کشف اقیانوس زیر سطحی در “گانیمد” قمر مشتری

بیگ بنگ: دانشمندان ناسا می گویند، بزرگترین قمر در منظومه شمسی زیر سطح یخی خود اقیانوسی نمکین دارد.

تصویری هنری از مشتری و قمر گانیمد که تصور می شود از یک اقیانوس زیر سطح و نمکین برخوردار میباشد.

تصویری هنری از مشتری و قمر گانیمد که تصور می شود از یک اقیانوس زیر سطح و نمکین برخوردار میباشد.

به گزارش بیگ بنگ، محققان از سال ۱۹۷۰ تردید داشتند که یکی از اقمار سیاره مشتری بنام گانیمد اقیانوس دارد، اما حالا دانشمندان اثبات کردند و در یک کنفرانس این موضوع را اعلام داشتند. گانیمد در سال ۱۶۱۰ توسط گالیله کشف شد و بزرگتر از ماه خودمان است حتی بزرگتر از کوچکترین سیاره یعنی عطارد میباشد. گانیمد میدان مغناطیسی دارد که حلقه روشنی از گازها برفراز قطبین آن ایجاد می کند.

گروهی از دانشمندان به رهبری جواچیم سور از دانشگاه کلن در آلمان با استفاده از تلسکوپ فضایی هابل ساعت ها این حلقه های داغ و گازهای فروزان را زیر نظر قرار دادند. آنها الگوهای حرکتی را کشف کردند که نشان می دهد اقیانوس بزرگ و عمیق، مایل ها زیر سطح یخی بر میدان مغناطیسی گانیمد تاثیر می گذارد. جواچیم سور می گوید: مشاهدات تازه بهترین مدرک برای ثبت موجودیت اقیانوس در قمر گانیمد ارائه می کند.

دانشمندان با استفاده از تصاویر تلسکوپ هابل حلقۀ روشنی از گازها را برفراز قطبین گانیمد مشاهده کردند که نشان می دهد دارای یک اقیانوس شور زیر سطحی میباشد.

دانشمندان با استفاده از تصاویر تلسکوپ هابل حلقۀ روشنی از گازها را برفراز قطبین گانیمد مشاهده کردند که نشان می دهد دارای یک اقیانوس شور زیر سطحی میباشد.

در منظومه شمسی ما اقماری مثل قمر سیاره مشتری “اروپا” و قمر سیاره زحل “انسیلادوس” اقیانوس های زیرسطحی دارند. هفته قبل نیز محققان شواهدی پیدا کردند که در قمر زحل انسلادوس آب گرم و مناسبی وجود دارد. این چنین دنیای عجیب و ناسازگار برای دانشمندان همیشه عجیب و دلچسپ بوده چون آب مایع یکی از عناصر کلیدی برای حیات پنداشته می شود.

هایدی هامل، نایب رییس اجرایی انجمن دانشگاه های ستاره شناسی گفت: هر مشاهده ای که می کنیم و هر ماموریتی که به فاصله های دور منظومه شمسی می فرستیم برای این است که یک قدم برای یافتن محیط قابل سکونت و غنی از آب نزدیک شویم. ما گانیمد را همچنان مطالعه می کنیم و محیط آن را برای شناخت بیشتر مورد تحقیق و بررسی قرار می دهیم. وی افزود: آژانس فضایی اروپا پروژه ای را در دست دارد که قصد دارند تا سال ۲۰۳۰ فضاپیمایی را به مدار مشتری ارسال کنند و سه قمر گانیمد، اروپا و کالیستو را مورد مطالعه و بررسی قرار دهند.

ترجمه: محمد همایون امیری/ سایت علمی بیگ بنگ

منبع: NPR

(12 نفر , میانگین : 4٫92 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=26089
محمد همایون امیری

محمد همایون امیری

محمد همایون امیری، لیسانس زبان و ادبیات انگلیسی و دانشجوی کارشناسی عمران، علاقمند به ستاره شناسی، فیزیک، ریاضیات و کیهان شناسی می باشد و بعنوان نویسنده و مترجم در وبسایت بیگ بنگ فعالیت می کند.

شما ممکن است این را هم بپسندید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.