کشف دو یخ فشان در سطح پلوتو

0
490

بیگ بنگ: تصاویری که فضاپیمای افق‌های نو از سطح پلوتو به زمین ارسال کرده از وجود دو یخ فشان منجمد روی سطح این کوتوله خبر می‌دهند که چندین کیلومتر ارتفاع دارند.

تصویری از کوه رایت در جنوب فلات اسپوتنیک
تصویری از کوه رایت در جنوب فلات اسپوتنیک

براساس گزارش BBC، این دو کوه در منطقه‌ای به پهنای ده‌ها کیلومتر گسترده شده‌اند و بر قله هریک از آنها فرو رفتگی به چشم می‌خورد. برخلاف کوه های آتشفشانی زمین که از درون آن سنگ‌های مذاب خارج می‌شود، یخ فشان های پلوتو، موادی منجمد متشکل از آب،‌ نیتروژن، آمونیاک یا متان را به بیرون پرتاب می‌کنند. احتمال وجود این دو یخ فشان یا آتشفشان یخی در چهل و هفتمین نشست سالانه شاخه علوم سیاره‌ای اتحادیه نجوم آمریکا مطرح شد، نشستی که در آن اعضای ماموریت افق‌های نو به ارائه ۵۰ گزارش تحقیقاتی از پروازهای نزدیک‌گذر این فضاپیما از کنار پلوتو پرداختند.

تایید یا عدم تایید وجود این یخ فشان ها به مطالعات بیشتری نیاز خواهد داشت. آنچه می‌تواند در تعیین این موضوع اثرگذار باشد، اطلاعاتی درباره ترکیبات موادی است که این منطقه را تشکیل داده‌اند. به گفته دانشمندان درصورتی که بتوان این ترکیبات این منطقه را تشخیص داد می‌توان به واسطه مدل‌سازی‌ها به مطالعه رفتار آنها پرداخت.

تصویری هنری از پلوتو قمرش شارون
تصویری هنری از پلوتو قمرش شارون

این اطلاعات را می‌توان در آینده‌ای نه چندان دور به دست آورد زیرا افق‌های نو هنوز تمامی اطلاعات پرواز نزدیک‌گذر ماه جولایش را به زمین ارسال نکرده‌ است و تاکنون تنها نزدیک به ۲۰ درصد از این اطلاعات به دست محققان رسیده‌ است. با این همه اگر بتوان وجود آتشفشان‌های انجمادی را به اثبات رساند،‌ کشف بزرگی به وقوع خواهد پیوست. اگرچه وقوع این رویداد در چندین جرم کیهانی فراخورشیدی امری بدیهی به شمار می‌رود، تاکنون هیچ مورد قابل قبولی از این پدیده مشاهده نشده‌ یا دست کم پدیده‌ای با ساختار کوه مانند مشاهده نشده‌ است.

دو کاندیدی که بر سطح پلوتو کشف شده‌اند در جنوب فلات اسپوتنیک در خط استوای پلوتو واقع شده‌اند و به صورت غیر رسمی کوه‌های رایت و پیکارد نامیده می‌شوند. ساختار آنها روی زمین یا مریخ یادآور آتشفشان‌های سپری هستند، سازه‌های مرتفع و وسیعی که در نتیجه فوران‌های مداوم از جریانات ماگمایی با غلظت کم ایجاد شده‌اند.

تصویری از کوه‌های رایت(تصویر راست) و پیکارد در جنوب فلات اسپوتنیک واقع در خط استوای پلوتو
تصویری از کوه‌های رایت(تصویر راست) و پیکارد در جنوب فلات اسپوتنیک واقع در خط استوای پلوتو

این دو آتشفشان یخی احتمالی علاوه بر دهانه‌هایی فرضی، بافتی تپه مانند را در کناره‌هایشان دارند که می‌تواند ردپای جریان گدازه‌های باستانی باشد. هنوز هیچ اطلاعاتی از آخرین باری که آنها فعال بوده‌اند در دست نیست. پلوتو جرمی است که حرارت خود را در طول تاریخ سامانه خورشیدی از دست داده‌ و این به آن معنی است که برای ذوب کردن و جاری ساختن مخلوطی از مواد منجمد که سطح سیاره را بپوشاند به حرارت زیادی نیاز نداشته‌است.

اکنون ۱۲۰ روز از پرواز نزدیک‌گذر افق‌های نو از کنار پلوتو می‌گذرد. در آن زمان این فضاپیما در فاصله پنج میلیارد کیلومتری از زمین قرار داشت اما اکنون در مسیر هدف بعدی خود، جرم یخی کوچکی به نام MU69 2014 قرار داشته و تا سه سال دیگر به ان خواهد رسید؛ درحالی که ارسال اطلاعات این فضاپیما با سرعتی پایی همچنان به زمین ادامه خواهد داشت.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: BBC


ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.