بیگ بنگ: ستاره شناسان با استفاده از آرایه بزرگ میلیمتری/زیرمیلیمتری تلسکوپ آلما(ALMA) در شیلی توانسته اند گاز الکل متانول(methyl alcohol) را در قرص پیش سیاره ای یک ستارۀ جوان بنام TW Hydrae که شبیه خورشید ما می باشد را کشف کنند.

تصوری هنری از دیسک پیش سیاره ای، در اطراف ستاره TW-Hydrae را می بینید که دانشمندان مولکول آلی الکل متانول را در آن یافتند.
تصوری هنری از دیسک پیش سیاره ای، در اطراف ستاره TW Hydrae را می بینید که دانشمندان مولکول آلی الکل متانول را در آن یافتند.

به گزارش بیگ بنگ، ستاره TW Hydare یک کوتوله نارنجی است که در صورت فلکی هیدرا با فاصله تقریبا 124 سال نوری از زمین قرار دارد. این ستاره با دارا بودن تقریبا 55% از جرم خورشید، بسیار جوان و دارای عمر ِ 8 میلیون ساله می باشد. قرص پیش سیاره ای در اطراف این ستاره، نزدیکترین نمونه شناخته شده مشابه زمین می باشد. همین طور جهت مطالعه قرص های پیش سياره ای یک هدف ایده آل برای ستاره شناسان می باشد.

یک تیم از دانشمندان به سرپرستی ستاره شناس “کاترین والش” از دانشگاه لیدین هلند با استفاده از تلسکوپ آلما اقدام به بررسی موارد تشکیل دهنده در ستاره TW Hydrae نمودند. برای اولین بار مشاهدات انجام شده نشانه هایی از وجود گاز متانول(CH3OH) را در این قرص پیش سیاره ای نشان داده اند. دکتر والش می گوید: کشف متانول در این قرص پیش سیاره ای نشان دهنده قابلیت منحصر بفرد تلسکوپ آلما در جستجو و تحقیق برای پیدا کردن منابع يخ تركيبات آلي در این نوع قرص های پیش سیاره ای و موارد مشابه می باشد و برای اولین بار به ما اجازه می دهد تا در زمان به عقب برگردیم و به مبدا پيدايش پیچیدگی شیمیایی در جو یک سیاره که در اطراف یک ستاره جوان شبیه خورشید می باشد، نگاه کنیم.

شکل گیری سیارات در قرص ستاره ای TW Hydrae

به گفته دانشمندان متانول یکی از بزرگترین مولکول های پبچیده آلی می باشد که تاکنون در این قرص پیش سیاره ای کشف شده است. شناسایی متانول در اجرام پیش سیاره ای گام مهمی می باشد برای تشخیص اینکه چطور مولکول های آلی در سیارات تازه متولد شده وارد شده اند. از سوي ديگر این مولکول آلی خودش یک قطعه مورد نیاز برای ساخت مولکول های پیچیده پیش از پیدایش حیات، مانند ترکیبات اسید آمینو می باشد. تصویر بسیار خوب آرایۀ تلسکوپی آلما به تیم دانشمندان اجازه داده تا موقعیت گازهای متانول را در میان این ستاره مشخص نمایند.

آنها یک الگوی حلقه مانند همراه با تابش قابل توجهی را در نزدیک ستاره مرکزی کشف کرده اند. محققان توضیح دادند که یک حلقه از متانول بین 30 الی 100 واحد نجومی الگویی از داده های متانول را مشاهده کردند. ساختار شناخته شده این فرضیه را تقویت می کند که توده یخ قرص در ابتدا با ذرات بزرگتر غبار حفظ شده و در 50 واحد نجومی داخلی که از گاز جدا شده است اقامت داشته و بصورت شعاعی به سمت داخل ستاره رانده می شود.

دکتر رایان لومیس از مولفان این مقاله گفت: متانول به شکل گاز در قرص پیش سیاره ای یک نشانه آشکار از فرآیندهای شیمیایی مواد آلی در مرحله اولیه شکل گیری ستاره و سیاره می باشد. نتایج این تحقیق تاثیراتی در فهم ما از اینکه چطور مواد آلی در سیستم های سیاره ای نوپا انباشته می شوند، خواهد داشت. جزئیات بیشتر این پژوهش در Astrophysical Journal Letters منتشر شده است.

مترجم: مجتبی عطایی/سایت علمی بیگ بنگ

منبع : sci-news.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.