بیگ بنگ: آژانس فضایی اروپا اعلام کرد که فرودگر بدون‌سرنشین فیلای که بر سطح دنباله دار چوریومف قرار دارد، پس از هفت ماه خواب زمستانی با کاوشگر مادر خود یعنی روزتا و همچنین تیم کنترل زمینی تماس برقرار کرده است.

کاوشگر فیلای از خواب زمستانی بیدار شد، تا ماموریتش را در دنباله دار پی بگیرد.
کاوشگر فیلای از خواب زمستانی بیدار شد، تا ماموریتش را در دنباله دار پی بگیرد.

به گزارش بیگ بنگ به نقل از ایسنا، مرکز عملیات فضایی اروپا در شهر دارمشتات آلمان، نخستین سیگنال‌های فیلای را روز شنبه (23 خرداد) دریافت کرد و این موضوع نشان می‌دهد، فرودگر گرم شده و باتری‌هایش را به اندازه کافی برای بازگشت به ماموریت خود، شارژ کرده است. دکتر استفان اولامک، مدیر پروژه فیلای از مرکز هوافضای آلمان، اعلام کرد که هم‌اکنون حال فیلای خوب است و دمای عملیایتی آن منفی 35 درجه است؛ این فرودگر همچنین 24 وات انرژی دارد و برای انجام عملیات آماده است.

آژانس فضایی اروپا اعلام کرد، این فرودگر که به اندازه ماشین لباسشویی است، با استفاده از کاوشگر روزتا حدود 85 ثانیه با تیم ماموریت تماس برقرار کرد. تحلیل‌های انجام‌ شده در مرکز هوافضای آلمان نشان می‌دهد فرودگر فیلای پیش از برقراری تماس فعال بوده است. فرودگر فیلای، نخستین شی ساخته دست‌بشر برای انجام فرودی نرم بر روی یک دنباله‌دار است.

41441777فیلای در تاریخ 21 آبان سال 1393، نزدیک یک دیواره‌ صخره‌ای موجود بر روی دنباله‌دار 67P/Churyumov-Gerasimenko فرود آمد که در آنجا نور کافی به پنل‌های خورشیدی آن نرسید. پس از 54 ساعت، باتری‌های این کاوشگر خاموش شدند و این فرودگر در تاریخ 24 آبان سال 1393 به خواب زمستانی فرو رفت. پس از تلاش ناموفق برای برقراری دوباره تماس در ماه مارس، روزتا همواره چشم‌ انتظار بیداری فیلائه بود. با بیداری این فرودگر، تیم ماموریت می‌تواند دانش جامعه بشری را درباره دنباله‌دارها بسط دهد.

سایت علمی بیگ بنگ / منابع بیشتر: space , nature

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.