کشف شواهدی از وجود آب مایع در مریخ

0
304

بیگ بنگ: دانشمندان ناسا با استفاده از داده‌های مریخ‌نورد کنجکاوی، به شواهدی دست پیدا کرده‌اند که نشان می‌دهد، آب به شکل مایع در حال حاضر در مقادیر بسیار کم بر سطح مریخ وجود دارد.

مریخ نورد کنجکاوی در سیاره ی سرخ شواهدی از آب مایع کشف کرد.
مریخ نورد کنجکاوی در سیاره ی سرخ شواهدی از آب مایع کشف کرد.

به گزارش بیگ بنگ، همین چند وقت پیش بود که دانشمندان ناسا از وجود مولکول پشتیبان حیات در مریخ و همچنین وجود دریاچه هایی از آب در مریخ باستانی خبر داده بودند. اکنون محققان با استفاده از داده‌های مریخ‌نورد کنجکاوی شواهدی بدست آورده‌اند که نشان می‌دهد، زمانیکه دمای هوا در شب‌های سرد زمستانی مریخ کاهش پیدا می‌کند، مقادیر ناچیزی از آب در جو توسط لایه‌های بالایی خاک این سیاره جذب می‌شود.

محققان دلیل اثبات این ادعای خود را وجود ترکیب شیمیایی “پر کلرات” جامد در مریخ می دانند. این ترکیب که از گروه نمک ها محسوب می شود، دمای یخ زدن آب را پایین آورده و باعث می شود تا آب یخ نزند و به شکل آب شور موجود باشد. به گفته دانشمندان زمانی که شب فرا می رسد مقداری از آب موجود در اتمسفر بخار می شود، اما پر کلرات بسیار جاذب است و به شکل گیری آب شور که نقطه انجماد پایین تری دارد کمک می کند.

مریخ نورد کنجکاوی در حال صعود به کوه شارپ است، تا به شواهد بیشتری از این سیاره دست یابد.
مریخ نورد کنجکاوی در حال صعود به کوه شارپ است، تا به شواهد بیشتری از این سیاره دست یابد.

خاویر مارتین تورس از دانشگاه فنی لولئا سوئد و نویسنده ارشد این تحقیق گفت: برای نخستین‌بار به شواهدی دست پیدا کردیم که نشان می‌دهد، شرایط برای تشکیل آب به شکل مایع بر سطح مریخ وجود دارد؛ اما این مقادیر بسیار ناچیز بوده و برای پشتیبانی از حیات میکروبی کفایت نمی‌کنند. محققان از مدت ها پیش وجود آب به شکل یخ را در سیاره سرخ را تایید کرده بودند، همچنین این کاوشگر چندی پیش در اطراف دهانه گیل، به شواهدی در خصوص جریان داشتن یک دریاچه عظیم در این منطقه در چند میلیارد سال قبل دست پیدا کرده بود. نتایج این تحقیق در مجله Nature Geoscience منتشر شد.

سایت علمی بیگ بنگ / منابع: NASA , newscientist

 ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.