بیگ بنگ: یافته‌های تازه‌ای که بیشتر بودن ماده نسبت به پادماده و دلیل وجود ما را روشن می‌کنند به زودی از سوی گروه پژوهشگران تی۲کی (T2K) ارائه خواهد شد.

فرآیند نابودسازی(annihilation) میان ماده و پادماده
فرآیند نابودسازی(annihilation) میان ماده و پادماده

پروفسور چانگ کی جونگ، فیزیکدان دانشگاه استونی بروک و یکی از اعضای ارشد گروه تی۲کی با ارائه‌ی یافته‌های گروهشان، دلیل اهمیت این یافته‌ها برای نظریه‌های فیزیک ذرات و کیهان‌شناسی بیگ بنگ را توضیح خواهد داد. به گفته‌ی پروفسور جونگ، یافته‌های تازه‌ی تی۲کی اشاره می‌کنند که نوترینوها و پادنوترینوها احتمالا به طور متفاوتی نوسان می‌کنند که به خدشه‌دار شدن تقارن بنیادین “بار-همزادی” (Charge-Parity) در فیزیک می‌انجامد.

جهان هستی امروزه در تسلط ماده است نه پادماده.
جهان هستی امروزه در تسلط ماده است نه پادماده.

وی می‌گوید: «فیزیکدانان بر این باورند که همین نوسانِ متفاوت عمیقا با این پرسش که چرا جهان کنونی در تسلط ماده است و چرا ما وجود داریم در ارتباط است.»«کیهان احتمالا در آغاز بیگ بنگ متقارن بوده، یعنی مقدار یکسانی از ماده و پادماده در آن وجود داشته. نقض تقارن بار-همزادی احتمالا باعث شد نرخ واپاشی ذرات خنثای بسیار سنگین به نوترینوها اندکی بیشتر از نرخ واپاشی آنها به پادنوترینوها شود و همین به عدم تعادل آغازین در مقدار ماده و پادماده انجامید. بدون این فرآیند، ما نمی‌توانستیم به وجود بیاییم و کیهان امروزی به جای ما و ستارگان و کهکشان‌ها و … تنها نور و انرژی‌ای را در بر داشت که دستاورد نابودسازی اجتناب‌ ناپذیر ماده-پادماده پس از بیگ بنگ بود.»

«یافته‌ی تیم تی۲کی به هیچ وجه یک کشف قطعی نیست، بلکه می‌تواند نخستین گام چشمگیر به سوی روشن‌سازی برتری ماده در کیهان باشد، کاری که برای آن به داده‌هایی بسیار بیشتر و سال‌ها تلاش و کوشش نیاز داریم.»

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: sciencedaily.com / برگردان: ۱star-7skies

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.