چه تعداد ستاره در جهان وجود دارد؟

0.07-580x386

بیگ بنگ: هنگامی که به آسمان شب و پر ستاره نگاه می کنید، با چشم غیر مسلح شمارش هزاران ستاره ی آسمان شب بسیار سخت است. چند عدد ستاره در جهان وجود دارد؟ آیا قادر به شمارش آنها هستید؟ چشم انداز ایده آل و قابل دسترس، با چشم غیر مسلح در آسمان تاریک ستاره های قدر ۶ میباشد. اما واقعا برای دیدن و شمارش دقیق تعداد کل ستاره ها، نیاز به سفر به هر دو نیمکره شمالی و جنوبی زمین دارید. اما از آنجا که تنها بخشی از آسمان را از هر بخش از زمین قابل مشاهده است این کار بسیار سخت است. اگر شما به آسمان کاملا تاریک دسترسی دارید و می توانید به هر دو نیمکره شمالی و جنوبی سفر کنید، شما قادر به مشاهده ی تعداد ۹ هزار ستاره خواهید بود.

اما با یک دوربین دو چشمی خوب، این تعداد به حدود ۲۰۰ هزار میرسد، و شما می توانید ستاره های قدر ۹ را مشاهده کنید. با یک تلسکوپ کوچک، قادر خواهید بود ستاره های قدر ۱۳ را هم مشاهده کنید و این تعداد به ۱۵ میلیون ستاره می رسد. رصدخانه های بزرگ می تواند به راحتی میلیاردها ستاره را مشاهده کنند.

new_milky_way_picture

چه تعداد ستاره در کهکشان راه شیری وجود دارد؟

بیگ بنگ: به گفته ستاره شناسان، کهکشان مارپیچی راه شیری ما گستردگی به اندازه ی ۱۲۰ هزار سال نوری دارد. خورشید ما حدود ۲۷ هزار سال نوری از هسته کهکشان فاصله دارد و در بازوی جبار واقع شده است. ستاره شناسان تخمین می زنند که کهکشان راه شیری حاوی ۴۰۰ میلیارد ستاره در اندازه و روشنایی های مختلف میباشد.

کهکشان راه شیری چند ابرغول ، مانند بتلگئوس یاRIGEL را در خود جای داده است. بسیاری از ستاره ها به طور متوسط به اندازه خورشید ما هستند. اکثریت قریب به اتفاق ستاره ها در کهکشان راه شیری ستاره های کوتوله قرمز هستند که کم وزن و با کسری از روشنایی نسبت به خورشید ما هستند. کهکشان های مارپیچی بسیاری وجود دارد که بیش از یک تریلیون ستاره را در خود جای داده اند و تخمین زده می شود کهکشان های بیضوی شکل غول پیکر هم حاوی ۱۰۰ تریلیون ستاره میباشد و کهکشان های کوتوله کوچک هم حاوی تعداد کمی ستاره هستند.

چه تعداد کهکشان وجود دارد؟

به گفته ستاره شناسان، بیش از ۱۷۰ میلیارد کهکشان در جهان قابل مشاهده ما وجود دارد، که در فضا و جهات مختلف از ما واقع شده است. و به این ترتیب، اگر تعداد ستاره ها ی کهکشان ما را در تعداد کهکشان های قابل رویت جهان ضرب کنیم، به عدد ۲۴^۱۰ ستاره می رسیم. طبق محاسبات ،جهان قابل مشاهده یک جباب در فضایی به اندازه ۴۷ میلیارد سال نوری در تمام جهات است.این مقدار بزرگی جهان را تعریف می کند که می توانیم ببینیم، زیرا همان مدت زمانی است که نور از بیگ بنگ به ما رسیده است.

Read More : http://www.universetoday.com/102630/how-many-stars-are-there-in-the-universe/#comments

(56 نفر , میانگین : 4٫41 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=3006

سمیر الله‌وردی

کارشناس عمران، علاقمند به نجوم، کیهان شناسی، فیزیک و تکنولوژی های جدید می باشد و بعنوان نویسنده علمی- نجومی در وب سایت بیگ بنگ فعالیت می کند.

شما ممکن است این را هم بپسندید

۷ پاسخ‌ها

 1. Pam Jernigan گفت:

  Hi, thanks for sharing. I’m wondering if it’s OK to copy some of the text in my site?

 2. علی ممسنی گفت:

  بینهایت حیرت انگیزه شگفت آوره نمی دونم چی بگم هاج و واج موندم حالا خوبه یه چیزایی می دونستم وگرنه ……….

 3. اسماعیل گفت:

  اجزای تشکیل دهنده هر ستاره منحصر به فرد است وانسان.ایا در این شباهت میشود گفت که هر یک از ما{ادم} ستاره مخصوص به خو دارند ودر این میان با پی بردن به جز به جزء عناصر یک ستاره را با اجزای تشکیل دهنده انسان سنجید؟

 4. افشین گفت:

  من یه چیزی رو متوجه نشدم!
  طبق نظریه بیگ بنگ جهان/۵ ۱۳ ملیارد سال پیش در یه نقطه به شدت چگال متمرکز شده بود و بعد از انفجار بزگ همیشه در حال پخش شدن و دور شدن اجزای اولیه اون از همه! حالا اگه فکر کنیم اجزای اولیه اون ماده چگال حتی با سرعت نور و در زاویه ۱۸۰ درجه نسبت به هم حرکت میکردن(که تقریبا غیر ممکنه) و از همدیگه دور میشدن حداکثر فاصله بین دو نقه تو کهکشان باید ۲۷ ملیارد سال نوری باشه اما در متن اشاره شد که این اختلاف ۴۷ ملیارد سال نوریه که به نظر من یه جور تناقضه!
  یعنی چطور ممکنه که اجزای اولیه اون ماده به شدت چگال با سرعتی بیشتر از سرعت نوز از همدیگه فاصله بگیرن؟؟؟!

 5. علیرضا کوتیانی گفت:

  سلام. اینجا گفتید که ۱۷۰ میلیارد کهکشان وجود داره اما درمقاله ای دیگه گفتید که ۳۵۰ میلیارد کهکشان بزرگ و ۷ تریلیون کهکشان کوچک وجود داره؟ آخرش کدوم رو باور کنیم؟
  ممنون

 6. هلن گفت:

  وای مخم رد داد

  خیلی جالبه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.