بیگ بنگ: مشاهدات تلسکوپ “جیمز وب” نشان می‌دهد کهکشان GLASS-z1 حدود ۳۰۰ میلیون سال پس از بیگ بنگ شکل گرفته است. نور این کهکشان ۱۳.۵ میلیارد سال در سفر بوده تا به زمین برسد.

SPACE

به گزارش بیگ بنگ، با توجه به انبساط کیهان این کهکشان اگر وجود داشته باشد، هم اکنون بیش از ۳۳ میلیارد سال نوری با زمین فاصله دارد. این کهکشان دارای جرمی معادل یک میلیارد خورشید است و وسعتی حدود دو هزار سال نوری دارد، به این فکر کنید که کهکشان ما هم اکنون ۱۲۰ هزار سال نوری گستردگی دارد و میزبان ۲۰۰ تا ۴۰۰ میلیارد ستاره است. به گفته محققان ستارگان در این کهکشان حتی زودتر از آنچه دانشمندان فکر می‌کردند شکل گرفته‌اند.

رکورد پیشین متعلق به کهکشانی بود که ۴۰۰ میلیون سال پس از بیگ بنگ شکل گرفته بود. این کهکشان که توسط تلسکوپ فضایی هابل کشف شده بود، «GN-z11» نام دارد. بدین ترتیب می‌توان گفت جیمز وب با این کشف، صد میلیون سال رکورد هابل را بهبود بخشید و در زمان به عقب رفت تا شگفتی‌های بیشتری برای بشر بیافریند.

sc oldest galaxy comp copy

مشاهده برخی از اولین کهکشان‌هایی که پس از بیگ بنگ در ۱۳.۸ میلیارد سال قبل شکل گرفته‌اند یکی از اهداف مهم این تلسکوپ فضایی است و دانشمندان بر این باورند که “وب” حتی قادر به رصد خوشه‌های ستاره‌ای قدیمی‌تر نیز هست. این امکان نیز وجود دارد که تلسکوپ “جیمز وب” بتواند کهکشان‌های دورتری را رصد کند و کهکشان‌هایی با قدمت تنها ۲۰۰ میلیون سال پس از بیگ بنگ را کشف نماید. جزئیات بیشتر این پژوهش در arxiv.org منتشر شده است.

سایت علمی بیگ بنگ / منابع: sciencealert.com  , newscientist.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

3 دیدگاه

  1. سلام سوال من اینه که این تلسکوب وقتی قادر به دریافت نور 13.5 میلیارد سال نوری میشه چرا 13.8 میلیارد سال پیش رو نمیتونه ببینه تا ما قادر به دیدن لحظه بیگ بنگ باشیم

    1. سلام، در لحظه بیگ بنگ نوری منتشر نشد تا بتونیم مشاهده اش کنیم، در واقع نخستین شکل‌گیری اتم‌ها در 380 هزار سال پس از بیگ بنگ شکل گرفتن که به تابش پس زمینه معروف است و جیمز هم قادر به رصدش نیست. جیمز وب میتونه شکل‌گیری نخستین کهکشان‌ها و ستاره‌ها در 200 تا 300 میلیون سال پس از بیگ بنگ رو رصد کنه.

      1. دروود ایا تلسکوپ جیمز وب میتونه عکسهای با کیفیت از سطح قمر اروپا بگیره که بتونیم سطح یخی و ابفشان هاش رو ببینیم و سیارات منظومه تراپیست چطور ایا قادر به تصویر برداری مستقیم ازش هست یانه