کشف بزرگترین خوشه ستاره ای جهان

بیگ بنگ: ستاره شناسان با استفاده از داده های تلسکوپ فضایی هابل و خیره شدن به قلب خوشه عظیم کهکشانی آبل ۱۶۸۹، توانستند بزرگ ترین جمعیت شناخته شده از خوشه های ستاره ای کروی را مشاهده کنند. بیش بینی می شود ۱۶۰،۰۰۰ خوشه ستاره ای کروی ، درون یک هسته پر ازدحام از کهکشانها موسوم به “آبل ۱۶۸۹” حضور داشته باشد.

p1336ay

تصویر چپ ، که توسط دوربین پیشرفته هابل گرفته شده ، خوشه کهکشان های آبل ۱۶۸۹ را نشان می دهد. که درون کادر مستطیلی منطقه مورد رصد تلسکوپ فضایی هابل که شامل مجموعه ای غنی از خوشه های ستاره ای است را نشان می دهد.

تصویر راست تک رنگ، در طول موج مرئی، منطقه ای از خوشه های کروی را  زرگ نمایی کرده است. نقاط ریز و درشت سفید رنگ، همه کهکشان ها و ستارگان را نشان می دهد. خوشه های  ستاره ای کروی، مجموعه های متراکمی از صدها هزار ستاره هستند ، این خوشه ها حاوی برخی از قدیمی ترین و نخستین ستاره های جهان میباشند. جمعیت این خوشه ها در آبل ۱۶۸۹ دو برابر بیشتر از هر جمعیت ستاره ای شناخته شده دیگر در تحقیقات خوشه های کروی پیشین است. این جمعیت همچنین دور دست ترین خوشه مطالعه شده در ۲٫۲۵ میلیارد سال نوری دور تر از ماست.

تقریبا شکل گیری ۹۵ درصد از خوشه های کروی در ۱ میلیارد یا ۲ میلیارد سال ابتدایی کائنات رخ داده است، جهان ما در ۱۳٫۸ میلیارد سال پیش بر اثر بیگ بنگ متولد شده است.

Read More : http://www.nasa.gov/content/goddard/hubble-uncovers-largest-known-population-of-star-clusters/index.html

(8 نفر , میانگین : 4٫88 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=4971

سمیر الله‌وردی

کارشناس عمران، علاقمند به نجوم، کیهان شناسی، فیزیک و تکنولوژی های جدید می باشد و بعنوان نویسنده علمی- نجومی در وب سایت بیگ بنگ فعالیت می کند.

شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.