کشف تنهاترین ابرنواخترهای کیهان

بیگ بنگ: محققان دانشگاه کالیفرنیا در برکلی با استفاده از تلسکوپ هابل ناسا موفق به کشف سه ابرنواختر شده‌اند که در فضای تهی و تاریک بین‌کهکشانی و بسیار دورتر از ستارگان و کهکشان‌های دیگر منفجر شده‌اند.

تصویری هنری از انفجار ابرنواختر نوع la که در فضای بین کهکشانی باقی مانده‌ است.

تصویری هنری از انفجار ابرنواختر نوع la که در فضای بین کهکشانی باقی مانده‌ است.

به گزارش بیگ بنگ به نقل از ایسنا، هر کدام از این ابرنواخترها در فاصله یک میلیارد سال نوری از زمین قرار داشته و فاصله آن‌ها با هر ستاره دیگر، صدها سال نوری است. همچنین یک ابرنواختر چهارم نیز شناسایی شده که بنظر می‌رسد نخستین نمونه مشاهده شده در یک خوشه کروی باشد. خوشه‌های کروی بسیار کوچک و متراکم بوده و از هزاران ستاره تشکیل شده‌اند.

تصاویر هابل نشان داد که هرکدام از این ستارگان به شکل یک ابرنواختر نوع la منفجر شده و در فضای بین کهکشانی باقی مانده‌اند. این نوع ابرنواخترها زمانی رخ می‌دهند که یک ستاره کوتوله سفید، مواد اضافی بیش از اندازه‌ای را بلعیده و به دلیل جرم کوچکش منفجر می‌شود. بیشتر ابرنواخترها درون کهکشان‌های حاوی صدها میلیارد ستاره یافت می‌شوند و نرخ رویداد آن‌ها هر یک قرن یکبار است. این ابرنواخترهای تنها بسیار نادرتر محسوب می‌شوند، زیرا در فضای بین کهکشانی قرار داشته و تنها به شکل انفجاری قابل مشاهده هستند.

بررسی این ابرنواخترها می‌تواند به دانشمندان در تخمین تعداد ستارگانی که بطور آزادانه در فضا حرکت کرده و به هیچ کهکشانی تعلق ندارند، کمک کند. نزدیکترین همسایگان به این ستاره‌ها در فاصله ۱۰۰ سال نوری قرار دارند که بیش از ۷۰ برابر فاصله خورشید به همسایه‌اش پروکسیما قنطورس است. چگالی ستارگان میان خوشه‌ای مانند این‌ها حدود یک میلیونیوم زمین است. ستاره منفجر شده چهارم در منطقه‌ای قرمز رنگ و گرد شناسایی شده که می‌تواند یک کهکشان کوچک یا خوشه کروی باشد. اگر این محیط، یک خوشه کروی باشد، این نخستین ابرنواختری خواهد بود که در یک خوشه متراکم کوچک با کمتر از یک میلیون ستاره شناسایی شده است. جزئیات بیشتر این پژوهش در Astrophysical Journal منتشر شده است.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: sciencedaily

(12 نفر , میانگین : 4٫92 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=30221
تحریریه‌ی بیگ بنگ

تحریریه‌ی بیگ بنگ

وب سایت بیگ بنگ یک سایت علمی، تحقیقاتی میباشد که توسط تعدادی از علاقمندان به علم و دانش اداره می شود. این سایت از اواخر سال 1391 تاکنون به فعالیت خود در این حوزه ادامه داده است.

شما ممکن است این را هم بپسندید

۲ پاسخ‌ها

  1. Reza گفت:

    این نوع ابرنواخترها زمانی رخ می‌دهند که یک ستاره کوتوله سفید، مواد اضافی بیش از اندازه‌ای را بلعیده و به دلیل جرم !!!!! منفجر می‌شود.
    فکر کنم منظور جرم زیاد یا چگالی زیاد بوده.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.