کاوشگر هند، پرتره ای بی نظیر از مریخ گرفت!

1
1053

بیگ بنگ: مدارگرد “مانگالیان” که ۱۰ ماه پیش از زمین به سمت مریخ پرتاب شده بود، در چهارشنبه ۲۴ سپتامبر به مدار سیاره سرخ رسید. این کاوشگر در ۲۹ دسامبر عکسهایی جدید از مریخ گرفته که در آن طوفان شن بزرگ و فعال در نیمکره شمالی سیاره به وضوح مشخص است.

کاوشگر مانگالیان از دوربین رنگی خود برای گرفتن این تصویر در فاصله 74500 کیلومتری از سطح سیاره استفاده کرده است.
کاوشگر مانگالیان از دوربین رنگی خود برای گرفتن این تصویر در فاصله ۷۴۵۰۰ کیلومتری از سطح سیاره استفاده کرده است.

به گزارش بیگ بنگ، دوربین رنگی که روی بورد مدارگرد هندی نصب است، مدت زمان کوتاهی پس از تثبیت‌شدن در مدار بیضوی سیاره سرخ کار خود را شروع و تصاویری از این جرم کیهانی را مخابره کرد. همچنین این دوربین در آینده تصاویری از دو قمر سیاره سرخ ارسال خواهد کرد. در عکس بالا که از  فاصله ۷۴۵۰۰ کیلومتری از سطح سیاره سرخ گرفته شده، طوفان شن فعال در نیمکره شمالی مریخ و سطح یخی قطب جنوب سیاره به‌وضوح پیداست.

این عکس سومین و بهترین عکس مانگالیان از زمانی است که وارد مدار مریخ شده، میباشد. بطور کلی کاوشگر مانگالیان پنج دستگاه با خود به همراه دارد، اولین دستگاهی که چند ساعت بعد از ورود آن به مدار مریخ روشن شد یک دوربین بود. دیگر وسایل شامل دستگاه‌هایی حس‌گر برای اندازه‌گیری میزان مواد معدنی در سطح این سیاره و گاز متان است که یکی از نشانه‌های احتمال وجود حیات باستانی در مریخ است.

این عکس که در آن جو سیاره سرخ به وضوح مشخص است را مدارگرد هندی از ارتفاع 8449 کیلومتری پس از رسیدن به مدار سیاره گرفته است.
این عکس که در آن جو سیاره سرخ به وضوح مشخص است را مدارگرد هندی از ارتفاع ۸۴۴۹ کیلومتری پس از رسیدن به مدار سیاره گرفته است.

ماموریت مدارگرد مریخی هندوستان با هزینه‌ای برابر ۷۴ میلیون دلار، بسیار کم‌هزینه‌تر از ماموریت MAVEN ناسا بود که با بودجه‌ای ۶۷۱ میلیون دلاری انجام شد. ماموریت اصلی این مدارگرد، نقشه‌برداری از سطح سیاره و مطالعه روی اتمسفر مریخ است. تا پیش از این، تنها آمریکا،‌اروپا و روسیه توانسته‌بودند با موفقیت فضاپیمایی را به مریخ ارسال کنند. انتظار می‌رود این مأموریت شش الی ده ماه ادامه یابد.

 بیگ بنگ / منابع: universetoday , spaceارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

یک دیدگاه