کشف طولانی ترین کُسوف ِ ستاره ای

بیگ بنگ: به گفته اخترشناسان دانشگاه هاروارد، خورشید‌گرفتگی‌هایی که از روی زمین امکان دیدن آنها وجود دارد، در مقابل خورشید‌گرفتگی که به تازگی کشف شده ناچیزند.

تصویری هنری از سیستم دو ستاره ای TYC-2505-672-1

تصویری هنری از سیستم دو ستاره ای TYC-2505-672-1

براساس گزارش ساینس الرت به نقل از همشهری، این خورشید‌گرفتگی یا کُسوف که هر ۶۹ سال یکبار در سیستم دو ستاره‌ای TYC 2505-672-1 رخ می‌دهد ۳٫۵ سال زمینی ادامه دارد. اخترشناسان هاروارد در حین مطالعه روی بیش از ۱۰ هزار تصویری که توسط رصد‌خانه AAVSO و برنامه DASCH ثبت شده‌اند،‌ موفق به ردیابی این کسوف ۳٫۵ ساله شدند.

اخترشناسان با بررسی داده‌های جدید‌ترین خورشید‌گرفتگی‌های رخ داده در این سیستم توانستند مدت این رویداد را محاسبه کنند. فاصله زیاد میان دو ستاره که تقریبا برابر فاصله میان خورشید تا اورانوس است، عامل طولانی بودن فاصله میان هر خورشید‌گرفتگی به شمار می‌رود. این سیستم ستاره‌ای درحدود ۱۰ هزار سال نوری تا زمین فاصله دارد.

دوره ۳٫۵ ساله خورشید‌گرفتگی‌ رکورد سابق طولانی‌‌ترین خورشید‌گرفتگی جهان که به سیستم اپسیلون اوریگا در فاصله ۲۲۰۰ سال نوری از زمین تعلق داشت را شکست، ستاره‌ای که هر ۲۷ سال یکبار خورشید‌گرفتگی‌های ۶۴۰ تا ۷۳۰ روزه را تجربه می‌کند. از آنجایی که ستاره اپسیلون اوریگا نزدیک‌تر و درخشان‌تر است،‌ مطالعه روی آن برای محققان آسان‌تر است. سیستم دوتایی TYC 2505-672-1 شامل دو ستاره سرخ غول‌پیکر است که سال‌های پایانی عمر خود را سپری می‌کنند،‌ یکی از آنها را صفحه‌ای غول‌پیکر از مواد کیهانی محاصره کرده‌است. به گفته اخترشناسان یکی از این ستاره‌ها دو هزار درجه سانتیگراد داغ‌تر از خورشید است. جزئیات بیشتر این پژوهش در نشریه ی Astronomical منتشر شده است.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: sciencealert.com

(15 نفر , میانگین : 4٫73 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=45169
تحریریه‌ی بیگ بنگ

تحریریه‌ی بیگ بنگ

وب سایت بیگ بنگ یک سایت علمی، تحقیقاتی میباشد که توسط تعدادی از علاقمندان به علم و دانش اداره می شود. این سایت از اواخر سال 1391 تاکنون به فعالیت خود در این حوزه ادامه داده است.

شما ممکن است این را هم بپسندید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.