحنهٔ زیبایی بودم 🌕✨
  آسمون شب تموم دنیایه منه ، اصلا ازش سیر نمیشم💙🌌💫🪐

 2. در چهار بهمن جاده حاجی آباد و بندرعباس ساعت شش و نیم تا هفت و نیم این دایره واضح دیده شد.
  خیلی باحال و جالب بود.😊
  آخرش هم از بین رفت.

 3. باسلام دیشب 8’10’99این پدیده را در آسمان بروجن رویت کردم وبه گفته قدیمی های محل ما به اصطلاح ماه آغل بسته ونشانه بارندگی است و به واقعیت بعد از دیدن پدیده بارندگی اتفاق افتاد

 4. سلام امشب این هاله در آسمان شب ما قابل دیدنه و واقعا زیباست
  و انسان را به حیرت وا میدارد
  خدارو بابت این همه زیبایی شکر میکنیم😊😇

 5. در آران و بيدگل گفته مي شود در بعضي روزهاي خاص دو ماه را در آسمان آران ديده اند شايد هاله و انعكاس از درياچه نمك موثر بوده است ؟ چه كسي اطلاعات اين مطلب رادارد ؟

 6. باسلام مطلب را خواندم امشب ۲۸ فروردین ۱۳۹۸ در حوالی کاشان بااین پدیده روبرو شدم حدس خودم در مورد توجیه علمی پدیده درست بود توضیحات شما بسیار مفید بود عکس و فیلم کوتاهی گرفتم قابلیت آپلود درسایت نداشتید

 7. چرا خورشید این حلقه رو نداره و خود ماه هم گاها این اتفاق براش میفته؟
  و اینکه چرا انقدر منظم و گرد و به شکل حلقه در میاد کاش با تصویر بیشتر شرح میدادید.