کشف الگوی عجیب ریاضی در سیگنال‌های رادیویی بیگانه

1
191

بیگ بنگ: دانشمندان می‌گویند یازده انفجار رادیویی سریعی که به تازگی در فضا رصد شده‌،‌ از الگوی ریاضیاتی عجیبی برخوردار است، که عده‌ای آن را تلاش بیگانگان فضایی برای برقراری تماس با زمین نامیده‌اند.

به گزارش بیگ بنگ، به نقل از همشهری، محققان دانشگاه‌ هاوایی می‌گویند این انفجارها که اولین بار در سال ۲۰۰۱ ردیابی شده‌اند همگی از معیارهای پراکندگی برخوردار بودند که مضرب صحیح یک رقم است: ۱۸۷٫۵ ، اخترشناسانی که این انفجارها را ردیابی کرده‌اند تا پیش از این نمونه مشابهی ندیده‌ بودند و نمی‌ توانند آن را درک کنند.

هیچکس نمی‌داند عامل این انفجارهای امواج رادیویی یا FRBها چه بوده‌ است. دوام آنها تنها چند میلی‌ثانیه بوده‌است و تنها یکی از آنها به صورت مستقیم توسط تلسکوپ پارکز در استرالیا ثبت شده‌ است. میزان انرژی آزاد شده توسط این انفجارها در عرض چند میلی‌ثانیه برابر انرژی است که خورشید در طول یک ماه آزاد می‌کند. همچنین کوتاه بودن این انفجارها به این معنی است که منبع آنها کوچک است و در خوشبینانه‌ترین حالت، وسعتی برابر چندصد کیلومتر داشته‌اند.

محققان از معیارهای پراکندگی برای میزان بافت فضایی که انفجارها از میان آنها عبور کرده‌اند، استفاده کردند تا بتوانند فاصله‌ای که طی کرده‌اند را به دست بیاورند. برای مثال انفجارهایی با فرکانس‌های پایین‌تر مسافتهایی طولانی‌تر را پشت‌سر گذاشته‌اند اما انفجارهایی با فرکانس‌بالا از آنجایی که شفاف‌تر و واضح‌ترند، از نقطه‌ای نزدیک‌تر منشا گرفته‌اند. دانشمندان معتقدند احتمال تصادفی بودن اینکه معیار پراکندگی همه این انفجارها مضرب صحیح ۱۸۷٫۵ است را ۵۰ در ۱۰ هزار می‌ دانند. معیار پراکندگی همچنین نشان می‌دهد منبع انفجارها نسبتا به زمین نزدیک بوده‌اند، اما احتمال اینکه داخل کهکشان راه شیری باشند کم است.

tumblr_nm6supnyX71txjtjuo1_1280نظریه‌های متفاوتی درباره منشا این انفجارها مطرح شده‌است از جمله اینکه عده‌ای احتمال می‌دهند این انفجارها پیامی از سوی حیات فرازمینی باشد. با این همه این نظریه برای جامعه علمی چندان اعتباری ندارد و تنها زمانی به آن خواهند‌پرداخت که همگی دیگر گزینه‌ها رد شوند. میدان مغناطیسی قوی ستاره‌های نوترونی، یا انرژی آزاد شده ناشی از تلفیق دو ستاره نوترونی با یکدیگر دیگر نظریه‌های مطرحی هستند که بیشتر مورد توجه قرار دارند. دانشمندان حتی گزینه ماهواره‌های زمینی را از احتمال تلاش بیگانگان برای برقراری تماس با زمین جدی‌تر تلقی می‌کنند.

دلیل اختلاف نظر این است که پهنای باند سیگنال‌های رادیویی دریافت شده زیاد است و طیف گسترده‌ای از فرکانس‌های رادیویی را پوشش می‌دهد. از این رو ارسال چنین سیگنال‌هایی توسط تمدن‌های بیگانه نیازمند تولید انرژی کلانی است به اندازه‌ای که باید انرژی چند خورشید را ذخیره کنند تا بتوانند چنین امواجی را ارسال کنند، از این رو چنین ارتباطاتی برای هیچ تمدن بیگانه‌ای به صرفه نخواهد‌ بود. نتایج این پژوهش در arxiv.org منتشر شده است.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: foxnews

اطلاعات بیشتر: nationalgeographic , gizmodo


یک دیدگاه

  1. اخه چرا فکر بر این دارید که فرازمینی ها از ما پیشرفته تر ان شاید دلیل اینکه هیچ وقت نتونستیم با اوناارتباط برقرارکنیم اینه که ما ازهمه شون پیشرفته تر باشیم

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.