چین کاوشگری به بخش تاریک ماه ارسال می کند

بیگ بنگ: مقامات چینی برنامه بلند‌پروازانه خود برای فرود آوردن کاوشگری در بخش تاریک ماه تا سال ۲۰۱۸ و قصد این کشور برای پرتاب اولین کاوشگر مریخی تا سال ۲۰۲۰ را اعلام کردند.

cassini-moon_dec_1024براساس گزارش BBC، این خبر تنها چند روز پس از بازگشت موفقیت آمیز دو فضانورد چینی از ایستگاه فضایی تیانگونگ دو منتشر شد. این فضانوردان برای ۳۰ روز در این ایستگاه سکونت داشتند و این بیشترین زمان سپری شده در فضا برای فضانوردان چینی بوده‌ است. مقامات چینی اعلام کردند اکتشاف در کیهان، توسعه صنعت فضانوردی و تبدیل کردن چین به یک قدرت فضایی رویایی است که چین به دنبال محقق ساختن آن است.

صنعت فضانوردی چین این اواخر عملکرد بی‌نقصی نداشته است. بزرگترین اشتباه چینی‌ها از دست دادن کنترل ایسگاه فضایی تیانگونگ یک بود که انتظار می‌رود سال ۲۰۱۷ به اتمسفر زمین برخورد کند. اما با پرتاب موفقیت‌آمیز تیانگونگ دو به مدار زمین، چین به سومین کشور جهان تبدیل شد که توانسته‌ بود ماموریت فضایی سرنشین‌داری را به پایان ببرد. چینی‌ها به دلایل نظامی از همکاری در پروژه ایستگاه فضایی بین‌المللی کنار گذاشته‌ شده‌اند.

1424485902001994307اعلام برنامه جدید چینی‌ها مبنی بر ارسال کاوشگر به ماه و مریخ نشان از آن دارد که این کشور در تلاش است در زمینه اکتشافات فضایی خود را به روسیه و آمریکا برساند. حتی برخی از متخصصان معتقدند ارسال کاوشگر به ماه قدم اول فرستادن فضانورد به ماه است. بخش تاریک ماه از زمان اولین عکاسی‌اش در سال ۱۹۵۹ تا به امروز هرگز توسط هیچ کاوشگری لمس نشده‌ است. مقامات چینی در ماه ژانویه سال ۲۰۱۶ خبر فرود آرام کاوشگری روی بخش تاریک ماه را اعلام کرده و اکنون این خبر را تایید کرده‌اند. قرار است فرودگر چانگ‌ئه ۴ در بخش تاریک ماه فرودی آرام انجام دهد و پس از فرود در منطقه به گشت‌زنی بپردازد.

اولین فرودگر آژانس فضایی چین، چانگ ئه ۳ در سال ۲۰۱۳ توانست پس از ۴۰ سال از اولین فرود روی ماه،‌ فرود آرام روی ماه را با موفقیت انجام دهد. اما کاوشگر مریخی رویدادی جدید در آژانس فضایی چین به شمار می‌رود و چینی‌ها امیدوارند این کاوشگر بتواند پاسخ پرسش‌های بزرگ علمی از جمله منشا تکامل در سامانه خورشیدی را بیابد.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: sciencealert.com

(9 نفر , میانگین : 4٫78 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=60647
تحریریه‌ی بیگ بنگ

تحریریه‌ی بیگ بنگ

وب سایت بیگ بنگ یک سایت علمی، تحقیقاتی میباشد که توسط تعدادی از علاقمندان به علم و دانش اداره می شود. این سایت از اواخر سال 1391 تاکنون به فعالیت خود در این حوزه ادامه داده است.

شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.