دانشمندان موسسه فناوری ماساچوست از کشف غیرقابل باور سیاره ای خارج از منظومه شمسی خبر دادند: یک گوی آتشین از گدازه که طی هشت ساعت و نیم، یک دور حول ستاره اش می چرخد.

130819121930-large

به گزارش مهر، این سیاره کوتاه ترین دوره های گردش به دور ستاره خود را دارد. زمین یک سال طول می کشد تا ستاره خود – خورشید- را یک بار دور بزند. این کشف جدید توسط گروهی از دانشمندان MIT ،Caltech، دانشگاه هاوایی، مرکز ستاره شناسی هاروارد – اسمیت سونیان و دانشگاه کپنهاگ صورت گرفته است.

این سیاره کوچک آتشین که Kepler 78b نام گذاری شده است 700 سال نوری از ما فاصله دارد و اندازه آن به اندازه زمین خاکی ماست. این سیاره بسیار به خورشید خود نزدیک است و دانشمندان تخمین می زنند که دمای سطح این سیاره سه هزار درجه کلوین – بیش از 5000 درجه فارنهایت – باشد. اندازه‌گیریهای این سیاره نشان داده که حدود 40 برابر به ستاره خود نسبت به سیاره ناهید در مدار خورشید نزدیک است. این سیاره برای حفظ مدار بسیار نزدیک خود با ستاره میزبان به چگال بسیار زیادی نیاز داشته و احتمالا کلا از آهن ساخته شده است.

در چنین محیط سوزانی، بالاترین لایه این سیاره احتمالا کاملا مذاب است و اقیانوس عظیم و روانی از گدازه را ایجاد می کند. دانشمندان موفق شدند نوری که توسط این سیاره متساطع می شود را شناسایی کنند – نخستین باری که محققان توانستند چنین کاری را برای سیاره ای به کوچکی Kepler 78b انجام دهند. محققان می گویند نور این سیاره احتمالا ترکیبی از پرتویی از سطح گرم شده آن و نور منعکس شده توسط مواد سطحی آن مانند گدازه و بخارات جوی است. کشف Kepler 78b در نشریه The Astrophysical Journal منتشر شده است.

Read More : http://www.sciencedaily.com/releases/2013/08/130819121930.htm

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

8 دیدگاه

 1. هدف دانشمندان بزرگتراز ان است که فقط به دنبال کشف کره ای باشند که شبیه زمین باشد .
  1- چگونگی به وجود امدن ستارگان و رابطه انها با بیگ بنگ.
  2- شناسایی اجرام ناشناس و اجزای تشکیل دهنده ان.
  3- قانع نبودن به اینکه زمین تنها مکانی درمیان میلیارها کهکشان و ستاره و اقمار ان برای زیستن .

  4- قاعدتا شناسایی فواصل ستارگان با اقمار خودشان بادرنظر گرفتن اندازه کره زمین و فاصله ضروری ان با خورشید خودمان که منجر به حیاط در کره خاکی شده.
  5- نهایتا به ثبوت رساندن این که زمین نمیتواند تنها سیاره در میان میلاردها میلیارد ستاره و اقمار انها که در فاصله میلیونها سال نوری از منظومه ما قرار دارند بوده باشد که دران موجودات زنده وجود داشته و انهم با این ادعا که اشرف مخلوقات است و کل کاینات و کهکشانها فقط وفقط به خاطر وجود ایشان میباشد و بس … لطفا عکسی را که کاسنی از فاصله میلیونها کیلومتر از کره زمین گرفته و برای ما فرستاده مشاهده بفرمایید و انوقت….

   1. خیلی بعید میباشد، جهان از میلیاردها میلیارد کهکشان تشکیل شده است، در هر کهکشان بیش از میلیاردها منظومه خورشیدی و در این منظومه ها میلیاردها میلیارد، میلیارد سیاره است که به دور این ستاره ها در حال چرخش میباشند، در ضمن در خبری جدید که در بیگ بنگ هم منتشر کردیم، میلیاردها سیاره در همین کهکشان راه شیری وجود دارد که بدون نیاز به خورشیدشان و بدون ستاره مادر معلق در فضا میباشند و رسما به بیرون از منظومه های سابق شان پرتاب شده اند.
    من معتقدم فقط وجود این همه سیاره اثباتی در وجود حیات و وجود موجوداتی دیگر در کائنات میباشد. در ضمن چه لزومی دارد که ما تنها شرایط موجود شکل گیری حیات در زمین را با دیگر نقاط کیهان مقایسه کنیم. شاید در مکان های مختلفی در کیهان، شکل گیری حیات به نحو دیگری باشد.

    1. به هر حال نمی توان با اطمینان گفت موجوداتی غیر از ما وجود دارند.همانطوریکه نمیتونیم با اطمینان بگیم که تنها هستیم.هنوز هیچ حیاتی غیر از ما اثبات و کشف نشده.

    2. سمیر عزیز:منظور منم حیات به نوعهای مختلف میباشد نه همان مدلی که در کره خاکی ما میباشد و بنده هم ناقض این هستم که درمیان میلیاردها ستاره و سیاره ما تنهای تنها باشیم پس اسباب و وسایل ارتباطی ما هنوز به ان حد نرسیده که ادعا بکنیم غیر از زمین موجودی در کل عالم وجود ندارد

 2. هدف دانشمندان بزرگتراز ان است که فقط به دنبال کشف کره ای باشند که شبیه زمین باشد .
  1- چگونگی به وجود امدن ستارگان و رابطه انها با بیگ بنگ.
  2- شناسایی اجرام ناشناس و اجزای تشکیل دهنده ان.
  3- قانع نبودن به اینکه زمین تنها مکانی درمیان میلیارها کهکشان و ستاره و اقمار ان برای زیستن باشد.
  4- قاعداتا شناسایی فواصل ستارگان با اقمار خودشان بادرنظر گرفتن اندازه کره زمین و فاصله ضروری ان با خورشید خودمان که منجر به حیاط در کره خاکی شده.
  5- نهایتا به ثبوت رساندن این فرضیه غیر عقلانی که ما در این جهان

 3. یک سوال: ما به دنبال سیاره ای مشابه زمین و حداقل مناسب برای سکونت و حیات میگردیم .ما که شرایط این سیاره ای که در بالا ذکر شد رو میدونیم پس آیا لازمه وقت و انرژی خود را صرف بررسی اونها کنیم؟آیا این کار برای محققین و دانشمندان وقت تلف کردن نیست؟