بیگ بنگ: ستاره شناسان امریکایی-مجارستانی به رهبری پروفسور «لوجوز بالز» از رصدخانه کُنکُلی در بوداپست، آن چه را که بزرگترین ساختار کیهان قابل‌ مشاهده یعنی حلقه‌ای متشکل از 9 انفجار پرتو گاما و کهکشان‌هاست، کشف کرده‌اند.

نقاط آبی پراکندگی پرتوهای گاما را نشان می دهد، تقریباً در مرکز تصویر می‌توانید حلقه‌ی کشف‌ شده شامل ۹ انفجار پرتوهای گاما را مشاهده کنید.
نقاط آبی پراکندگی پرتوهای گاما را نشان می دهد، تقریباً در مرکز تصویر می‌توانید حلقه‌ی کشف‌ شده شامل ۹ انفجار پرتوهای گاما را مشاهده کنید.

به گزارش بیگ بنگ به نقل از ایسنا، انفجارات پرتوی گاما (GRBs) درخشان‌ترین رخدادها در جهان هستند و ظرف معدود ثانیه‌هایی همان میزان انرژی را آزاد می‌کنند که خورشید ظرف 10 میلیارد سال عمرش آزاد می‌کند. از آن جایی که ستارگان در مناطق دارای ماده بیشتر شکل می‌گیرند، انفجارهای پرتو گاما می‌توانند به دانشمندان یک برآورد تقریبی از میزان ماده موجود در هر منطقه خاص را ارائه کنند. این انفجارها، پدیده‌های نسبتا نادری هستند، اما مطالعه رفتار آنها تحت شرایط خاص محققان را قادر به ادامه آزمودن قوانین فیزیک می‌کند.

انفجارهای پرتو گامایی که حلقه کیهانی تازه‌کشف‌شده را تشکیل می‌دهند، با استفاده از رصدخانه‌های زمین محور و فضامحور مختلف مشاهده شدند. این انفجارها در فواصل مشابهی از زمین یعنی حدود هفت میلیارد سال نوری واقع شده‌اند؛ این بدین معناست که وسعت این حلقه کیهانی بیش از پنج میلیارد سال نوری است. بسیاری از مدل‌های کنونی نشان می‌دهند ساختار کیهان در بزر‌گ‌ترین مقیاس‌ها منسجم است و این قاعده کیهانی توسط مشاهدات جهان آغازین و ویژگی تابش پس‌زمینه کیهانی که توسط ماهواره‌های WMAP و Planck مشاهده شده‌اند، تایید شده‌اند.

با این حال، نتایج اخیر دیگر و دستاورد جدید نظریات پیشین که وسعت نظری 1.2 میلیارد سال نوری را برای بزرگ‌ترین سازه‌های جهان اعلام کرده‌اند، به چالش می‌کشد. وسعت حلقه تازه‌شناسایی‌شده تقریبا پنج برابر این رقم است. دانشمندان به دنبال یافتن جزئیات بیشتری در مورد این حلقه و بررسی این موضوع هستند که آیا فرآیندهای شناخته‌ شده در شکل‌گیری کهکشانی منجر به خلق این حلقه‌ شده‌اند یا خیر. تیم علمی همچنین به دنبال این موضوع است که آیا منجمان باید نظریه‌هایشان را در مورد تکامل کیهان بازبینی کنند یا خیر. جزئیات این مطالعه در مجله Monthly Notices of the Royal Astronomical Society ارائه شد.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: sciencedaily

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

4 دیدگاه

  1. در جواب دوست عزیزمون: اون طوری که من قبلا خونده بودم کیهان در مقیاس بزرگ یعنی چند میلیارد سال نوری تقریبا یکنواخته ،بهتره بگم توزیع ماده در این مقیاس های بزرگ به صورت یکنواخته. اما اگه به تصویر ارائه شده در بالای این صفحه نگاه کنید متوجه میشید که یک نا هماهنگی به شکل یک حلقه این یکنواخت بودن رو به هم زده و نشون میده که توزیع ماده در اون حلقه بیشتر از جاهای دیگه س و با توجه به این که اندازه این حلقه 5 میلیارد سال نوری برآورد شده این یعنی بزرگ ترین نا همگنی در توزیع مقدار ماده در جهان. البته من اینطوری فک می کنم و حتما نویسنده های سایت توضیح بهتری برای سوال شما دارن.

  2. باسلام
    من نفهمیدم این انفجارها چه رابطه ای باهم دارن که بزرگ ترین ساختار کیهان شدند؟!
    شایدبرحسب تصادف بوده که همزمان منفجرشدند!
    چه دلیلی برای مرتبط بودنشون هست؟!