کشف بقایایی از نخستین ستارگان کیهان

0
119

بیگ بنگ: ابری از گاز‌های باستانی در فاصله چندین میلیارد سال نوری از زمین حاوی ردپای اولین ستاره‌هایی است که در جهان هستی ایجاد شده‌اند. این ابر گازی که توسط دانشمندان آمریکایی و استرالیایی کشف شده‌، دارای درصد بسیار پایین (کمتر از یک‌هزارم از مقداری که در خورشید دیده می‌شود) از عناصر سنگین از قبیل کربن، اکسیژن و آهن است. این ابر با استفاده از تلسکوپ VLT در شرایطی کشف شده‌است که به ۱٫۸ میلیارد سال پس از بیگ بنگ تعلق دارد.

1452277058770به گفته نیل کریگتون اخترشناس دانشگاه سوینبرن عناصر سنگین در حین بیگ بنگ ایجاد نشدند، بعد‌ها ستاره‌ها آنها را به وجود آوردند. اولین ستاره‌ها از گازهایی کاملا بکر به وجود آمدند و اخترشناسان براین باورند ستاره‌های اولیه کاملا متفاوت از ستاره‌های امروزی ایجاد شده‌اند. بلافاصله پس از شکل‌گیری،‌این ستاره‌های اولیه که به ستاره‌های جمعیت سوم شهرت دارند، در قالب ابرنواخترهایی قدرتمند منفجر شدند و عناصر سنگین خود را در میان ابرهای گازی بکر پراکنده ساختند.

در نتیجه این ابرها ترکیبات شیمیایی تولد و مرگ اولین ستاره‌های جهان را در خود حفظ کردند و به دانشمندان اجازه دادند این نشانه‌ها را مانند کاراگاهان پلیس یافته و بررسی کنند. ابرهای گازی که پیش از این توسط اخترشناسان کشف شده‌اند از سطح غنای بالاتری از عناصر سنگین برخوردار هستند از این رو این احتمال وجود دارد که این ابرها به واسطه انفجار ستاره‌های نسل جدید‌تر آلوده شده‌ باشند و ردپای ستاره‌های اولیه در آنها از بین رفته‌باشد. این اولین‌ ابری است که در آن مقادیر محدودی از عناصر سنگین مشاهده شده‌است که توسط ستاره‌های اولیه ایجاد شده‌اند.

قدم بعدی یافتن نمونه‌های مشابه است تا دانشمندان بتوانند به محاسبه نسبت چندین نوع عنصر متفاوت بپردازند. به گفته محققان،‌ در این ابر می‌توان نسبت دو عنصر، کربن و سیلیس را محاسبه کرد. اما مقدار این نسبت‌ها لزوما به این معنی نیست که ابر به واسطه انفجار ستاره‌های اولیه غنی شده‌ است و ممکن است بعد‌ها توسط ستاره‌هایی دیگر به عناصر سنگین آغشته شده باشد. با یافتن ابرهای جدید می‌توان عناصر بیشتری را ردیابی کرد و با آزمودن الگوی منحصربه‌فرد فراوانی که از غنی‌سازی توسط ستاره‌های اولیه انتظار می‌رود، به شناسایی ردپای این ستاره‌ها پرداخت. جزئیات بیشتر این پژوهش در Royal Astronomical Society منتشر شده است.

سایت علمی بیگ بنگ / منابع: foxnews.com , sciencedaily.com


دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.