کاوشگر بادی ناسا، سیارات ِ گازی را بررسی می کند!

بیگ بنگ: محققان ناسا به دنبال ساخت کاوشگرهای بادی برای بررسی جو داخلی سیارات گازی عظیم از جمله مشتری و زحل هستند که زیاد توسط انسان‌ها مورد کنکاش قرار نگرفته است.

در دسامبر سال ۱۹۹۵ میلادی فضاپیمای گالیله کاوشگری را به درون جو مشتری فرستاد، این کاوشگر توانست تا عمق ۱۵۰ کیلومتری آن نفوذ کرده و قبل از تبخیر شدن برای اولین بار از جو مشتری نمونه برداری کند.

در دسامبر سال ۱۹۹۵ میلادی فضاپیمای گالیله کاوشگری را به درون جو مشتری فرستاد، این کاوشگر توانست تا عمق ۱۵۰ کیلومتری آن نفوذ کرده و قبل از تبخیر شدن برای اولین بار از جو مشتری نمونه برداری کند.

به گزارش بیگ بنگ به نقل از ایسنا، این سیارات به عنوان سیارات گازی فاقد هر نوع خشکی بر روی سطح‌شان هستند و جوی بسیار سنگین و بی‌نهایت بادی دارند. فضاپیمای گالیله در سال ۱۹۹۵ کاوشگری را به درون جو مشتری انداخت و پس از یک ساعت هرگز خبری از آن نشد. در سال ۲۰۱۶، فضاپیمای جونو(Juno) متعلق به ناسا به دومین فضاپیمایی تبدیل می‌شود که پس از گالیله در مدار مشتری قرار می‌گیرد تا این موضوع را بررسی کند که آیا این سیاره دارای هسته صخره‌ای است یا خیر. زحل نیز توسط ماموریت‌هایی که از کنار آن عبور کرده‌اند و یک مدارگرد کنکاش شده و داده‌هایی که این فضاپیماها مخابره کردند زیاد دقیق نبود زیرا هنگام عبور آنها و رهگیری الگوهای آب‌وهوایی بدست آمده بود.

بنابراین دانشمندان ناسا در حال طراحی کاوشگرهای بادی موسوم به windbots هستند. در حال حاضر این سامانه‌ها فقط در سطح مفهومی هستند و ناسا دقیقا مطمئن نیست که آنها قرار است چه شکلی باشند و این که چگونه عمل خواهند کرد. با این حال این آژانس ایده‌هایی را در اختیار دارد. این ربات‌ها قرار است به گونه‌ای طراحی شوند که در جو غول‌های گازی شناور شوند و در این میان به بال یا بالن متکی نباشد.

طرحی هنری از کاوشگرهای بادی موسوم به windbots

طرحی هنری از کاوشگرهای بادی موسوم به windbots

به جای آن، این سامانه‌ها دارای بخش‌هایی خواهند بود که مانند قاصدک اوج خواهند گرفت. برای تولید نیروی مورد نیاز شناور ماندن و جمع‌آوری‌کردن داده‌های علمی، این ربات‌ها باید با تلاطم باد حرکت کرده و از آن برای نیرودهی‌کردن باتری‌های خود استفاده کنند. برنامه «مفاهیم پیشرفته و نوآورانه» ناسا با داشتن یک بودجه ۱۰۰ هزار دلاری، به دنبال بازبینی طراحی این ربات‌های بادی و آزمایش نمونه اولیه آنهاست.

سایت علمی بیگ بنگ/ منبع: NASA

(8 نفر , میانگین : 5٫00 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=32646
تحریریه‌ی بیگ بنگ

تحریریه‌ی بیگ بنگ

وب سایت بیگ بنگ یک سایت علمی، تحقیقاتی میباشد که توسط تعدادی از علاقمندان به علم و دانش اداره می شود. این سایت از اواخر سال 1391 تاکنون به فعالیت خود در این حوزه ادامه داده است.

شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.